آموزش به کودکان مبتلا به اوتیسم

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

آموزش کودکان مبتلا به اوتیسم

با توجه به افزایش تعداد کودکان مبتلا به اوتیسم در این مطلب راه هایی را برای کمک به آموزش به کودکان مبتلا به اوتیسم مطرح کرده ایم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشد.

آگاهی درباره اوتیسم

کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم، در ارتباطات کلامی و غیرکلامی، تعاملات اجتماعی و فعالیت‌های مربوط به بازی، مشکل دارند. این اختلال، ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار می‌سازد. در بعضی موارد، رفتارهای خودآزاردهنده و پرخاشگری نیز دیده می‌شود. در این افراد، حرکات تکراری (دست زدن، پریدن) و پاسخ‌های غیرمعمول به افراد، دلبستگی به اشیاء یا مقاومت در مقابل تغییر نیز دیده می‌شود. ممکن است در حواس پنجگانه (بینایی، شنوایی، بساوایی، بویایی و چشایی) نیز حساسیت‌های غیرمعمول دیده شود. هستهٔ مرکزی اختلال در اوتیسم، اختلال در ارتباط است. در دهه گذشته اطلاعات بیشتری درباره اختلال اوتیسم در دسترس قرار گرفته است. خانواده ها نسبت به اوتیسم آگاه تر شده اند. با توجه به رشد روز افزون جمعیت کودکان مبتلا به اوتیسم، این خیلی مهم است که همه مربیان این کودکان هم، به همه جنب های آموزش به این کودکان آگاه باشند.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

محیط ساده ای را برای آموزش انتخاب کنید

خیلی از چیزهای غیر منتظره می تواند توجه دانش آموزان مبتلا به اوتیسم را منحرف کند. چراغهای رنگی، بوها و صداهای دیگر دانش آموزان می توانند تمرکز را برای دانش آموزان مبتلا به اوتیسم مشکل کند. استفاده از رنگ های سرد و آرامش بخش در کلاس درس می تواند به ایجاد فضایی آرام برای این کودکان کمک کند. از پوشاندن دیوار های کلاس درس با پوسترها یا تابلو خودداری کنید. برخی از دانش آموزان حتی ممکن است با کوچکترین وسیله ای ناهماهنگ با آنجه در ذهن آنها نقش بسته، تمرکزشان را از دست بدهند.

از تصاویر استفاده کنید

آموزش با تصاویر حتی برای کودکانی که به اوتیسم مبتلا نیستند میتواند خیلی مفید باشد. توجه کنید یکم قبل تر از شما خواستم دیوار را با تصاویر و تابلو نپوشانید، تا همه توجه کودک به همان تصویری باشد که شما برای آموزش به او نشان می دهید. استفاده از تصاویر و الگوسازی برای دانش آموزان مبتلا به اوتیسم بیشتر از توضیح دادن های طولانی می تواند مفید باشد.

قابل پیش بینی باشید

قابل پیش بینی بودن در کلاس، اضطراب را برای دانش آموزان مبتلا به اوتیسم کاهش می دهد و به جلوگیری از حواس پرتی کمک می کند. دانش آموزان کمتر نگران یا کنجکاو هستند که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد و بهتر می توانند روی کار موردنظر تمرکز کنند. به دانش آموز خود برنامه ای بدهید که بتواند از آن پیروی کند. اگر تغییرات غیرقابل پیش بینی وجود داشته باشد، حتما درباره آن تغییرات با کودک صحبت کنید.

از کلمات با معنی مشخص استفاده کنید

برای صحبت و آموزش به کودکان مبتلا به اوتیسم توجه کنید که حتما از جملات کوتاه و ساده با یک معنی مشخص استفاده کنید. کودک مبتلا به اوتیسم معنی استعاره و کنایه را متوجه نمی شود. دایره لغات این کودکان محدود تر است . بنابراین بهتر است که برای گفتن یک جمله تکراری همیشه از همان کلمات ثابت استفاده کنید . از کلمات هم معنی اما متفاوت استفاده نکنید. مثل جمله: این درس راحت است یا این درس آسون است.

به طور مستقیم مهارت های اجتماعی را آموزش دهید

درک برنامه درسی غیر مستقیم ممکن است برای برخی از افراد مبتلا به اوتیسم سخت باشد. موارد خاصی وجود دارد که ممکن است به صراحت آموزش داده شوند (مانند مقایسه کردن). از مهارت های اجتماعی مناسب الگو بگیرید. در مورد احساسی که رفتار ما می تواند در دیگران ایجاد کند صحبت کنید. آموزش تفکر اجتماعی یک برنامه درسی عالی برای کودکان مبتلا به اوتیسم است. اما چون اختلال اوتیسم بیشترین تاثیر را در ایجاد رابطه دارد آموزش این تفکر کمی سخت خواهد بود و نیاز به صبر و تلاش بیشتری دارد. شما باید کاملا مستقیم درباره احساسات و روابط با کودک صحبت کنید و برای آموزش درک و شناخت هر احساس جداگانه تلاش کنید. اول از احساس شادی شروع کنید تا بتوانید اعتماد کودک را جلب کنید و توجه او را به آموزش جلب کنید.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید