آموزش مهارت‌ کنترل هیجانات به کودکان

زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

آموزش مهارت‌های مقابله با هیجان به کودک

آموزش مهارت‌ کنترل هیجانات به کودکان بخشی از تقویت هوش هیجانی است. اگر بتوانیم در مواجه با احساسات مثبت و منفی کمی خودمان را کنترل کنیم در واقع اگر بتوانیم واکنشمان به آن هیجان را کنترل کنیم به این معناست که ما هوش هیجانی خوبی داریم. بعد از کنترل کردن هیجان واکنش درست نشان دادن به هیجان مطرح می شود. در این مطلب در مورد راه های تقویت مهارت کنترل هیجانات در کودکان صحبت میکنیم.

کنترل هیجانات و کاهش خشم

اگر کودکان احساسات خود را به درستی کنترل کنند، می توانند با هر موقعیتی کنار آمده و با مشکلات مقابله کنند. کنترل و تنظیم هیجانات، نقش کلیدی در مدیریت خشم و کاهش پرخاشگری در کودکان دارد.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

کودک را با احساساتش آشنا کنید

برای کنترل هیجانات باید اول کودک با احساسات مختلف آشنا شده باشد و یا آنان را تجربه کرده باشد و در قدم بعد اهمیت کنترل احساسات را به کودک توضیح بدهیم، باید صحبت کردن و یا اجرای یک سری از فعالیت ها به آن ها بگوییم که این احساسات برای همه به وجود می آید و مهم این است که چطور این احساسات را کنترل کنیم.

۱)شناخت احساسات

کودکانی که می توانند احساسات خود را بروز دهند کمتر دچار خشم و یا هیجانات غیر قابل کنترل می شوند. کودکی که می تواند با کلمه احساسش را بیان کند یعنی احساسات خود را شناخته است. نکته قابل توجه آن است اکثر کودکان نمی توانند احساسات خود را بیان کنند و معمولا با نشانه های رفتاری احساسات خود را نشان می دهند . پایشان را به زمین می کوبند، جیغ می زنند و یا رفتار های ناشایست دیگری از خود نشان می دهند. شما باید به کودک کمک کنید که احساساتش را با کلمه به شما بگوید. ترس، خشم، شادی، تعجب، غم که هر کدامشان اگر با کلمه بیان نشود می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به کودکان وارد کند.

۲)عادی سازی احساسات

کودکان گاهی خشمگین می شوند و گاهی می ترسند و باید این احساسات را تجربه کنند. اگر کودک برای امتحان اضطراب نداشته باشد درس نمی خواند و یا اگر احساس ترس در او وجود نداشته باشد ممکن است بی توجه در خیابان از بین ماشین ها رد شود و به خودش و دیگران آسیب بزند. در مقابل احساسات اگر از کنترل خارج شوند خطر ساز هستند. باید به کودکان آموزش داده شود که شدت احساساتشان را کنترل کنند. برای مثال احساس ترس بیشتر از حد هم میتواند کودک را در برابر انجام خیلی کارها ناتوان کند. بنابراین درباره احساسات با کودک حرف بزنید و میزان مناسب برای هر احساس و دلیل آن احساس را به کودک توضیح بدید.

آموزش کنترل احساسات به کودکان

برای آموزش کنترل احساسات به کودکان رفتار مثبت را با پاداش تقویت کنید. نیازی به هدیه دادن یا هر چیز دیگری نیست. همین که کودکتان بداند کارش خوب بوده کافی است. بازی یکی از بهترین راهکارهای آموزشی برای تقویت مهارت‌های اجتماعی وکنترل هیجان به شمار می‌رود. کودکان از طریق بازی یاد میگیرند با همسالانشان چطور برخورد کنند . بازی‌های وانمودسازی و تجسمی برای افزایش حساسیت‌های هیجانی کودک بسیار مؤثر است. بازی‌ها در رشد آگاهی کودکان از حالات روحی دیگران بسیار تأثیر دارد.

تخلیه انرژی و هیجان

کودکان انرژی و هیجان زیادی در خود دارند که باید با بازی کردن آن را تخلیه کنند. طبق نظر روانشناسان کودکان را باید در موقعیتی قرار داد تا تنش ها وعصبانیت های گذشته خود را به گونه ای تخلیه کند. حضور در پارک و بازی های آبی و بازی هایی که هیجانات زیادی دارد و باعث میشود که کودک از خوشحالی فریاد بزند میتواند خیلی به تخلیه امرژی و هیجان کودک کمک کند.

مدیریت اضطراب

آموزش مهارت‌ کنترل هیجانات به کودکان : اکثر والدین کودکان خود را همیشه شاد می بینند و از اضطراب هایی که کودکشان با آن رو به رو است خبر ندارند.  همین موضوع می تواند آسیب های زیادی را به کودکان وارد کند. اضطراب صحبت کردن با افراد غریبه، امتحان، بیان یک سری از مسایل به والدین، ترس از مرگ و غیره. سعی کنید با احساسات منفی کودک هم آشنا شوید و درباره آنها با او صحبت کنید. اگر واکنش منفی از کودکتان نمی بینید معنی اش این نیست که او ترس و یا احساسات منفی در درونش ندارد.

مهارت همدلی

آموزش مهارت‌ کنترل هیجانات به کودکان : زمانی که کودک بتواند خودش را جای دیگران بگذارد می تواند به ثبات احساسی، انعطاف پذیری، ارتباطات اجتماعی و حس خشنودی بهتری دست پیدا کند. با مهارت همدلی کودک خودش را در موقعیت دیگران می بیند و راحت تر می تواند آنان را درک کند. برای تقویت همدلی در کودکتان باید با او درباره آدمها نیازهایشان و احساساتشان و حتی توانایی هایشان صحبت کنید. برای کودک باید وقت بگذارید تا نحوه صحیح انتقال احساسات و هیجاناتش را یاد بگیرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید