آموزش مهارت حل مسئله به کودکان

آموزش مهارت حل مسئله به کودکان
زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

مهارت حل مسئله در کودکان


آموزش مهارت حل مسئله به کودکان : چه کودکی که بخواهد بیابد صدای آژیر اسباب بازی اش از کجا پخش میشود و چه داروسازی که می‌خواهد درمانی برای سرطان کشف کند، هر نیازمند فرایند حل مسئله هستند. پرورش مهارت حل مسئله مهارت‌ تفکر خلاق کودک را نیز پرورش می دهد. همچنین آموزش مهارت حل مسئله به کودکان باعث افزایش توانمندیهای عاطفی، اجتماعی، بدنی، زیباشناسی و اخلاقی آن‌ها می‌شود.

یادگیری مهارت حل مسئله به کودکان کمک می‌کند که:

  • خلاقیتشان افزایش یابد
  • توانمندی‌شان در ریاضیات بالا برود
  • اعتماد به نفسشان در انجام کارهایی که تا کنون نکرده‌اند زیاد شود
  • در رهبری توانمند شوند

تقویت مهارت حل مسئله به کودکان

آموزش مهارت حل مسئله باید شرایط ایجاد مسئله صورت بگیرد. یعنی مسئله ای پیش آمده و کودک با کجکاوی و سوال پرسیئن و تلاش راه حل مسئله را یاد می گیرد. در مهارت حل مسئله کودک یاد می گیرد چگونه پاسخ معماها، پرسش‌ها، و مشکلاتی که در زندگی روزانه‌اش با آنها روبرو می‌شود را پیدا کند.

 

آموزش مهارت حل مسئله

۱- فراهم کردن یک محیط حل مسئله

کودکتان باید بداند که اشکالی ندارد اگر اشتباه کنند، فقط باید از اشتباهشان درس بگیرند نه اینکه به خاطر اشتباهشان تنبیه شوند. اگر کودک برای حل مسئله جواب نادرست و بی ربطی داد او را مسخره نکنید. باید خیلی منطقی درباره اشتباه بودن راه حلش با او صحبت کنید. حتی اگر او مشکل و مسئله را به شوخی گرفته شما خیلی صمیمی اما محکم درباره مشکل با او صحبت کنید و از او برای راه حل اضهار نظر بخواهید. یادتان باید کودک شما می‌خواهد که عقایدش شنیده شود . اگر شما به راه حل‌های کودکتان توجه کرده و او را تشویق کنید که راه حل‌های خلاقانه‌تر ارائه دهد، علاقه کودک به حل مسئله، افزایش می‌یابد.

۲- ایجاد زمان برای حل مسئله

حل مسئله نیاز به زمان و سعی و خطا دارد. سعی و خطا، یکی از بخش‌های حیاتی برای یادگیری مهارت حل مسئله است. به همین خاطر شما انتظار یک راه حل دقیق و سریع رو در ابتدای پرورش مهارت حل مسئله نداشته باشید.

3- آشنایی با روش حل مسئله

مهارت حل مسئله​ دارای یک فرایند منطقی است که باید آن را به کودک یاد داد:
۱- تشخیص مسئله
۲- یافتن گزینه‌های گوناگون (مثلاً از طریق طوفان ذهنی)
۳- تست گزینه‌ها

۴ – ارزیابی آنچه که رخ می‌دهد

اینکه کودک بداند چه مسئله ای را باید حل کند و در واقع مشکل برایش تفهیم شده باشد راحت تر میتواند راه حلی برای رفع آن مشکل پیدا کند. نکته مهم این است که کودک درک درست و تفکر خلاق داشته باشد. اگر کودک مسئله را درک کند به دنبال راه حل آن خواهد رفت. با پرسیدن سوال و پرورش حس کنجکاوی کودک هم به صحیح فکر کردن او کمک می کنید و هم به مهارت حل مسئله را در او تقویت می کنید.

فواید بازی برای تقویت مهارت حل مسئله

هدف از بازی حل مسئله برای کودکان این است که بچه ها بتوانند به شکل های مختلف در مورد یک مشکل فکر کنند و در حین حل آن لذت ببرند. با بازی قدرت فکر کردن و تصمیم گیری در کودکان تقویت می شود و از طریق کشف یک راه حل مهارت حل مسئله شکل می گیرد. بازی ها و فعالیت های حل مسئله یک راه عالی برای سرگرم نگه داشتن بچه ها است.
آماده کردن بازی حل مسئله برای کودکان و فعالیت هایی که کودک بتواند از فکر خود استفاده کند ،بخش مهمی از رشد و توسعه مهارت های مختلف کودک شما را تشکیل می دهد.
بازی های طراحی شده در اپلیکیشن بازی آموزشی پاپایو با در نظر گرفتن همین فاکتورها برای تقویت مهارت های تصمیم گیری و حل مسئله در کودکان بسیار مناسب هستند. کودک در تمام بازی های پاپایو نیاز به فکر کردن و تصمیم گیری دارد. همین تکرار فرایند فکر کردن سبب تقویت مهارت حل مسئله در کودک می شود.

بازی های شاد و سرگرم کنننده اپلیکیشن بازی آموزشی پاپایو تمرکز و توجه کودک را جلب میکند و چون بازی ها برای کودک جذاب هستند کودک برای ادامه بازی مشتاق می شود و در حین بازی قدر ت تفکر خلاق او نیز پرورش می یابد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید