آموزش مهارت شمارش به کودکان

آموزش مهارت شمارش به کودکان
زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

آموزش مهارت شمردن به کودکان

آموزش مهارت شمارش به کودکان از آموزش اعداد یک تا ده شروع می شود. کودکان در مراحل رشد به صورت ناخودآگاه معنی اعداد را متوجه می شوند. همانجایی که شما به او می گویید یک شکلات میتوانی بخوری و یا فقط دوتا از اسباب بازی هایت را میتوانی الان استفاده کنی، او متوجه شمارش و اعداد می شود. اما ممکن است موقع شمارش اعداد را درست و پشت سر هم نشمارد یعنی بعد از عدد دو بگوید چهار و … این نشان می دهد اگرچه آنها ترتیب اعداد را می دانند، اما قادر به شمارش نیستند. بعضی از بچه ها عادت به شمردن دارند. شماردن هر چیزی برای آنها لذت بخش است. شمارش پله های اتوبوس یا شمارش تعداد لوبیا های غذایی که میخورند برای آنها تفاوتی ندارد و آنها فقط از همان شمارش لذت میبرند.

یادگیری در مورد اندازه گیری

برای آموزش مهارت شمارش به کودکان شغل جالب و سرگرم کننده شمارش را در خانه به آنها بسپارید . میتوانید از شمارش تعداد کم شروع کنید. از دو تا قاشق بیار برای ناهار شروع کنید تا ده تا از اسباب بازی هایت را در کمد مرتب کن. برای هر باری که او تعداد را به درستی میشمارد و وظیفه اش شمارش را به درستی انجام می دهد برای او تشویقی در نظر بگیرید. حتی تشویق شما میتواند در راستای آموزش شمارش باشد. به او ستاره های جادویی هدیه بدید. که اگر ده تا ستاره جادویی داشته باشد میتواند یه هدیه درخواست کند.

بهترین فرصت و زمان برای آموزش مفاهیم ریاضی

جالب است بدانید بهترین فرصت و زمان برای آموزش مفاهیم ریاضی به کودکان، دوران خردسالی است. نگرش کودکان نسبت به ریاضی در خردسالی شکل می گیرد . در واقع زمانی می توان ریاضیات را در سطوح بالاتر به کودکان آموزش داد که مفاهیم ابتدایی ریاضی برای آنان قابل لمس باشد تا بتوانند مفهوم را به خوبی بفهمند.

مهارت های پایه ریاضی کودکان به چند دسته تقسیم می شود:

  • طبقه بندی کردن
  • مرتب کردن
  • نگهداری ذهنی عدد
  • هندسه و آشنایی با اشکال
  • تشخیص شباهت ها و تفاوت ها

 

 

1. طبقه بندی رنگ ها نمونه ای از طبقه بندی است

طبقه بندی کردن عبارت از گروه بندی اشیاء بر اساس ملاک های مشترک است. طبقه بندی یکی از مفاهیم پایه و یک بخش اساسی از تفکر ریاضی کودکان پیش دبستان می باشد. بسیاری از والدین و معلمان تصور می کنند که شمارش، اولین فعالیت ریاضی است که باید به کودکان آموخت. در حالی که اگر کودکی به کمک حافظه، فقط اسم عدد ها را تکرار کند. ممکن است درک درستی از مفهوم عدد پیدا نکرده باشد. 

کودک نمی تواند از میان میوه ها، سه عدد سیب به ما بدهد اگر نداد کدامها سیب هستند و آنها را از بقیه میوه ها جدا کند. با این تعریف طبقه بندی، پایه ای برای تفکر منطقی و ریاضی است.

حال برای تقویت این مهارت در کودکان می توانید تعدادی مهره به شکل مکعب با رنگ های قرمز و آبی را در اختیار آنها قرار دهید، سپس از کودک بخواهید مکعب های قرمز را کنار هم قرار دهد. او قادر خواهد بود تمام مکعب ‌هاى قرمز را در يک جا و مکعب ‌هاى غیر قرمز را در جاى ديگر جمع نمايد. در اين‌ جا به‌ نظر مى ‌رسد کودک تا حدودی مفهوم طبقه ‌بندى کردن را درک کرده است.

2. مرتب کردن

یکی دیگر از مفاهیم و مهارت های پایه ریاضی کودکان پیش دبستان ترتیب یا ردیف کردن است. ردیف کردن بدین معناست که کودک تعدادی از اشیاء را بر حسب یکی از ویژگی های آن (بزرگی، کوچکی، طول، حجم) برحسب نظم بخصوصى مرتب کند. از آنجایی که اين مفهوم بر اساس مقايسه به ‌وجود مى‌آيد، پس این مهارت براى کودکان نسبت به طبقه‌ بندى کردن مشکل‌ تر خواهد بود.

3. نگهداری ذهنی عدد

آموزش مهارت شمارش به کودکان : نگهداری ذهنی عدد از دیگر مفاهیم پایه ریاضی کودکان پیش دبستانی است. کودکان برای نگهداری مفهوم عدد و هر نوع کمیتی در ذهنشان نیاز به درک ابقاء دارند. به بیانی ساده تر، کودکان لازم است درک کنند که تعداد مدادهای یک مجموعه با گروه بندی جدید و جابجایی، تغییری در تعدادشان حاصل نمی شود و به همان اندازه و مقدار اولیه باقی می مانند.

4. تشخیص شباهت ها و تفاوت ها

آموزش مهارت شمارش به کودکان : تشخیص شباهت ها و تفاوت ها علاوه بر آنکه در آموزش مفاهیم طبقه بندی و مجموعه سازی به کار برده می شود، کودکان را برای یادگیری جمع و تفریق و تساوی های ریاضی کمک می کند.

این در حالی است که کودکان با مشاهده دقیق و تشخیص تفاوت ها در میان کمیت ها، اندازه سطوح، خطوط و نماد های عددی به مفهوم تشابهات و اختلافات پی خواهند برد چرا که مفهوم تشابهات همواره در مقابل اختلافات معنا پیدا می کند و تشخیص هر یک لازمه فهم دیگری است.

یادگیری مفاهیم اندازه ها، طبقه بندی و مجموعه سازی در حقیقت یادگیری اختلافات و تشخیص تشابهات است. زیرا زمانی که به کودکان می آموزیم با فعالیت شخصی و تماس با اشیا مختلف آنها را بر اساس یکی از صفات مشابه ظاهری «دسته بندی» کند، در واقع علاوه بر آنکه وی مشابهت ها را اساس دسته بندی خود قرار می دهد به درک اختلافات بین اشیا نیز پی خواهد برد.

اپلیکیشن بازی آموزشی پاپایو

در بازی های بخش ریاضی اپلیکیشن آموزشی پاپایو درست مثل یک کلاس درس تمام مباحث شمارش اعداد، ترتیب اعداد، جمع و تفریق و تشخیص و طبقه بندی با بازی و سرگرمی به کودک آموزش داده میشود. در هر مرحله کودک با هرکدام از بخش های مهم پایه ریاضی آشنا میشود و آنها را می آموزد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید