آموزش مهارت شمارش به کودکان

آموزش مهارت شمارش به کودکان
زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

شمارش در ریاضی با بازی

آموزش مهارت شمارش به کودکان یک چالش است. اکثر بچه ها از آموزش مفاهیم ریاضی فراری هستند. یکی از دلایلی که باعث میشه بچه ها درس ریاضی رو دوست نداشته باشند اینه که ریاضی براشون جذابیتی نداره. اما اگر همین ریاضی به ظاهر سخت و با بازی به بچه ها آموزش بدیم.

آموزش ریاضی به کودکان

هر بچه‌ای با سرعت خودش یاد می‌گیرد. پس به فرزند خود فشار نیاورید. اساس ریاضیات می‌تواند در هر جایی آموزش داده شود. یک درس به خودی خود می‌تواند بسیار اثرگذار باشد. کودکان می‌توانند یاد بگیرند چطور به طور همزمان مفاهیم مختلف ریاضی را یاد بگیرند.

استرس عاملی است که باعث می‌شود تا مغز کارکرد اصلی خود را از دست بدهد. اما اگر سعی کنید که خارج از کتاب‌های درسی و در زندگی روزمره ریاضی را به کودک خود آموزش دهید، احتمال موفقیت بیشتری خواهید داشت.

دانلود اپلیکیشن پاپایو

چگونه شمردن را به کودک خود آموزش دهیم؟

هنگامی که بچه‌ها برای اولین بار یاد می‌گیرند که شمارش کنند، معمولا اعداد را جا به جا نام می‌برند و توجهی به ترتیب اعداد ندارند. کودکان بازی‌ کردن را بسیار دوست دارند. یکی از بازی‌هایی که می‌تواند به شمارش درست اعداد در کودکان کمک کند، بازی قایم باشک یا همان قایم موشک خودمان است. این بازی به دلیل چشمی که باید کودکان بگذارند و شمارش انجام دهند، تمرین بسیار مناسبی برای شمارش اعداد است. البته ابتدا همانطور که گفته شد، ممکن است اعداد را درهم بشمارند اما بعد از مدتی این شمارش، با نظم همراه می‌شود.

شمارش اعداد را با کودک تمرین کنید

برای اینکه کودکان خود را به شمارش تشویق کنید، از کودک خود بخواهید تا فلان عدد مشخص بشمارد، بعد که موفق شد چند شماره بالاتر را مشخص کنید و از او بخواهید تا به آن عدد با شمارش درست برسد. سعی کنید کودک خود را از این آموزش مطلع نکنید و بگذارید او فکر کند که بخاطر قایم باشک بازی‌، این کار را انجام می‌دهید. شمارش را به بخشی از زندگی تبدیل کنید.

چه چیزهایی را باید بشماریم:

هرچیزی که در اطراف شما و در محیط قرار دارد را می‌توانید بشمارید. درست مثل موارد زیر:

اشیا: انگشتان دست و پا، غذا، میوه، اسباب‌بازی‌ها، اجسام در طبیعت مثل، سنگ‌ها، برگ‌ها، شاخه‌ها، لباس‌ها، لوازم آشپزخانه و درپوش‌های بطری.

حرکات: شمارش پله‌ها در حین رفت‌ و آمد، تعداد دست زدن، تعداد بغل‌ها، تعداد بپر بپرها، و تعداد استفاده از وسایل در زمین‌بازی.

از مقادیر کم‌ شروع کنید، مثلا در ابتدا فقط 1 و 2 را بشمارید و سپس به تدریج اعداد دیگر را اضافه کنید. شمارش خود را در یک دور سازماندهی کنید، بنابراین می‌توانید شروع و پایان را نشان دهید. کودکان دوست دارند فعال باشند و می‌توانید با استفاده از این مورد، شمارش را برای آن‌ها جذاب کنید.

با اسباب بازی ها شمارش را تمرین کنید

برای کودکان سه و چهار ساله می توانید با استفاده از اسباب بازی هایی که معمولا از آنها استفاده می کنید، شمارش را تمرین کنید. عروسک پارچه ای، مکعب ها و حلقه های رنگی اسباب بازی های مناسبی برای شروع آموزش هستند. علاوه بر این می توانید رنگ ها را با استفاده از این اسباب بازی های به کودک آموزش دهید. زمانی که مشغول آموزش کودک سه یا چهار ساله خود هستید، به جنبه بازی و سرگرمی آن توجه زیادی داشته باشید. بازی و تعاملات لذت بخش مهمترین جنبه های آموزش و یادگیری در این سنین هستند. به جای هدف شما از بازی آموزش کودک باشد، به دنبال لحظات مناسب برای آموزش و یادگیری باشید.

 

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید