آموزش مهارت نه گفتن به کودکان

زمان مطالعه : 5 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

آموزش مهارت نه گفتن را به کودکانتان بیاموزید

آموزش مهارت نه گفتن به کودکان: مهارت نه گفتن از مهم ترین مهارتهای زندگی موفقیت آمیز است. ما به دنیا نیامدیم تا آرزو و خواسته هر کسی را برآورده کنیم. چرا که گاهی نیاز و خواسته خود ما هم از اهمیت بالایی برخوردار است. کودک باید یاد بگیرد که گاهی هم به خواسته های دیگران «نه» بگوید چون در غیر این صورت کودک خود را تسلیم هر نوع خواسته بیمارگونه و آزاردهنده ای خواهد کرد.

اگر نمی خواهید کودک تان قربانی زورگویی دیگران شود، از همین امروز به او مهارت نه گفتن را آموزش دهید. همه دوست دارند بعد از تمام شدن حرف شان یک چشم شیرین بشنوند . اما اگر مهارت نه گفتن را کودک یاد نگیرد نه تنها در کودکی، بلکه تا پایان عمر نمی توانند در برابر چیزهایی که با آنها مخالف بایستند.

مهارت نه گفتن

مهارت نه گفتن از مهم ترین مهارت هایی است که باید به کودکتان بیاموزید. برای اینکه کودک تان «نه» گفتن را یاد بگیرد، باید از خانه شروع کنید. اگر شما همیشه فرزندتان را مجبور به اطاعت کردن از خواسته های تان می کنید و به محض دیدن واکنش منفی او، عصبانی و پرخاشگر می شوید، نباید انتظار داشته باشید کودک تان به همکلاسی که می خواهد خوراکی هایش را از او بگیرد، نه بگوید و در آینده در برابر خواسته های غیرمنطقی کسی که دوستش دارد مقاومت کند.

کودک شما از همین امروز یاد می گیرد حق دارد خواسته هایی که از نظرش درست یا منطقی به نظر نمی رسند را رد کند یا برعکس احساس می کند هیچ وقت و در برابر هیچ کسی حق ندارد نه بگوید.

برای پرورش مهارت نه گفتن با هم حرف بزنید

برای شروع می توانید از فرزندتان بخواهید مواردی که دوست داشته به آنها نه بگوید و نگفته و لحظاتی که کاری خلاف میلش انجام داده را یادداشت کند. با او درباره دلایلی که باعث شده کاری که دوست ندارد را انجام بدهد حرف بزنید. با هم بهترین راه برای نه گفتن برای موقعیت هایی که باید با آنها مخالفت کند را انتخاب کنید.

در برخورد با کودک به موقع نه بگویید

کودکی که به موقع نه می شنود، مهارت نه گفتن را هم آسان تر کسب می کند. با احترام و آرامش به او نه بگویید و دلیل نه گفتنتان را برایش توضیح دهید. کودکی که به موقع نه می شنود، یاد می گیرد به موقع، نه بگوید و بی توجه به شرایط، خواست و امکاناتش خواسته های دیگران را برآورده نکند. قرار نیست همه خواسته های کودک تان را اجابت کنید. اگر خوراکی به شما تعارف می کند و شما میل به خوردنش ندارید با خنده بگویید «نه، متشکرم». با درست ادا کردن این جمله به کودک تان یاد دهید که گفتن «نه» به معنای زیر سوال بردن شخصیت او و تصمیم هایش نیست، بلکه تنها به معنای داشتن نظری متفاوت است و برایش با رفتارتان روشن کنید این «نه» گفتن و نه شنیدن قرار نیست هیچ آسیبی به رابطه شما بزند.

هر چند بار که لازم است، به خواسته او پاسخ منفی دهید

وقتی کودک تان بی وقفه از شما چیزی می خواهد و جواب منفی می شنود، به خاطر بی حوصلگی یا ترحم حرف تان را عوض نکنید. در چنین شرایطی هر چند بار که لازم است، به خواسته او پاسخ منفی دهید و با خوش خلقی به او یاد دهید قرار نیست تکرار کردن خواسته ای، تصمیم او را تغییر دهد و درصورتی که منطق و احساسش به او می گوید باید پاسخ منفی دهد، دلیلی ندارد به خاطر پافشاری دیگران حرفش را عوض کند.

در برخورد با کودکتان دیکتاتور نباشید

کم نیستند والدینی که احساس می کنند دلیلی برای قانع کردن فرزندشان ندارند. از نظر این پدرها و مادرها، کسی که در چنین مقامی قرار دارد، فقط کافی است نه بگوید و دلیلی ندارد علت آن را توضیح دهد. با این کار او در آینده نمی تواند در بحث منطقش را به کار بگیرد.به همین دلیل توصیه می کنیم وقت نه گفتن به فرزندتان، دلیل این تصمیم را هم توضیح دهید. دلایل ساده و قابل فهمی که به زبان کودک تان آنها را ادا می کنید، تکلیف او را در آینده در بسیاری از موقعیت هایی که باید نه بگوید روشن می کند.

نه گفتن های مکرر و بیهوده، این کلمه را بی‬ اعتبار می کند

کودک تان در کنار کسب کردن مهارت «نه شنیدن»، «نه گفتن» را هم یاد می گیرد. به همین دلیل باید مراقب زمان و شرایطی که کلمه «نه» را به زبان می آورید باشید. برای شروع باید تعداد دفعاتی که پاسخ منفی به زبان می آورید را محدود کنید. نه گفتن های مکرر و بیهوده، این کلمه را در ذهن کودک تان بی ارزش و بی‬ اعتبار می کند . نه گفتن زیادی باعث می شود کودک هم نتواند به جا و قاطعانه از این واژه سرنوشت ساز استفاده کند.

اگر فرزندتان بجا و درست با این کلمه آشنا شود، یاد می گیرد در موقعیت های مختلف به جای اطاعت کردن از خواسته های دیگران، به شرایطی که در آن قرار گرفته فکر کند و باتوجه به نتیجه ای که پس از بررسی شرایط فردی و محیطی به آن می رسد، تصمیم نهایی اش را بگیرد.

اعتماد به نفس او را تقویت می کنید

کودکانی که مورد سوءاستفاده و تجاوز قرار می گیرند، مهارت نه گفتن را بلد نیستند. این افراد نمی توانند به خواسته کسانی که از آنها سوء استفاده می کنند پاسخ منفی دهند . کودک در این موقعیت با نه نگفتن خود را به یک قربانی تبدیل می کنند. کودکی که با مهارت نه گفتن آشناست می داند نه گفتن، نشانه بی احترامی به دیگران و توهین به آنها نیست. او تنها برای راضی کردن دیگران پاسخ بله را به آنها نمی دهد. با فکر کردن به موقعیت هایی که با آنها روبه رو شده، ذهنش را پرورش می دهد. وقتی با رفتارهای تان به کودک می آموزید که نه گفتن نشانه بی ادبی است، اعتماد به نفس و استقلال را از او می گیرید. این مهارت را در فرزندتان تقویت کنید، از او فردی با اعتمادبه نفس می سازید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید