آموزش مهارت نه گفتن به کودک 

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

چگونه به کودکمان نه گفتن را بیاموزیم

آموزش مهارت نه گفتن به کودک یکی از مهم ترین اصولی است که در همان سال های نخستین زندگی بهتر است انجام شود. بسیاری از مشکلاتی که ما با آن مواجه می شویم به این علت است که نمی توانیم به سادگی به دیگران نه بگوییم. برخی از مسئولیت هایی که به ما محول می شود را می پذیریم چون توانایی رد کردن آن ها را نداریم. آموزش نه گفتن به کودکان تضمین بزرگی برای مراقبت از آنهاست. یکی از مهارت های مهم زندگی که باید به کودکان آموزش داده شود مهارت نه گفتن است. این مهارت می تواند آن ها را از خطرات بسیاری مصون نگه دارد.

باید برای حفظ امنیت کودک به او بیاموزیم که می تواند با دیگران مخالفت کند، او باید بداند نه گفتن بد نیست و به او کمک میکند تا روابط موفقی داشته باشد.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

راهکار هایی برای آموزش نه گفتن به کودک

ایجاد یک محیط شاد در خانواده :

وقت گذراندن با پدر و مادر و سایر اعضای خانواده به کودک می فهماند که وجودش ارزشمند است. بازی های شاد به او کمک می کند تا هیجانات خود را تخلیه کند. لذا ایجاد یک فضای دوستانه در خانواده که کودک در آن بتواند به سادگی به بیان نظراتش بپردازد شخصیت او را پرورش می دهد.

آموزش نه گفتن همراه با تشویق کودک :

کودکان نیازمند توجه والدین هستند. وقتی نکته ای را به آن ها آموزش می دهید لحن و نوع رفتار شما بسیار اهمیت دارد. تا جایی که ممکن است اجازه دهید خود کودک به نتایج مورد نظر شما برسد. با پرسیدن سوالات گوناگون او را در رسیدن به نتایج مورد نظر تشویق کنید.

همچنین بسیار مهم است که کار های مثبت کودکتان را مورد توجه قرار داده و او را تشویق کنید. لازم نیست برای تشویق او از راه های دشواری استفاده کنید. گاهی یک آفرین ساده هم می تواند بسیار موثر واقع شود.

یک راه حل خوب برای تشویق کردن کودک

برای تشویق کودکان می توانید از لیست آرزو ها استفاده کنید. در این لیست تمام چیز هایی که دوست دارد مثل عروسک ، دوچرخه ، شهربازی رفتن و … را یادداشت کنید و هر گاه کار درستی انجام داد به او یک امتیاز بدهید و از قبل شرط کنید وقتی امتیازش به حد مشخصی رسید یکی از موارد لیست آرزوهایش را برای او تهیه خواهید کرد.

اجازه دهید کودک با همسن و سالانش بازی کند:

داشتن دوست به افراد کمک می کند تا به شناخت بهتری نسبت به هیجانات برسند. همچنین روابط متقابل و بازی کردن با هم سن و سالان عزت نفس کودک را افزایش می دهد و در او حس ارزشمند بودن ایجاد می کند.

کودک در این بازی ها تجاربی کسب می کند که در هیچ کلاسی نمی تواند بیاموزد. روش های ارتباط و رفتار صحیح تنها در بستر وجود ارتباط با دوستان آموخته می شوند. آموزش نه گفتن به کودک هم با وجود دوستان بهتر در ذهن او ماندگار می شود.

نه گفتن را با بازی های نمایشی آموزش دهید:

با نمایش های کودکانه می توانید مهارت نه گفتن را به کودک آموزش دهید. در این روش کودکتان را در موقعیت های گوناگون قرار می دهید و از او میخواهید به جای نقش های مشخص تصمیم بگیرد. یکی دیگر از کارهایی که می تواند در جهت آموزش نه گفتن به کودک موثر باشد کتاب خواندن برای او است. داستان های فانتزی و واقعی که مناسب سن کودک باشد به او کمک می کند شرایط گوناگون را تجزیه و تحلیل کند. از این طریق او نتایج رفتار های گوناگون را مشاهده خواهد کرد و در موقعیت های مشابه بهتر خواهد توانست تصمیم بگیرد.

جملات مناسبی را جایگزین نه گفتن کنید:

یکی دیگر از راه هایی که از طریق آن می توانید نه گفتن را برای کودک راحت تر کنید این است که جملات کاربردی به او آموزش دهید تا در صورت مواجه شدن با پیشنهاد نا درست بتواند از آن استفاده کند. جملاتی مثل : « نه به نظر من این کار درست نیست » ، « متاسفانه نمیتوانم با شما بیایم » ، « نه متشکرم » و …

منبع: :zehn.ir

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید