آموزش مهارت های مهم برای کودک 10 ساله

زمان مطالعه : 5 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

10 مهارت زندگی در سن 10 سالگی

آموزش مهارت های مهم برای کودک 10 ساله را میتوانید در این مقاله با ما دنبال کنید. کودک 10 ساله شما بیشتر از آنچه تصور می کنید توانایی دارد. از نحوه درمان زخم گرفته تا تهیه یک غذای ساده، بیایید بچه های کوچک را برای زندگی در این دنیای بزرگ، مجهز به این درس های ارزشمند زندگی کنید.

خاطره شیرین کودکی از یادگیری مهارت

یه خاطر خوب که از دوران کودکی در ذهنم دارم روزهایی هستش که مامانم به من یاد میداد چطور دکمه ای که از لباسم افتاده رو بدوزم و یا چطوری یک سنجاق سر درست کنم. وقتی خودم مادر شدم خیلی دوست داشتم این تجربه رو به دختران 10 و 13 ساله خودم هم بدهم. اما تکالیف مدرسه و شرایط کاری من هیچ وقت این فرصت و به ما نمی داد. اما بعد از شیوع کرونا و خانه گیر شدن ما، زمان خیلی خوب بود که به آنها دوختن ماسک های پارچه ای زیبایی را یاد بدهم. من می خواستم مطمئن بشم که دخترانم از دانش و مهارت لازم برای زمانی که خودشان باید به تنهایی کاری را انجام بدهند برخوردار شده اند.

دانلود اپلیکیشن پاپایو

تهیه یک غذای ساده

از فرزند خود بخواهید تا در تهیه غذا به شما کمک کند، وظایفی را برای آنها تعیین کنید. مثلا به او اجازه دهید در 4 یا 5 سالگی موزها را با چاقوی پلاستیکی ببرد و لبه های پراشکی ها را با چنگال مهر و موم کند. یا هرکدام از این مواردی که به عنوان مثال آورده ام:

بچه های ده ساله می توانند ماست را داخل یک کاسه بریزند و تکه های میوه را به آن اضافه کنند و یک دسر خوشمره ماست میوه ای درست کنند.
شما می توانید نحوه درست کردن ساندویچ یا اسموتی را به کودکان 5 سال به بالای خود آموزش دهید.
در حدود 7 یا 8 سالگی، کودک شما می تواند غذاهایی که دوست دارد را با تستر درست کند. در سن 10 سالگی، آنها می توانند از اجاق گاز با نظارت شما استفاده کنند.

استفاده صحیح از اینترنت

با پیشرفت تکنولوژی و با در نظر گرفتن این مسئله بچه ها بیشتر وقت خود را با اینترنت و گوشی های هوشمند پر می کنند باید چند قانون مهم را برای کودکان در نظر بگیرید.

  • گذرواژه ای را انتخاب کنید که حدس زدن آن سخت باشد و همیشه آن را خصوصی نگه دارید.
  • به کودک بگویید فقط با افرادی که در زندگی واقعی می شناسد چت کند. کودک نباید اطلاعات شخصی مانند تاریخ تولد، آدرس خانه یا شماره تلفن خود را به اشخاص ناشناس بدهد.
  • به کودک بگویید مهربان باشد. به یاد داشته باشد که هر چیزی که بفرستد یا به طور مجازی بگوید برای همیشه وجود دارد.
  • قبل از بارگیری چیزی یا کلیک کردن بر روی پنجره ای با پیغامی که مفهوم آن را نمیداند، اجازه بگیرد یا درخواست کمک کند.
  • مهمتر از همه، به فرزند خود نشان دهید که می تواند برای هر مشکلی روی شما حساب کند.

آموزش مهارت های مهم برای کودک 10 ساله : کاشت نهال

بسیاری از کودکان پیش دبستانی یاد می گیرند چگونه بذر را بکارند. اما یاد نمیگیرند چگونه جوانه ها را به یک باغ منتقل کنند. از کودک خود بخواهید یک حفره که کمی بزرگتر از گلدان بذر کاشته شده است را، در باغچه حفر کند. هنگامی که گیاه را از گلدان بیرون می آورید و آن را در سوراخ قرار می دهید، خاکش را به آرامی فشار دهید و آن را خیس کنید. اجازه دهید، فرزند شما با یک جریان ملایم آب، گیاه را آبیاری کند. در سن 6 یا 7 سالگی، فرزند شما می تواند یک گیاه را به تنهایی بکارد. از کودک خود، بخواهید ریشه ی گیاه را بین دو انگشت خود گرفته و به بیرون بکشد تا کاملا از خاک بیرون بیاید. اگر ریشه ها به شدت زخمی شده باشند، باید آنها را قبل از کاشت، چندین بار خیس و نرم کند.

بسته بندی یک هدیه:

کودکان پیش دبستانی می توانند کاغذ را برش داده و با نوار چسب بچسبانند. البته آنها می توانند با کمک شما کارهای سخت تری را هم انجام دهند. مانند حذف برچسب قیمت، پیدا کردن جعبه با اندازه مناسب برای هدیه دادن و بسته بندی کردن با کاغذ کادو و …

مطالب پیشنهادی برای تقویت مهارت های مهم به کودکان:

 مهارت خواندن در کودکان با بازی
تقویت مهارت خودآگاهی در کودکان
مهارت‌های ده گانه زندگی
مهارت مدیریت استرس در کودکان
آموزش نه گفتن به کودک 
مهارت‌های اجتماعی به کودکان با این روش ها
آموزش مهارت های مالی برای کودکان
تقویت مهارت عذرخواهی کردن در کودکان

 هدایت کردن و پیدا کردن مسیر:

پس از گم شدن در یک مسیر حتی بااستفاده از راهنمای صوتی جی پی اس، تازه درک خواهید کرد، که چرا نقشه خوانی از اهمیت بالایی برخوردار است این فعالیت ها، مهارت های مسیریابی را در فرزند شما تقویت میکند.

مثال:عملیات اکتشافی برای پیدا کردن گنج

نقشه خوانی به نظر خسته کننده میرسد … به جز زمانی که هدف از خواندن نقشه ها پیدا کردن گنج باشد. اسباب بازی ها را در حیاط خود پنهان کنید و سپس یک طرح ساده برای نشان دادن موقعیت آنها بکشید. به فرزند خود توضیح دهید، که چگونه بوسیله ی این نقشه میتواندآن ها را پیدا کند.

فرزند خود را در این مسیر اکتشافی رهبری و کمک کنید. باغ وحش ها، موزه ها و پارک ها دارای نقشه های رنگی و آسانی هستند. از کودک خود بخواهید مسیر را دنبال کند و او را به چالش بکشد، تا شما را از نقطه A به نقطه B برساند. یک وسیله و یا یک شی ارزشمند برای فرزندتان را در جایی مخفی کرده و با استفاده از جی پی اس موقعیت آن را به فرزند خود داده و از او بخواهید تا با دستگاه جی پی اس آن را پیدا کند.

 درمان زخم یا پانسمان کردن:

به کودک خود از همان سنین نوجوانی آموزش دهید، نه اینکه به زمانی برسد که بادیدن خون وحشت زده شود. هنگامی که حادثه ای رخ می دهد، با یک برنامه و یا یک بازی ساده میتوانید ذهن او را از درد منحرف کنید. درصورت خونریزی، ابتدا با فشار دادن خون را بند بیاورید سپس با بانداژ ببندید.

 تمیز کردن حمام:

به کودک آموزش دهید که برای تمیز کردن لکه های خمیر دندان از سینک، از تکه ای پارچه یا اسفنجی مناسب استفاده کند. وظایف مربوط به سرویس بهداشتی نیازمند مهارت های بالاتری هستند. کودک ده ساله، می تواند درب، صندلی و پایه میز را با پاک کردن و ضد عفونی کردن تمیز کند. اطمینان حاصل کنید که دستهایش را کاملا بعد از آن بشوید.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید