آموزش مهارت های کنترل خشم در کودک

زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

آموزش مهارت‌های کنترل خشم در کودک

آموزش مهارت های کنترل خشم در کودک : عصبانیت و عصبانی شدن یک احساس طبیعی است. اما خیلی از بچه ها نمیتوانند تفاوت بین احساس عصبانیت و رفتار پرخاشگرانه را درک کنند. وقتی بچه ها نمی دانند چگونه با احساسات خود کنار بیایند ناامیدی و عصبانیت می تواند به سرعت تبدیل به سرکشی، بی احترامی، پرخاشگری و خلق و خوی تند شود. اگر خشم کنترل نشود، پرخاشگری دوران کودکی می تواند منجر به مسائل جبران ناپذیری در بزرگسالی شود. به عنوان مثال، عصبانیت و پرخاشگری با مشکلات تحصیلی، طرد همسالان و بهداشت روانی ضعیف در بزرگسالی مرتبط است.

از این استراتژی ها برای آموزش مهارت های کنترل خشم استفاده کنید:

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

بین احساسات و رفتار تفاوت قائل شوید

به کودکان بیاموزید که احساسات خودش را بشناسد، با این کار آنها می توانند احساس خشم، ناامیدی را به زبان بیاورند. بگویید: “احساس عصبانیت درست است اما نباید در عصبانیت به کسی ضربه بزند.” به آنها کمک کنید تا وقتی که احساس عصبانیت می کنند، روی رفتارشان کنترل داشته باشند. بعضی اوقات، رفتار پرخاشگرانه از احساسات ناخوشایند مختلف، مانند غم و اندوه یا خجالت ناشی می شود. بنابراین ، به کودکان خود کمک کنید تا دلیل عصبانیت خود را کشف کنند. شاید آنها از لغو یک تاریخ بازی ناراحت باشند ، اما آنها با خشم واکنش نشان می دهند چون این کار راحت تر است.  صحبت کردن در مورد احساسات اغلب و به مرور زمان به بچه ها کمک می کند احساسات خود را بهتر تشخیص دهند.

 

مهارت‌های مناسب مدیریت خشم

بهترین روش برای آموزش نحوه کنار آمدن با خشم به کودکان نشان دادن نحوه برخورد با احساسات خود در هنگام احساس عصبانیت است. وقتی بچه ها رفتار شما را تماشا می کنند، احتمالاً همان کارهایی را  انجام می دهند که شما در عصبانیت انجام می دهید. سعی کنید الگوی خوبی برای کودکتان باشید.اگرچه محافظت از کودکان در برابر مشکلات بزرگسالان مهم است، اما نشان دادن عصبانیت به شکل درست هم اهمیت زیادی دارد. به زمانهایی که احساس ناامیدی می کنید اشاره کنید تا کودک شما درک کند که بزرگسالان نیز گاهی اوقات عصبانی می شوند.

برای نمونه میتوانید بگویید “من عصبانی هستم که ماشین جلوی ما به موقع واکنش نشون نداد و منجر به تصادف شد”. این یک روش عالی است هم درباره احساسات خودتان با کودک صحبت کنید و هم عذرخواهی کنید و درمورد آنچه باید به جای آن انجام دهید، صحبت کنید. بگویید “متاسفم که امروز من عصبانی بودم و با صدای بلند داد میزدم. من باید به جای داد زدن، به پیاده روی میرفتم تا آروم شوم »

آموزش مهارت‌های مقابله‌ کردن برای کنترل خشم کودک

کودکان نیاز دارند تا نحوه برخورد صحیح با خشم را بیاموزند. به جای این که او را منع و یا تنبیه کنید، به او بیاموزید که در این شرایط چه رفتارهایی را باید انجام دهد. به عنوان مثال به جای اینکه به او بگویید که دوستت را هل نده به او آموزش دهید که در زمان عصبانیت باید چه رفتاری داشته باشد. به او بگویید که دفعه بعدی که عصبانی شدی حرف بزن یا به جای هل دادن دوستت چه کارهای دیگه‌ای می‌توانستی انجام بدی؟ با انجام این کار به کودک خود نحوه مدیریت و استراتژی کنترل خشم خود را می‌آموزید.

کودک را با عواقب رفتارش روبه‌رو کنید

زمانی که کودک از قوانین خانه در مورد رفتارهای پرخاشگرایانه تبعیت می‌کند او را با نتایج رفتار خوبش روبه‌رو کنید. به عنوان مثال سیستم پاداش دهی می‌تواند انگیزه کودک را در استفاده از مهارت‌های مدیریت و کنترل خشم کودکان تقویت کند. همچنین زمانی که کودکی قوانین را زیر پا بگذارد، او را با عواقب رفتاری که داشته است مواجه کنید. این عمل می‌تواند به صورت خارج کردن او از موقعیت، محروم کردن از مزایا و جبران با انجام کارهای خانه صورت گیرد.

بازی درمانی

در واقع بازی درمانی روش موثری برای کنترل خشم در کودکان است که والدین و معلمان می‌توانند در مدرسه و خانه از آن استفاده کنند. به طور مثال در بازی بادکنک‌های خشم که کودک با ترکاندن بادکنک‌ها این فرصت را به خود می‌دهد تا خشم خود را تخلیه کند. همچنین کودک در این بازی خشم خود را می‌بیند، می‌شنود و حتی لمس می‌کند. همچنین می‌توانیم از او درباره احساسش بپرسیم. با این شیوه بازی، کودک یاد می‌گیرد که خشم چگونه ممکن است در فردی جمع شود سپس منفجر گردد و به دیگران آسیب برساند. روش انجام این بازی به اینگونه است که بادکنکی را به کودک بدهید تا باد کند و سپس با وسیله‌ای آن را بترکاند. توجه داشته باشید وسیله‌ای که با آن کودک بادکنک را منفجر می‌کند آسیب‌زا نباشد.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید