آموزش نظم به کودکان

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

آموزش نظم به کودکان در خانه

آموزش نظم به کودکان که عاشق ریخت و پاش هستند و اصولا از بی نظمی لذت میبرند چالش بزرگی برای خانواده هاست. ما در این مطلب چند راه حل برای آموزش نظم به کودکان را بررسی میکنیم.

راه‌های آموزش نظم به کودکان

در همین اولین قدم برای آموزش نظم به کودکان باید بگویم که برخی از روشهای آموزش نظم به کودکان نتیجه برعکس می دهد. پس آن روشی را باید انتخاب کنید که با روحیات و سن کودک شما تناسب دارد.

نقش والدین در تربیت کودک منظم:

والدینی که با رفتار آگاهانه سعی می کنند، رفتاری را در پیش بگیرند که هم منطقی و هم جدی باشد، در تربیت کودکان منظم موفق تر هستند. این والدین هرگز خشونتی به کار نمیبرند و خودشان به عنوان الگوی فرزندشان بسیار منظم هستند. آنها از کودکشان متناسب با توانایی و سنش انتظار نظم دارند.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

سن آموزش نظم به کودک

یکی از سوالات والدین این ست که از چه زمانی نظم را به کودک آموزش دهند. شما می توانید نظم را به کودکتان از همان کوچکی آموزش دهید. البته نباید انتظار داشته باشید کودکتان همیشه منظم باشد. فراموش نکنید او در اول راه آموزش است.

کودک تا قبل از 3 تا 4 سالگی مفهوم قواعد و قوانین را درک نمیکند. اما با مفهوم درست و غلط آشناست و شما میتوانید فقط با همین دو کلمه به او کمک کنید که نظم را در حد سن خودش یاد بگیرد.

آموزش نظم به کودک در سنین مختلف

والدین باید برای آموزش نظم به کودک به سن و توانایی های او توجه کنند و انتظار معقولی از فرزند خود داشته باشند. برای آموزش نظم به کودکان در سنین مختلف روش های زیر را بکار بگیرید.

آموزش نظم به کودکان زیر سه سال

وقتی کودک قصد دارد وسایلش را پخش کند تنها راه حل شما این است که حواس او را به کار دیگری پرت کنید. کودک سه ساله شما هیچ درکی از کلمه نظم ندارد.

گاهی خیلی محکم و قاطع به او بگویید نه ، اجازه بدید متوجه شود که به هیچ عنوان نباید به کارش ادامه دهد . اما توجه کنید که بیش ازحد از “نه ” استفاده نکنید. اگر تکرار این کلمه زیاد شود اثر خودش را از دست می دهد.

آموزش نظم به کودکان بالای سه سال

برای آموزش نظم به کودک بالای سه سال خود روش های زیر را به کار ببرید:

برای اینکه کودک از قوانین شما سرپیچی نکند باید با کودک خود ارتباط عاطفی قوی داشته باشید.

از سیستم تقویت و پاداش استفاده نمایید

دادن پاداش و تشویق کودکان بسیار موثر است.

در مورد پاداش دادن نکات زیر را رعایت کنید :

  • علت پاداش گرفتن را به کودک بگویید.
  • رفتارهای هدف را مشخص کنید و برای هر کدام پاداشی را اختصاص دهید.
  • در مورد رفتارهای مطلوب کودک توجه مثبت و تحسین کلامی را همواره به کار ببرید.
  • به صورت مبهم از پاداش دهی استفاده نکنید.
  • رفتارهای خوب را با نقاشی یا نوشته ثبت کنید.

یک برنامه منظم را در نظر بگیرید

برای کسب مهارت منظم بودن در کودکان به یک برنامه منظم و روتین نیاز دارند پس قوانین شفاف و مشخصی را وضع کنید و هر زمان که قانونی شکسته شد عواقب و پیامد آن را حتما اجرا کنید. تاکید کنید که تمیزی و نظم احساس خوبی به انسان می دهد.  زمان تمیزکاری را شاد و سرگرم کننده کنید. تمیزکاری را شبیه به یک بازی به کودک آموزش بدهید. بهتر است رمان مرتب کردن خانه آواز بخوانید.

یک قانون مهم : پیش از انجام کارهای جدید باید وسایل بازی قبلی را جمع کرد. برای رسیدن به این هدف، باید به کودک خود تا یک مدت یادآوری کنید تا زمانی که همه وسایل بازی قبلی سرجای خودشان قرار نگیرند از بازی جدید خبری نیست.

برای کودکتان الگوی مناسبی باشید

با داشتن رفتار مناسب و صحیح نقش الگوی خوبی را برای فرزندان تان ایفا کنید و به آنها نشان دهید چگونه به وظایف شان عمل کنند و منظم باشند.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید