آموزش پس انداز کردن به کودکان

زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

افزایش مهارت‌های مالی کودکان

آموزش پس انداز کردن به کودکان یکی از مهم‌ترین مواردی است که والدین باید به آن توجه داشته باشند. چرا که آنها را برای مدیریت مالی در آینده و تامین رفاه خود و خانواده شان آماده می‌کند. شکل گیری شخصیت افراد به میزان زیادی به محیط خانواده و تربیت آن‌ها در دوران کودکی بستگی دارد. به همین خاطر نحوه‌ آموزش مهارت‌های مالی توسط والدین در دوران کودکی اهمیت بالای دارد و تعیین می‌کند که فرد در آینده شخصیت ولخرج یا اقتصادی دارد.

از چه سنی پس انداز کردن را به کودکان آموزش دهیم؟

طبق مطالعات انجام شده اغلب کودکان از سنین چهار سالگی به رابطه‌ بین پول و خرید وسائل مورد علاقه‌ خود پی می‌برند. همچنین تا سنین هفت سالگی با اعداد و ارقام و شمارش آن‌ها آشنا می‌شوند. یادگیری هر چیزی در سنین کودکی باعث ماندگار شدن آن در فرد می‌شود . به همین دلیل آموزش پس انداز کردن به کودکان از اهمیت زیادی دارد.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

آموزش پس انداز کردن به کودکان

برخی از والدین بر این عقیده هستند که اگر خودشان پس انداز کنند، کودکان نیز یاد می‌گیرند. این عقیده تا حدودی درست است چرا که والدین الگوی کودکان خود هستند. اما پول تو جیبی دادن به کودک بهترین راهی است که به واسطه‌ آن می‌تواند پس اندازکردن را تجربه کند و برای پول‌های خود برنامه‌ریزی داشته‌باشد. در این شرایط کودک هر ماه مقداری پول را در اختیار خود دارد که می‌تواند به صورت مستقل آن‌ها را خرج کند و مقداری را پس انداز کند.

آموزش مالی برای کودکان

یکی از مهم ترین اصول پس انداز کردن، آموزش مفاهیم نیاز و خواسته به کودک و تفاوت آن‌ها است. آموزش این موارد به کودکان به نوعی آموزش مدیریت مالی است و باعث می‌شود فرزندتان بتواند عاقلانه تر و بر اساس نیازهای خود تصمیم بگیرد و از خریدهای غیر ضروری اجتناب کند. همچنین این کار باعث می‌شود تا در آینده نیز از ولخرجی کردن پرهیز کند. زمانی که کودک وسیله‌ای غیر ضروری می‌خواهد، از او بپرسید که آیا برای خرید این وسیله برنامه ریزی کرده است؟ و تا چند روز آینده نیز به همین میزان به این وسیله نیاز دارد؟ آیا با خرید این وسیله می‌تواند پول کافی تا آخر ماه داشته باشد و یا مقداری از پول توجیبی خود را پس انداز کند؟

تعریف پس انداز کردن به کودکان

به کودکان آموزش دهید که پس انداز کردن، ارزش و سودی به دنبال دارد. نتیجه و فایده‌ پس انداز کردن را به آن‌ها نشان دهید. زمانی که کودک مبلغی را پس انداز می‌کند، در ماه‌های بعدی مقداری را به عنوان سود به پول تو جیبی او اضافه کنید تا هم به او پاداش دهید و هم کودک متوجه شود که خرج نکردن پول و نگهداری آن چه ارزشی دارد. به او بگویید که در صورت جمع کردن پول‌هایش می‌تواند بعد از مدتی وسیله‌ مورد نظر خود را بخرد.

باز کردن حساب بانکی

برای کودک خود یک حساب بانکی باز کنید. این کار برای کودکان جالب و لذت بخش است و به این طریق برای پس انداز کردن تشویق می‌شوند. همچنین ایجاد یک حساب پس انداز برای کودک حس استقلال و اعتماد به نفس بیشتری به او می‌دهد. حساب بانکی علاوه بر جالب بودن، دارای سیستم سود دهی نیز می‌باشد و به این ترتیب کودک مستقیما ارزش پس انداز را متوجه می‌شود.

آزاد گذاشتن کودک

به کودک خود اجازه دهید تا لذت خرج کردن را درک کند. در صورتی که کودک پس از مدتی پس انداز، از شما خواست که با پولش چیزی برای خود بخرد، به او اجازه دهید چرا که به این ترتیب متوجه می‌شود تلاش برای جمع کردن پول در نهایت چه لذتی دارد و نتیجه‌ کار خود را می‌بیند. مخالفت با این کار باعث می‌شود که کودک از پس انداز کردن دلسرد شود و احساس کند که پس انداز فایده‌ای برای او ندارد. همچنین این کار ممکن است به تدریج باعث شکل‌گیری صفت خساست در بزرگسالی شود.

آموزش نحوه خرج کردن به کودکان

زمانی که کودک می‌خواهد چیزی خریداری کند، به او حق انتخاب دهید و تصمیم را به عهده خود او بگذارید. مهم نیست که این تصمیم چقدر درست باشد. به کودک خود اجازه‌ اشتباه بدهید! این حق انتخاب باعث می‌شود که کودک با پیامدهای تصمیم خود مواجه شود. البته قبل از خرید کردن اطلاعات لازم را در اختیار او قرار دهید و فواید و عواقب تصمیمش را به او متذکر شوید تا کودک راحت تر تصمیم گیری کند.

آموزش پس انداز کردن به بچه ها

همانطور که اشتباه کردن در کودکان باعث می‌شود تا از عواقب کار خود مطلع شوند و رفتار خود را اصلاح کنند، تحسین و تشویق نیز باعث تقویت رفتار درست می‌شود. وقتی که کودک تان با موفقیت پول پس انداز می‌کند او را تحسین کنید و به او بگویید که به این کارش افتخار می‌کنید. همچنین می‌توانید چیزهای کوچکی برای تشویق کودک تهیه کرده و به او جایزه دهید. تشویق کودک یکی از مهم‌ترین اصول فرزند پروری است که باعث ایجاد رابطه‌ عمیق‌تر بین فرزند و والدین می‌شود.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید