آموزش کاشت گیاه به کودکان

آموزش کاشت گیاه به کودکان
زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

آموزش کاشت گیاه در لیوان پلاستیکی

آموزش کاشت گیاه به کودکان ، یکی از پایه های آموزش علوم پیش از دبستان است .همراه با این فعالیت سرگرم کننده میتوانید مفاهیم علمی زیادی را به کودکان خود آموزش دهید. البته خونه شما هم زیباتر خواهد شد. این مسئله را هم در نظر داشته باشید که با گسترش ویروس کرونا و تعطیلی مدارس و البته هوای عالی فصل بهار، بسیاری از والدین به دنبال راهکارهایی برای سرگرم کردن فرزندانشان هستند. یکی از راهکارهایی که برای این مسئله وجود دارد باغبانی کودکان است. کمک گرفتن از کودکان در نگهداری از گیاهان به شما کمک می کند که با یک تیر سه نشان بزنید. هم به فرزندتان در رشد و تکامل ذهنی کمک می کنید، هم بهار لذت بخشی را برایشان رقم بزنید و فضای سبز کوکی را برای اتاقشان ایجاد کنید.

یادگیری چرخه زندگی گیاهان

یادگیری چرخه زندگی گیاهان، یکی از مهم‌ترین مسایلی است که دوستی با طبیعت و احترام گذاشتن به گیاهان را به کودک می‌آموزد. برای کودکان، تماشای رشد گیاه، از زمان کاشت دانه تا تبدیل شدن آن به یک گیاه کامل خیلی جالب است. بنابراین هم برای اینکه یک فعالیت سرگرم کننده با کودک انجام داده باشید و هم یکی از دروس علوم که کاشت گیاهان هست را به او آموزش داده باشید با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

لوازم مورد نیاز :

  • لیوان کوچک پلاستیکی
  • ماژیک با رنگ ثابت
  • مقدار کمی پنبه
  • خاک گلدان
  • بذر گیاه
  • ظرف کوچک آب

کارهایی که برای کاشت گیاه باید انجام دهید:

برای آموزش کاشت گیاه به کودکان یک لیوان پلاستیکی سفید را به کودک خود بدهید و و از او بخواهید تا نقاشی مورد علاقه‌اش را روی لیوان بکشد. بعد مقداری پنبه را با آب خیس کنید و از کودک بخواهید در لیوان قرار دهد. بعد مقداری خاک گلدان در لیوان بریزد تا اندازه ای که دو سانت از لبه لیوان خالی بماند.
به کودک خود کمک کنید دانه ها را درون خاک به آرامی فرو کند و به او کمک کنید به آرامی چند قطره آب روی خاک بریزد. توجه داشته باشید که خاک فقط باید مرطوب باشد نه خیس. اگر دانه‌ها بیش از حد مرطوب شوند ، فاسد می شوند. بعد لیوان را نزدیک پنجره قرار دهید. روی هر فنجان را با یک کیسه پلاستیکی پوشش دهید بطوری که هواگیری داشته باشد. بعد از مدتی شما شاهد رشد گیاه خود خواهید بود.

اهمیت آب دادن به گیاهان را به کودک توضیح دهید

به کودک توضیح دهید که آب، جذب ریشه خواهد شد و به رشدش کمک خواهد کرد. برای این‌که فرزندتان، بهتر متوجه اهمیت آبیاری شود، می‌توانید عمل کاشت دانه را در یک لیوان دیگر هم انجام دهید و به آن، آب ندهید تا کودک‌تان، با خشک شدن ریشه گیاه، اهمیت آب دادن و تاثیر آن در رشد گیاه را متوجه شود. هر روز، گیاه را با دقت، با یکدیگر مشاهده کنید و آب دهید. برای او توضیح دهید که به‌تدریج، ساقه گیاه رشد می‌کند و روزبه‌روز، قوی‌تر می‌شود. هم‌چنین ریشه آن نیز برزگ تر می‌شود و بیش‌تر در خاک، فرو می‌رود. کم‌کم برگ‌های گیاه نیز جوانه می‌زنند و بزرگ‌تر می‌شوند. این کار، به او کمک می‌کند تا پله‌پله، مراحل رشد یک گیاه را مشاهده کند و برایش هیجان‌انگیز هم خواهد بود.

 

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید