افزایش مهارت های زندگی کودکان

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

راه های موثر برای افزایش مهارت های زندگی کودکان

گامهای ساده و موثری برای افزایش مهارت های زندگی کودکان را میتوانید در این مطلب بخوانید. والدین و مربیان کودکان میتوانند از همون دوران کودکی کارهایی را برای تقویت مهارت های زندگی کودکان انجام بدهند. مهارت هایی که در کودکی آموزش می بینند و در بزرگسالی به افراد کمک زیادی میکند.

مهارتهای زندگی کودکان شامل مدیریت افکار، اعمال و احساسات برای دستیابی به اهداف هستند.

چه مهارت هایی باید در کودک تقویت شود:

مهارت انعطاف پذیری : جایگزین کردن راه حل ها برای دستیابی به اهداف
مهارت حافظه شنیداری و دیداری : برای استفاده به موقع از اطلاعات
مهارت کنترل احساسات و هیجانات

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

چرا تقویت مهارتهای زندگی مهم است؟

طبق تحقیقات نشان داده شده که تقویت مهارت ها برای موفقیت در مدرسه و زندگی کودکان، همچنین سلامتی و ثروت در بزرگسالان حتی از ضریب هوشی هم مهمتر است. درست است که علم می گوید برای تقویت مهارت های مهم زندگی باید از کودکی تلاش کرد. اما در طول زندگی هم میتوانید این مهارت ها را کشی کنید.

 

مهارت مهم زندگی کودکان

مهارتهای زندگی بر اساس عملکردهای اجرایی هستند. این مهارتهایی که میخواهیم نام ببریم ظرفیتهای اجتماعی، عاطفی و شناختی کودک را برای حل مسئله و رسیدن به اهداف بالا میبرد. مطالعات نشان داده که این مهارتهای زندگی در کودکان برای موفقیت در تحصیل و زندگی روزمره بسیار مهم هستند.

1. مهارت تمرکز و خود کنترلی در زندگی کودک

اطلاعات گسترده و پراکنده زیادی وجود دارد که باعث حواس پرتی در کودکان می شود. کودکان باید بتوانند قوانین را به خاطر بسپارند و در پیدا کردن راهکار انعطاف پذیر باشد. زندگی این روزها برای همه استرس زیادی دارد. برای همین مهارت تمرکز و خود کنترلی اهمیت بیشتری پیدا می کند. اگر کارهای روزانه با تمرکز بیشتری انجام شود قطعا ثمره بیشتری خواهد داشت. مطالعات تایید میکند که کودکان با تمرکز بالاتر پیشرفت تحصیلی بهتری دارند و در بزرگسالی از سلامت و توسعه اقتصادی بهتری برخوردار خواهند بود.

2. مهارت درک شناختی

منظور از درک شناختی این است که کودک بتواند افکار خودش و دیگران را درک کند . کودک باید بتواند دلایل اتفاقاتی که اطرافش رخ می دهد را درک کند و بتواند نسبت به آنها واکنش صحیحی داشته باشد. کودک باید توانایی درک اهداف اطرافیانش را داشته باشد. عملکرد شناختی اشاره به توانایی‌های فرد برای پردازش (افکار) دارد. مهارت درک شناختی باید در یک فرد سالم باشد . اهمیت این مهارت در توانایی‌های یک فرد برای انجام فعالیت‌های مختلف ذهنی که بیشتر مرتبط با یادگیری و حل مسئله است، تعریف می‌شود.

3. مهارت ارتباطات در زندگی کودک

فراتر از مهارتهای خواندن و نوشتن و صحبت کردن در مهارتهای زندگی کودکان، مهارت برقراری ارتباط است. اینکه کودک بداند در ارتباط با دیگران چه چیزی را می خواهد به دست بیاورد. پیشنهاد میکنم مطلب تقویت مهارت های اجتماعی کودکان را مطالعه کنید.

رفتار شجاعانه در روابط اجتماعی یعنی رفتاری که کودک به دیگران احترام می‌گذارد و حقوق آنها را در نظر می گیرد و علاوه بر آن توانایی درخواست ابراز احساس خود را به طور منطقی و جامعه پسند دارد. یک نکته مهم که به کودکانمان باید آموزش بدهیم این است که قرار نیست همیشه دیگران از ما راضی باشند.

بسیاری از صفات کلیدی از جمله اعتماد به نفس، مهارت تصمیم گیری و انتخاب، ابراز وجود، دوستیابی، ارتباط موثر و حل مسأله را از طريق بازی به آسانی می‌شود به کودکان آموزش دهیم.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید