الگو پذیری کودکان از رفتار والدین

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

راهکار کنترل الگو پذیری کودکان

الگو پذیری کودکان از رفتار والدین ، پدیده ای است که کودکان با استفاده از آن، می آموزند که چگونه مانند بزرگترها شوند و خودشان، کارهای خود را انجام دهند. در نتیجه بسیار مهم است که رفتاری مناسب در کنار کودکان داشته باشیم.  الگوپذیری، یک روند تربیتی و آموزشی است که به کودکان، این اجازه را می دهد که از والدین، دوستان و یا خویشاوندان خود، بیاموزند که در برابر شرایط مختلف، چگونه برخورد کنند.

الگوپذیری در کودکان چگونه انجام می شود؟

شاید فکر کنید که تنها راه تربیت کردن کودکان، سخن گفتن و نصیحت کردن آنها است. این راه، یکی از راه هایی است که می تواند به تربیت کودک کمک کند و او را در مسیر درست قرار دهد. اما تنها راه تربیت کردن کودکان، پند و اندرز نیست. نکته ای که بسیاری از والدین به آن توجه نمی کنند، این است که کودکان بیننده بهتری هستند تا شنونده. به همین دلیل است که بسیاری از کودکان مانند والدین خود هستند و مثل آنها عمل می کنند.

دانلود اپلیکیشن پاپایو

کودکان با تقلید کردن یاد می گیرند

کودکان، بیشتر از طریق دیدن و تقلید کردن از دیگران، یاد می گیرند که در برابر شرایط، چگونه پاسخ نشان دهند. آنها می بینند که بزرگتر ها در یک موقعیت خاص، چه واکنشی از خود نشان می دهند؛ سپس اگر خودشان نیز در آن موقعیت قرار بگیرند، همان کار را انجام می دهند.

کلامتان، بر کودک تاثیر میگذارد

در نتیجه والدین باید مراقب و حواس جمع باشند.، زیرا رفتار آنها بیشتر از کلامشان، بر کودکشان تأثیر می گذارد. برای نمونه، اگر پدر به کودک خود بگوید که نباید پای خود را جلوی مهمان ها دراز کنی، اما خودش این عمل را جلوی کودک انجام دهد. در بیشتر مواقع انتظار می رود که کودک نیز آن عمل را بدون توجه به توصیه پدرش، انجام دهد. البته باید توجه داشت که پدیده الگوپذیری کودکان، به صورت ناخودآگاه از آنها بروز می کند. به عبارتی دیگر، الگو پذیری به عنوان یک غریزه در کودکان وجود دارد.

کودک شما را الگو قرار می دهد چرا که…

کودکان، از همان ابتدای زندگی خود، والدین را به عنوان الگوی اصلی خود قرار می دهند و تلاش می کنند که مانند آنها باشند، زیرا گمان می کنند هر کاری که والدین آنها می کنند، کاری درست و به دور از خطا است.اگر والدین کار خوبی انجام دهند، کودک نیز آن را به عنوان کار درست و مفید یاد می گیرد؛ اما اگر والدین کار اشتباهی را انجام دهند، کودک تصور می کند که این کار،درست است و باید مانند والدین خود، آن را انجام دهد.

پدیده الگوپذیری در کودکان خوب است یا بد؟

اینکه الگو پذیری کودکان خوب است یا نه، به مقدار زیادی به والدین بستگی دارد. والدین می توانند با انجام دادن کارهای درست و مفید، به کودک خود آموزش دهند که مانند آنها، در شرایط یکسان، کار درست را انجام دهد. از طرفی دیگر، والدین با انجام کار های اشتباه در روبروی کودکان خود، به آنها می آموزند که در چنین شرایطی، آنها نیز باید دست به این کار اشتباه بزنند.

از الگو پذیری کودکان استفاده کنید

در نتیجه، برای اینکه کودکان بتوانند از پدیده الگو پذیری، نهایت استفاده مفید را ببرند، والدین و نزدیکان، باید رفتار های درست و پسندیده ای را در جلوی روی او انجام دهند. اگر یک کودک توسط پدر و مادر خود، مورد آزار قرار بگیرد، یاد می گیرد که کودک آزاری یک روش برای تربیت است، و در آینده که خودش صاحب فرزند شد، ممکن است برای آموزش به او، دست به کودک آزاری بزند.

شما به عنوان والدین باید الگوی خوبی باشید

اگر یک کودک، از والدین خود یاد بگیرد که دروغ نگوید. حتی اگر به ضررش تمام شود. در بزرگسالی نیز هیچ گاه دروغ نمی گوید و پیرو والدین خودش خواهد بود. در نتیجه، الگو پذیری کودکان، به اندازه ای مهم است که نمی توان آن را نادیده گرفت. الگو پذیری، می تواند بهترین ویژگی های شخصیتی را به کودک بیفزاید. یا اینکه باعث شود کودک، به عادت های بدی برسد. شاید تا بزرگسالی هم نتواند از آنها دست بردارد. والدین باید از پدیده الگوپذیری در کودکان خود، نهایت استفاده را بکنند. به آنها بیاموزند که سالم و به دور از اخلاق های بد، مانند دروغ، خشم، قهر و… زندگی کنند. این،خود والدین هستند که مشخص می کنند فرزندشان چگونه شخصیتی داشته باشد.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید