اهمیت بازی در یادگیری و رشد کودکان

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

یادگیری از طریق بازی

یادگیری از طریق بازی یکی از مهمترین راههای یادگیری و رشد کودکان است. اهمیت بازی در یادگیری و رشد کودکان انقدر زیاد است که جالب است بدانید فریدریش فروبل، مربی آلمانی که برای اولین بار مفهوم “مهد کودک” را مطرح کرد، معتقد بود که “بازی بالاترین بیان رشد انسانی در کودکی است”.

بازی فعالیتی است كه در آن كودكان توانایی خود را در اكتشاف، تخیل و تصمیم گیری نشان می دهند. بازی کردن تنها کار کودکان است. به همین خاطر است که هیچ وقت نیازی نیست بچه ها رو مجبور به بازی کردن کنید آنها تمایل عجیبی به بازی کردن دارند.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

رشد و یادگیری با بازی

یادگیری اثربخش از طریق مشارکت و هدایت غیر مستقیم والدین می‌تواند خلاقیت کودک را هم پرورش دهد. شما به عنوان والدین نقش مهمی در رشد و پرورش کودک دارید. یادگیری با بازی شرایطی را پیش می آورد که کودکان دنیای پیرامون خود را از طریق بازی کشف کنند، اما نمی توانند همیشه خودشان بازی هایش را به درستی انتخاب کنند. به همین دلیل، کودک به مشارکت شما نیاز دارد. آموزش بدون بازی یک فرایند جدی است، اما بازی به همراه آموزش لذت بخش و سرگرم کننده است.

بازی کردن در رشد کودک اهمیت دارد. پس همان طور که بازی می کنید، با هم حرف بزنید، بخندید و او را راهنمایی کنید. کودکان ترجیح می دهند این طرف و آن طرف بدوند و انرژی خود را تخلیه کنند و به طور عملی یاد بگیرند، تا این که یک جا ساکت و آرام بنشینید و روی کاری که می خواهند انجام دهند تمرکز کنند. فراموش نکنید که مهارت های کودکان در بازی شکل می گیرد.

اهمیت بازی در یادگیری و رشد کودکان

بازی مهمترین شکل فعالیت کودک در سنین پیش از دبستان است که می تواند بر کل شخصیت او در تمام زمینه ها موثر باشد. از نیازهای اساسی کودک نیاز به بازی است خصوصا در دوران هفت ساله ی اول زندگی. نیاز به بازی درحیطه ی تقویت و فراگیری تعامل اجتماعی، اعتماد به نفس، هوش و خلاقیت و برای بازکردن عقده های دوره ی کودکی و تخلیه ی انرژی زاید، نمود بیشتری پیدا می کند.

در حقیقت کودک از طریق بازی آموزش می بیند. تاثیر بازی بر یادگیری بسیار چشمگیر است. چیزهای تازه ای کشف می کند و به خاصیت اشیا پی می برد، رفتار بزرگ ترها را تقلید می کند، دنیای اطراف خود را می شناسد، به کارها نظم می دهد. کودکان ضمن بازی تجربه های زیادی را  به دست می آورند و متوجه ی بسیاری از مسایل و پدیده های طبیعی می شوند، و با برعهده گرفتن نقش ها در بازی، خود را برای ایفای هرچه بهتر نقش های واقعی در اجتماع آماده می کنند.

در آخر باید گفت نقش بازی در یادگیری دانش آموزان ابتدایی خیلی مهم است. روش تدریس مبتنی بر بازی می‌تواند نتایج مثبتی را در یادگیری کودکان و دانش آموزان داشته باشد. یادگیری از طریق بازی و آموزش درس با بازی جزء بهترین شیوهای آموزشی محسوب می‌شوند.

 

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید