بازی با کلمات برای کودکان

بازی با کلمات برای کودکان
زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

بازی با کلمات برای آموزش به کودکان

بازی با کلمات برای کودکان درست مثل بازی با اسباب بازی هاشون شیرین و سرگرم کننده است. اونا متوجه نمی شوند که شما تلاش می کنید حروف و کلمات جدید را به آنها آموزش دهید. در تصور آنها شما بزرگسال مهربونی هستید که با آنها بازی میکند. بازی و آموزش یک روش فوق العاده برای آموزش به کودکان است. در این روش کودک شما به شکل غیر مستقیم هر آنچه که شما دوست دارید به او آموزش دهید را یاد می گیرد.

بازی برای آموزش کلمات به کودکان

بازی حرف در جملات یکی از بازی های سرگرم کننده و جذاب در اپلیکیشن بازی آموزشی پاپایو است که همراه با صداهای خنده دار و بانمک حروف و کلمات را به کودک آموزش می دهد. در این بازی با اسپری که در صفحه بازی قرار داده شده کودک به دنبال حرفی میگردد که گوینده اسمش را صدا زده است.  مثلا ” ج ” بعد از پیدا کردن حرف ج در صفحه با اسپری کردن ، حرف مورد نظر در پایین صفحه در داخل بادکنک های زیبایی قرار میگیرد و کودک موظف است با ضربه زدن حروف را از بادکنک ها خارج کند.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

مشخص شدن کلمات در جمله

در مرحله بعد جمله ای با سه کلمه مشخص که با حرف “ج” شروع شده باشد در صفحه ظاهر می شود. مثل : در باغ وحش برای جوجه پرنده هایی مثل جغد در جعبه غذا می گذارند. در این جمله کلمات جوجه ، جغد و جعبه با رنگ دیگری مشخص شده اند تا کودک متوجه حضور حرف ج در کلمات شود. در کنار جمله طرح گرافیکی جذابی از همان کلمات هم به کودک نشان داده خواهد شد.  همین بازی ساده خیلی راحت می تواند هم حروف الفبا را به کودک آموزش دهد و هم دایره لغات کودک را گسترش دهد.

روش های سریع آموزش الفبا به کودکان

برای شروع آموزش به کودکان در خانه ابتدا روی کلماتی تاکید کنید که کودک معنی آنها را میداند. مانند اسامی دوستان، افراد خانواده، اسباب بازی هایش. وقتی کلمه ای را به کودک نشان می دهید چندین بار آن را تکرار کنید اما حواستان باشد او را خسته نکنید.

کلمات را جدا از زمینه یا متنی که در آن معنا می دهد برای کودک مطرح نکنید. تصاویری که کلماتی بر آن نوشته شده، تابلوهای سر در مغازه ها یا جاهای مختلف و نوشته های روی چیزها و کالاها به کلمات معنا و مفهوم می بخشند. اگر کودک کلمات را از روی شکلشان بشناسد در حافظه او  نقش می بندد.

شناختن حروف

کلمات را همیشه نمی توان به عنوان یک کلمه واحد شناخت یا از روی متنی که در آن قرار گرفته اند حدس زد. در این مرحله کودک به روش دیگری برای فهم کلمه نیاز دارد. شناختن صدای حرف اول کلمه می تواند سر نخ خوبی باشد اما فقط بر صدای حرف نخست تاکید کنید.

ابتدا وقتی که صدای حروف را به کودک یاد می دهید از کلمه ای که کودک می شناسد استفاده کنید. بیشتر کودکان از شناختن حرف اول نام خود و اسم چیزها و افراد پیرامون شان شروع می کنند. سپس می توانند آن حروف را در متن های گوناگون تشخیص دهند.

حروف آخر و حروف غیر آخر

حروفی که در نوشتار هم به صورت آخر، تنها و هم به صورت غیر آخر یا چسبان به کار می روند شکل های گوناگونی دارند. هر جا که کودک به آن ها برخورد کرد برایش توضیح دهید که این ها شکل های گوناگون یک حرف هستند و یک صدا دارند، مانند حرف ج در جوجه و کاج.

آموزش الفبا و کلمات با کتاب

کتاب های خوب زیادی برای آموزش الفبا به کودک وجود دارد که به کمک آن می توان شکل و صدای حروف را به کودک آموخت. اما در آموزش حروف به ترتیب الفبایی آن عجله نکنید.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید