بازی حواس پنجگانه برای کودکان

بازی حواس پنجگانه برای کودکان
زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
2.4
(5)

بازی آموزش حواس به کودکان

بازی حواس پنجگانه برای کودکان خیلی سرگرم کننده خواهد بود . بچه‌ها عاشق لمس کردن و بازی‌های حسی هستند. برای اولین بازی یک جعبه کفش یا هر جعبه ای که در داشته باشد، پیدا کنید. یک طرف آن را سوراخ کنید. بزرگی سوراخ باید به انداز‌های باشد که یک دست به راحتی وارد آن شود.  برای شروع بازی چیزی درون جعبه قرار دهید و از بچه‌ها بخواهید حدس بزنند چه چیزی داخل جعبه است. آن‌ها میتوانند در مورد شیء داخل جعبه سؤال هم بکنند یا شما میتوانید آن‌ها را کمی راهنمایی کنید. برای اینکه هیجان بازی بیشتر شود می توانید از میوه یا اسباب بازی استفاده کنید.

بازی  برای آموزش حواس پنجگانه به کودکان

یکی از روش‌هایی که برای آموزش حواس پنج‌گانه به کودکان پیش‌دبستانی و تقویت حواس در آن‌ها بکار گرفته می‌شود استفاده از بازی‌های آسان و سرگرم‌کننده در خانه است.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

بازی با آب یا ماسه:

برای آموزش حس لامسه به کودکان پیش‌دبستانی می‌توان از آب یا ماسه کمک گرفت. می‌توانید اشیای مختلف را در ماسه پنهان کرده و از کودک بخواهید آن‌ها را پیدا کند یا بدون نگاه کردن بتواند اشیایی که درون ماسه قرار دارد را بشمارد. درست کردن کارت‌هایی هم‌اندازه با پارچه‌های زبر و نرم یکی دیگر از روش‌های آموزش حس لامسه به کودکان پیش‌دبستانی است که به کمک آن می‌تواند تفاوت سطوح مختلف را بهتر بفهمند. برای کمک به فهم دمای اشیا از طریق حس لامسه می‌توان کودک را تشویق کرد تا آب ولرم را لمس کرده و سپس دست خود را درون ظرفی که از آبی با دمای اتاق پر شده است قرار دهد. حال از او بخواهید تفاوتی که حس کرده است را توضیح دهد.

چشم‌بندی:

برای کمک به تقویت حس بینایی، می‌توانیم از کودک بخواهیم چشم‌هایش را ببندد و توضیح دهد دنیا بدون حس بینایی برایش چگونه است. کودک را تشویق کنید با چشم‌های بسته در یک محیط امن خانه راه برود و تجربه‌اش را بیان کند. همچنین می‌توانیم از کودک بخواهیم با چشمان بسته صورت یکی از دوستانش را لمس کند و سعی کند حدس بزند که او کیست. بازی نورافکن یکی دیگر از بازی‌های تقویت حواس بینایی در کودک است که از او خواسته می‌شود تا با چراغ‌قوه‌ای که در دست دارد اشیای مختلف را در یک اتاق تاریک پیدا کند.

بو کردن عطرها:

بو کردن عطرها یک بازی حواس پنج‌گانه کودکان است که جهت تقویت حس بویایی کودک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این بازی از کودک خواسته می‌شود تا عطرهای مختلف را بو کرده و سپس در مورد هر یک از آن‌ها و عطری که دوست داشته صحبت کند. بو کردن گیاهان تازه نیز به تقویت حس بویایی در کودک کمک می‌کنند بنابراین از او بخواهید تا نعنا، اسطوخودوس، ریحان یا جعفری را بو کرده و از طریق بو به تفاوت آن‌ها پی ببرد.

نواختن ساز:

برای آموزش حس شنوایی در کودک و تقویت آن می‌توانید از سازهای مختلف استفاده کنید. شما می‌توانید صدای سازهای مختلف را برای کودک پخش کرده و از او بخواهید تا نام ساز را حدس بزند. همچنین می‌توان صدای شخصیت‌های مختلف تلویزیونی را برای کودک گذاشته و از او بخواهید نام شخصیت را حدس بزند.

مسابقه غذاخوری:

یکی از بازی‌هایی که برای آموزش حس چشایی کودک انجام می‌شود مسابقه غذاخوری است. در این بازی ابتدا چشمان کودک را می‌بندیم و سپس از او می‌خواهیم تا با چشیدن غذاها نام آن‌ها را حدس بزند.  همه میدانیم که شناسایی و تقویت حواس در کودکان به آن‌ها کمک می‌کند تا دنیا را بهتر درک کرده و عملکرد بهتری در برابر آن داشته باشند. به همین دلیل نباید از آموزش حواس پنج‌گانه به کودکان پیش‌دبستانی غافل بود.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 2.4 / 5. تعداد رای‌ها: 5

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید