بازی دبرنا یک بازی جالب و مفید

زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

همه چیز درباره بازی جالب دبرنا

بازی دبرنا یک بازی جالب و مفید و از بازی های قدیمی پرطرفداری است که شناخت اعداد و شانس در آن حرف اول را میزند. بازی دبرنا از بازی های گروهی است که به عنوان یک سرگرمی در بین جمع های دوستان و خانوادگی استفاده می شود.

بازی دبرنا

لوازم مورد استفاده برای بازی دبرنا

برای این بازی به غیر از کارت ها و مهره های خود این بازی، احتیاج به نخود یا لوبیا دارید. این بازی بایستی به طور دسته جمعی انجام شود. هر چقدر که تعداد بازیکنان بالا باشد هیجان بازی نیز افزایش خواهد یافت. ممکن است با بالا رفتن تعداد بازیکنان هر دو نفر با یک صفحه کارت بازی کند. یا اینکه چنانچه تعداد بازیکن کم باشد به هر نفر می توانید چند کارت بازی بدهید. بنابراین هیچ محدودیتی برای بازیکنان این بازی وجود ندارد و بالا بودن تعداد بازیکنان به جذابیت بازی می افزاید.

دانلود اپلیکیشن پاپایو

آموزش بازی دبرنا

بیشتر علاقه مندان به این بازی در خانه خود کیسه دبرنا را دارند . کیسه دبرنا  متشکل از تعدادی مهره و کارت در کنار هم است. معمولاً تعداد کارت ها 21 عدد بوده و تعداد مهره ها 90 عدد است. در هر دور از بازی چند کارت بین افراد شرکت کننده تقسیم می شود. این تعداد طبق تعداد نفرات تقسیم بندی شده است و بایستی هر شخص تعداد برابر از آن کارت ها را در اختیار داشته باشد. چهارخانه روی کارت ها قرار دارد و داخل بعضی از خانه ها اعداد از یک تا 90 درج شده است و مهره ها نیز داخل یک کیسه جای گرفته است.

یک نفر، نماینده اعلام اعداد گوی های داخل کیسه می شود. با ترکیب مهره های اعداد به طور تصادفی یک مهره را از داخل کیسه خارج کرده و عدد روی آن را برای اعضای شرکت کننده می خواند. چنانچه شماره مهره ای که نماینده خواند با شماره ی یکی از خانه های کارت هر کدام از بازیکنان برابر باشد، بازیکن بایستی با گذاشتن یک عدد نخود یا لوبیا روی آن عدد آن خانه را پر کند.

یادگیری بازی دبرنا

هر بازیکنی که تمام خانه های کارت خود را با مهره پر کرد باید در اولین فرصت کلمه دبرنا را با صدای بلند تکرار کند. این کار نشان دهنده برنده شدن بازیکن در یک دوره از بازی است. پس از برنده شدن یک نفر از بازیکنان، بایستی کیسه مهره ها در دوره بعدی بازی جابجا شود. در دور بعدی یکی از بازیکنان دیگر مدیریت کیسه را برعهده میگیرد. بدین معنی که گوی های اعداد دوباره داخل کیسه برگردانده شود و صفحات بازی جمع آوری شده و بین نفرات پخش شود. این نکته نیز باید مورد توجه قرار گیرد که کسی که مدیریت کیسه مهره ها را برعهده دارد نباید تقلب کند. مدیر نباید اقدام به خارج کردن اعدادی بکند که با اعداد کارت دوستش یکسان است. البته قانون این بازی این است که اعداد به طور تصادفی از کیسه بیرون آورده شوند اما احتمال تقلب نیز وجود دارد.

نکات مهم بازی دبرنا

باید بدانید که در این بازی تقلب و جر زنی معنی ندارد . همه چیز بستگی به سرعت عمل و شانس شما دارد. امکان دارد بازیکنان دیگر برای اینکه حواس شما را پرت کنند تا شما از گوی های خارج شده از کیسه غافل شوید توجه شما را به موضوعات دیگری جلب کنند. در این صورت شما دیگر متوجه عدد خارج شده از کیسه نخواهید شد و ممکن است این اتفاق باعث بازنده شدن شما بشود. پس تمام حواس خود را جمع کنید .  هوشیارانه عمل کنید تا از هیچ عدد خوانده شده ای غافل نشوید.

شیطنت در بازی دبرنا

شما نیز می توانید از ترفند پرت کردن حواس دیگر بازیکنان برای برنده شدن خود استفاده کنید. هیچ قانونی مبنی بر سکوت مطلق در این بازی تعریف نشده است . شما می توانید با این کار به جذابیت بازی اضافه کنید. این موضوع را مد نظر داشته باشید که در ابتدای بازی بین بازیکنان توافق می شود که فقط یک یا دو بار عدد خارج شده از کیسه خوانده می شود. این امر منجر می شود که چنانچه بازیکنی به این دفعات بی توجهی کرد عدد خوانده شده را از دست بدهد.

بازی دبرنا در پاپایو

در بازی دبرنای طراحی شده در پاپایو لیستی از اعداد یا حروف در صفحه به کودک نمایش داده می شود . راهنمای بازی حروفی را به صورت رندم میخواند. شکل نوشتاری آن حرف یا عدد سمت چپ صفحه به  نشان داده می شود . کودک باید حرف یا عدد خوانده شده را در صفحه دبرنا پیدا کند. هر وقت یک سطر یا یک ستون کامل شد بازی تمام می شود. نکته مهم در این بازی این است که کودک باید حرف شنیده شده را در حافظه اش نگهدارد و با استفاده از حافظه دیداری اش حرف را در صفحه پیدا کند. این بازی مناسب کودکان سه تا پنج سال است که به تازگی با حروف الفبا آشنا شده اند.

 

مبع: نمناک

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید