بازی های آموزشی ادبیات در پاپایو

بازی های آموزشی ادبیات در پاپایو
زمان مطالعه : 8 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: 1 دیدگاه
امتیاز:
1
(1)

بازی های تمرینی در اپلیکیشن پاپایو

در این مطلب درباره بازی های آموزشی ادبیات در پاپایو صحبت میکنیم. بازی، نوعی آموزش است و از طریق بازی‌ برخی از مهارت‌های کودک تقویت می شود. بازی، بهترین وسیله‌ای است که از طریق آن می‌توان بسیاری از مفاهیم را آموزش داد. بازی آموزشی یکی از روش های یادگیری سازمان‌یافته و همراه با قوانین مشخص است. بازی‌های فکری موجب درگیر شدن ذهن فرد شده و او را وادار به فکر کردن می‌کند. و این یه ورزش مغزی محسوب می شود.

بازی های آموزشی

با گسترش فناوری و استفاده از ارتباطات آنلاین و دستگاه های هوشمند مثل گوشی و تبلت دسترسی به اطلاعات سطح بالا ساده تر و سریع تر شده است.با تغییرات تکنولوژی نحوه ی یادگیری ما هم تغییر کرده است. سال ها قبل کتاب ها تنها راه یادگیری ما بودند، اما این روزها بازی رکن اصلی آموزش به کودکان قلمداد می شود . مخصوصاً برای کودکان که معمولاً بیش از راه های رسمی آموزش مبتنی بر بازی را دوست دارند. امروزه بازی و یادگیری، به عنوان یکی از زیر شاخه های تحقیقات آموزشی شناخته می‌شود. متخصصان این حوزه به مطالعه‌ی آن چه که از طریق بازی کردن می‌توان آموزش داد پرداخته و راه هایی برای طراحی گیم پلی بازی ها در جهت توسعه محیط های یادگیری جدید ارائه می کنند.

بازی های آموزشی چه چیزی را آموزش می دهند؟

بازی های آموزشی همان طور که از اسم شان بر می آید در تلاشند تا با بازی و سرگرمی چیزی را به مخاطب آموزش دهند. البته این تنها کاربرد آن ها نبوده و از این نوع بازی ها در درمان اختلالاتی مثل بیش فعالی یا اوتیسم هم استفاده می شود. از آن جایی که تمرکز این دسته از بازی ها بیشتر روی کودکان است تا بزرگسالان؛ المان های بچه گانه مثل رنگ، نقاشی، کاراکترهای متنوع و موسیقی های شاد در آن ها زیاد به چشم می خورد.

این نوع از بازی ها معمولاً شامل چند نوع بازی کوچکتر (مثل رنگ آمیزی، جور کردن دومینو و اشکال مختلف، حل کردن پازل، حدس زدن از روی صدا و…) بوده و با ایجاد تعامل با کاربر از طریق صدا، تصویر و حل چالش های مختلف مفاهیم پیچیده را برای یادگیری ساده سازی می کنند.

در بخشی از بازی های آموزشی پاپایو بازیهای کوچک ای برای تمرین هر درس طراحی شده که به کودک کمک میکنند همراه با بازی الفبا، اعداد ، علوم و … را بهتر یاد بگیرد. در این مطلب چندتا از این بازی های تمرینی رو به شما معرفی می کنیم.

بازی حرف در جملات

در این بازی با اسپری که در صفحه بازی قرار داده شده کودک به دنبال حرفی میگردد که گوینده اسمش را صدا زده است.  مثلا ” ج ” بعد از پیدا کردن حرف ج در صفحه با اسپری کردن ، حرف مورد نظر در پایین صفحه در داخل بادکنک های زیبایی قرار میگیرد و کودک موظف است با ضربه زدن حروف را از بادکنک ها خارج کند. در مرحله بعد جمله ای با سه کلمه مشخص که با حرف “ج” شروع شده باشد در صفحه ظاهر می شود. مثل : در باغ وحش برای جوجه پرنده هایی مثل جغد در جعبه غذا می گذارند. در این جمله کلمات جوجه ، جغد و جعبه با رنگ دیگری مشخص شده اند تا کودک متوجه حضور حرف ج در کلمات شود. در کنار جمله طرح گرافیکی جذابی از همان کلمات هم به کودک نشان داده خواهد شد.

توضیحات کامل تر درباره بازی شناخت حروف

بازی اسپری حروف

در بازی اسپری حروف صفحه بازی شبیه یک قاب نقاشی است که کودک با حرکت انگشتش روی صفحه اسپری رنگی را روی صفحه پخش میکند. با پخش شدن رنگ در صفحه حروف نمایان می شوند. راهنمای بازی یکی از حروف را اعلام میکند. کودک باید با اسپری کردن رنگ در صفحه نقاشی حرفی را که گوینده اعلام کرده است را پیدا کند. هدف این بازی پیدا کردن حروف توسط کودک است. در سطح های متفاوت ممکن است جای حرف، نمادی از آن حرف بیاید. مثل آ :آلبالو ، و ممکن است حرف اشتباهی در صفحه پیدا شود. در صورت انتخاب اشتباه، موسیقی خاصی که نشان دهنده اشتباه کودک است پخش می شود.

در ابتدای بازی دست راهنما بر روی صفحه حرکت میکند و به کودک راهنمایی می کند تا بر روی صفحه بکشد. در بازی اسپری حروف کودک باید مهارت قرار دادن دست بر روی صفحه و کشیدن بر روی صفحه را داشته باشد.

توضیحات کامل تر درباره بازی اسپری حروف

بازی دبرنا

دبرنا یک بازی هیجان انگیز و جالب است که به تقویت حافظه دیداری و شنیداری کودک کمک میکند. در بازی دبرنای طراحی شده در پاپایو لیستی از اعداد یا حروف در صفحه به کودک نمایش داده می شود و راهنمای بازی حروفی را به صورت رندم میخواند و شکل نوشتاری آن حرف یا عدد سمت چپ صفحه به  نشان داده می شود و کودک باید حرف یا عدد خوانده شده را در صفحه دبرنا پیدا کند. هر وقت یک سطر یا یک ستون کامل شد بازی تمام میشود. نکته مهم در این بازی این است که کودک باید حرف شنیده شده را در حافظه اش نگهدارد و با استفاده از حافظه دیداری اش حرف را در صفحه پیدا کند. این بازی مناسب کودکان سه تا پنج سال است که به تازگی با حروف الفبا آشنا شده اند.

بازی پازل حروف ( نوشتن)

کودک در مراحل قبل بازی های آموزش الفبا با حروف و آوای حروف آشنا شده است. در این مرحله نقشی از حروف در صفحه قرار دارد. کودک باید با استفاده از تکیه های بریده شده از شکل حروف آنها را با حرکت دست در جای مناسب قرار دهد، تا شکل نوشتاری حرف کامل شود.

بازی حروف بی نهایت

جمله ای در صفحه به کودک نمایش داده می شود که از بخش های اصلی فاعل، فعل، حروف ربط و … تشکیل شده است تا ساختار تشکیل یک جمله را همراه با انیمیشن های جذابی که کلمات در بازی دارند به کودک آموزش داده شود.

بازی کارخانه

بازی های آموزشی ادبیات در پاپایو: طرح کلی بازی کارخانه  این بازی یک کارخانه است که در آن 5 تابلو وجود دارد . بر روی هر تابلو یک محتوای خاص ،قرار می گیرد.  راوی بازی با صدای شاد و کودکانه روند بازی را به کودک توضیح می دهد و نوشته روی هر تابلو را برای کودک می خواند. کودک در این تمرین باید بر روی یکی از محتوی ها ضربه بزند.
و پس از انتخاب گزینه درست، دستگاه کارخانه برای موفقیت کودک خوشحالی می کند.  باقی گزینه ها از روی تابلو به پایین می روند و محتوای درست در جایگاه نوشته می شود.

توضیحات کامل تر درباره بازی کارخانه

بازی کارت حافظه

بازی های آموزشی ادبیات در پاپایو : در این بازی یک سری کارت در صفحه وجود دارد که با ضربه زدن بر روی هر کدام برمی گردد. در ابتدا کودک یک طرف کارت را می بیند و در طرف دیگر کارت یک تصویر از محتوی مورد نظر وجود دارد، با ضربه زدن بر روی کارت، کارت بر میگردد و محتوی طرف دیگر نشان داده می شود. کودک باید بر روی یک کارت دیگر نیز ضربه بزند تا کارتی با محتوای مشابه پیدا کند. پس از پیدا کردن تمام قسمت های مشابه و انتخاب آن ها توسط کودک، بازی تمام می شود.

بازی دونده (رانر)

طرح کلی این بازی به این صورت است که یک محیط رنگارنگ و جذاب به صورت تکرار شونده و بی نهایت وجود دارد که شخصیت کارتونی بازی در آن می دود. کاراکتر اصلی بازی با حرکت انگشت کودک شروع به دویدن می کند تا به صندوق محتوی میرسد. محتوای صندوق در بازی هر درس متفاوت خواهد بود. در درس ادبیات محتوای داخل صندوق حروف الفبا هستند.
در بازی رانر دو نوع محتوی داریم. محتوی صحیح که راهنمای بازی آن را اعلام کرده و کودک باید مطابق با آن حرفی صحیحی که از صندوق خارج می شود را به دوست پاپایو در بازی برساند. دیگری حروفی که به صورت رندوم از صندوق خارج می شوند اما با حرفی که راهنمای بازی اعلام کرده، متفاوت هستند.

برای مثال : حرف آ، بیرون می آید و کودک موظف است که حرف ” آ ” را به سمت کاراکتر بازی ( دوست پاپایو ) برساند. برای تمرین و آموزش به کودک اسم و صدای آن حرف (در این مثال حرف ” آ ”  )  گفته می شود. اگر حرفی که از صندوق خارج شده با حرفی که کودک به دنبال آن است یکی نباشد کودک باید حرف را درون سطل آشغالی که در بازی قرار دارد بی اندازد.

توضیحات کامل تر درباره بازی دونده ( رانر) 

بازی جاروی فضایی

در بازی آموزش حروف الفبای فارسی با بازی جاروی فضای یک سری سیاره طراحی شده اند که به صورت بک گراند در صفحه قرار دارند، از قسمت پایین تصویر چاله های فضایی وارد می شوند که هر کدام دارای یک حرف خاص هستند از بین چاله های فضایی، یکی از آن ها حرف صحیح را دارد. حرف صحیح آن حرفی است که راهنمای بازی آن را برای هدف به کودک اعلام کرده است. در بازی یک سفینه وجود دارد، که کودک باید آن را به سمت چاله فضایی ببرد که حرف درست را دارد و با مکش سفینه حرف درست را بگیرد.

توضیحات کامل تر درباره بازی جاروی فضایی

بازی غذا دادن به حیوانات

طرح کلی این بازی در جنگل است که حیوانات در قسمت های مختلف از جنگل بیرون می آیند. همینطور غذاهایی در قسمت های دیگری از جنگل قرار دارد. کودک موظف است غذا ها را به حیوانات برساند. دادن غذا ها به حیوانات با اکشن درگ و دراپ انجام می شود. پس از غذا دادن به تمام حیوانات ، یک قسمت تمام می شود و دوباره حیوانات به بالا می آیند این روند تا 5 قسمت طول می کشد. پس از اتمام قسمت ها ، حیوانات شادی و خوشحالی می کنند. نکته این بازی این است که غذاهایی که به حیوانات داده می شود حروفی است که همان حیوان اسمش را صدا زده است.

بازی تیر و کمان

بازی های آموزشی ادبیات در پاپایو : تیرو کمان، راهنمای بازی از کودک میخواهد که تک به تک روی بادکنک های پایین صفحه بازی ضربه بزند و بعد باید با تیر و کمان به بادکنک ها شلیک کند. بعد از شلیک به بادکنک کلمه ای از دل بادکنک بیرون می آید که با همان حرف شروع شده است : برای مثال از بادکنک حرف” آ ” کلمه ” آب ” بیرون می آید و کودک با کلماتی که با آن حروف شروع می شود آشنا خواهد شد.

بازی کشیدن حروف

کودک به همراه دوست پاپایو در بازی باید شکل حروف را کامل کند مثلا شکل نوشتاری حرف ” ب” و بعد مسیر حرکت واگن را ادامه دهد تا به یک تونل برسد و در آنجا با توجه به حرفی که درمسیر شکل آن را کامل کرده است در این مثال حرف ” ب”  کلنگ هم نام آن حرف را انتخاب کند و با واگن از بازی خارج شود.

بازی کشیدن نمایه ها

بازی های آموزشی ادبیات در پاپایو : در این بازی جذاب کودک با شکل نوشتاری نمایه ها آشنا می شود. کودک باید با کشیدن انگشتش از نقطه یک به نقطه دو یک نمایه را در قالبی که طراحی شده است ایجاد کند. و این بازی تمرین خیلی خوبی برای آموزش شکل نوشتاری حروف خواهد بود.

 

 

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 1 / 5. تعداد رای‌ها: 1

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

1 دیدگاه دربارهٔ «بازی های آموزشی ادبیات در پاپایو»

دیدگاهتان را بنویسید