بازی های تقویت هوش هیجانی کودک

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

بازی هایی که هوش هیجانی کودک را تقویت می کنند

از آنجایی که کودکان بیشتر وقت خود را سرگرم بازی کردن هستند بهتر است برای تقویت هوش هیجانی کودک از بازی استفاده کنیم. در ادامه این مطلب درباره هوش هیجانی و چرا باید آن را در درون کودکمان تقویت کنیم هم صحبت می کنیم. هوش اجتماعی همان هوش هیجانی به این معناست که بتوانیم انگیزه رفتارهای خود و دیگران را به خوبی درک کرده و از این اطلاعات در تعاملات اجتماعی استفاده کنیم. ارتباط اجتماعی قوی در هر فردی بخشی از موفقیتش در روند رشدش را تضمین میکند. درست به همین خاطر است که تلاش می کنیم با بازی های مختلف و ساده هوش هیجانی در کودکان را تقویت کنیم.

بازی هوش هیجانی حدس زدن

بازی حدس زدن یک بازی مناسب برای افزایش هوش هیجانی است که انجام آن نیز بسیار ساده است. این بازی به کودک کمک میکند که تا احساسات مختلف را در دیگران درک کند. بهتر است این بازی را در یک مکان شلوغ وقتی منتظر هستید تا برای کاری نوبت به شما برسد با کودک انجام بدهید. برای مثال اگر در صف شخصی را دیدید که ناراحت است از کودک بخواهید حدس بزند که چرا اون فرد ناراحت است. در این بازی کودک شما به دلایل مختلفی که  ممکن است برای ناراحتی وجود داشته باشد فکر میکند و درک بهتری از احساس ناراحتی در خودش و در دیگران به دست می آورد.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

اتل متل توتوله بازی برای کنترل هیجانات کودک

این بازی بار احساسی قدرتمندی دارد. در بازی اتل متل توتوله، کودکان پاهای خود را دراز کرده و در هر مصراعی که خوانده می شود یک ضربه با دست روی یک پایشان می زنند. پایی که شعر روی آن تمام می شود، باید جمع شود . این شعر تا جمع شدن تمام پاها ادامه دارد. در این بازی تقویت هوش هیجانی از طریق کنترل هیجان و بروز احساسات مختلف صورت می گیرد. قطعا کودک دوست دارد مصرع شعر روی پای او تمام نشود تا او مجبور نباشد پایش را جمع کند. این استرس رسیدن پایان مصرع شعر برای کودک یک استرس جذاب و مفید است. انجام این بازی به کودک کمک می کند بتواند هیجانش را کنترل کند.

اجرای نمایش برای تقویت هوش هیجانی کودک

اجرای نمایش یه جور بازی برای افزایش هوش هیجانی است و می‌ توانید به دو صورت انجام دهید. در روش اول از کودک بخواهید یک موضوع انتخاب کند و درباره آن برای شما نمایش اجرا کند. انتخاب موضوع و همه موارد مربوط به اجرای نمایش را به خود کودک بسپارید. در روش دوم داستان یکی از کتاب هایی که برای کودک خوانده اید و یا بخشی از انیمیشنی که کودک به آن علاقه دارد را انتخاب کنید. از او بخواهید داستان آن کتاب یا آن انیمیشن را برای شما بازی کند.

افزایش هوش هیجانی با بازی مشاغل

یکی دیگر از بازی های مناسب برای افزایش هوش هیجانی بازی مشاغل است. معمولاً بچه‌ها تو سنین پیش از دبستان به این بازی علاقه دارند. از کودک بخواهید سه شغل متفاوت را انتخاب کند و حدود دو دقیقه در قالب آن شغل رفتار کند. در مورد لباس ها و وسایل مورد نیاز آن شغل از کودک سوال کنید. بازی شما باید شبیه به مصاحبه باشد. مثلا کودک یکی از مدیران و یا صاحبان معروف آن شغل است و شما درباره آن شغل از کودک سوالاتی را بپرسید. همین فکر کردن کودک در قالب یک انسان و یک شغل متفاوت میتواند به تقویت هوش هیجانی کودک کمک کند.

تعریف دانیل گلمن از هوش هیجانی

دانیل گلمن نویسنده آمریکایی کتاب هوش عاطفی درباره هوش هیجانی میگوید که این هوش شامل توانایی‌هایی مثل انگیزه دادن به خود، پشتکار در شرایط دشواری و سرخوردگی، کنترل رفتارهای تکانشی، به تأخیر انداختن خواسته‌ها، تنظیم هیجانات، جلوگیری از غلبه‌ی استرس بر قدرت فکر کردن، همدلی با دیگران و امیدواری است.

با بازی های تقویت هوش هیجانی کودک که در این مطلب به شما معرفی کردیم در دوران کودکی می توانید زمینه پرورش هوش هیجانی در کودکتان را فراهم کنید. تا او در آینده بتواند کنترل درستی بر رفتارها و هیجاناتش داشته باشد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید