بازی کودکانه برای تقویت دقت شنیداری

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

دقت و توجه شنیداری در کودکان

بازی کودکانه برای تقویت دقت شنیداری را جدی بگیرید. آنها خیلی از مهارت های کودکان را تقویت میکنند. سرگرمی و بازی موجب رشد در تفکر و جسم بچه ها می شوند. بازی های خلاقیت های کودکان را شکوفا میکند و ما در این مقاله قصد داریم در مورد بازی هایی که قدرت شنیداری کودکان را تقویت میکند صحبت کنیم .

می‌توان بازی کودکانه را یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش مسائل مختلف به کودکان دانست. مهارت‌های شنیداری یک مهارت کلیدی‌ و لازم برای آموزش و یادگیری است. اگر کودک شما در نوشتن بعضی از کلمات مشکل دارد باید دقتش در گوش دادن تقویت شود. اگر نیاز هستش که وظایفش را مدام برای او تکرار کنید، باید حافظه‌ی شنیداری در او را تقویت کنید.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

دقت و توجه شنیداری

لازمه‌ی یادگیری عالی، داشتن توجه و دقت شنیداری کافی است. با تقویت این مهارت، کودک در مهارت‌هایی همچون ادراک شنیداری و حافظه‌ی شنیداری نیز موفق‌تر عمل خواهد کرد.

بازی کودکانه برای تقویت دقت شنیداری

پیدا کردن کلمه هدف

کلمه یا کلماتی را برای کودک به عنوان “هدف” مشخص کنید و از او بخواهید به دنباله‌ی کلماتی که برایش می‌خوانید خوب گوش کند و هر بار که کلمه‌ی هدف را شنید، صدایی را که قبلا مشخص کرده بودید را بیان کند. (یا مثلا هر بار که اسم یک حیوان را ذکر کردید صدای آن حیوان را بگوید)

تشخیص بده

تعدادی قوطی و مواد خوراکیِ جامدِ ریز (مثل سویا، لوبیا و …) را بردارید و هر دو قوطی را با مواد مشابهی پر کنید. از هر جفت قوطیِ حاوی مواد یکسان، یک قوطی را به کودک داده و یکی را نزد خود نگه دارید. بدون اینکه کودک قوطی‌ها را در دستان شما ببینید، هر بار تصادفا یکی از قوطی‌ها را تکان دهید و از کودک بخواهید خوب به صدایش گوش دهد و سپس با تکان دادن قوطی‌هایی که نزد خود دارد و مقایسه‌ی صداها، تشخیص دهد شما کدام قوطی را تکان دادید.

حدس اجسام با صدای آنها

حافظه شنیداری

فرآیند شنیدن، ذخیره و بازیابی اطلاعات شنیده شده، یک از مهم‌ترین توانایی‌های ذهن است که حافظه شنیداری نام دارد. به دلیل اهمیتی که حافظه‌ی شنیداری در رشد مهارت‌های مرتبط با زبان و کیفیت یادگیری در کودکان دارد، تقویت آن به خصوص در کودکان بسیار مهم است.

بازی کودکانه تقویت کننده‌ی حافظه‌ی شنیداری

نام بردن اشیا

تعدادی اسباب بازی، و یا هر وسیله‌ی دیگری که مدنظرتان است را جلوی کودک قرار دهید و از او بخواهید با دقت به مواردی که شما نام می‌برید گوش دهد و وسیله را در صورت وجود به شما نشان دهد (مثلا بگویید لیوان، سبز، کوچک. فرزند باید لیوانِ سبز رنگِ کوچک را در صورت وجود پیدا کرده و به شما نشان دهد) در ابتدا یک تا دو ویژگی را نام ببرید و در مراحل بالاتر تعداد ویژگی یا اشیا مورد نظر را افزایش دهید.

تکرار کلمات

تعدادی کلمه (یا جمله) را برای کودک بخوانید و از او بخواهید آن‌ها را تکرار کند. با پیشرفت کودک تعداد کلمات را افزایش دهید. برای تقویت توالی شنیداری کودک می‌توانید از او بخواهید در بیان کلمات، ترتیب را هم لحاظ کند.

بازی برای تقویت توان شنیداری

بازگو کن

چند کلمه برای کودک بخوانید و از او بخواهید خوب به شما گوش کند. سپس هر بار یکی از کلمات را بخواهید تا برایتان بازگو کند (مثلا: بپرسید دومین کلمه‌ای که گفتم چه بود؟ آخرین کلمه و …)

جمله‌ سازی

کلمه‌ای را بگویید. نفر دوم کلمه را تکرار کند و کلمه‌ی جدید را به آن اضافه کند. نفر بعد دو کلمه را تکرار کند و کلمه‌ی دیگری را به آن اضافه کند. (اگر تعداد نفرات کم است، دایره‌‎وار روند را ادامه دهید). می‌توانید برای تقویت جمله‌سازی کودک، بازی را به شکلی انجام دهید که کلمات به هم مرتبط باشند و جمله معنی‌داری در طی این فرآیند ساخته شود.

انجام وظیفه

تعدادی وظیفه‌ی کوچک طراحی کنید. آن‌ها را به ترتیب از کم به زیاد به کودک بگویید و بخواهید آن‌ها را انجام دهد. (مثلا عروسکِ قرمز را بیاور. لیوان را بگذار روی میز. تلویزیون را روشن کن و…) با پیشرفت کودک تعداد تمرین‌ها را اضافه کنید.

خواندن قصه و داستان

داستانی را برای کودک بخوانید و از کودک بخواهید خوب به آن گوش کند. سپس سوالاتی را پیرامون داستان نقل شده، از کودک بپرسید.

در پاپایو، بازی‌های هدفمندی برای تقویت قدرت شنیداری و حافظه شنیداری بچه ها زراحی شده که خیلی میتونه براشون مفید باشد. 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید