بهترین راههای بالا بردن تمرکز در کودکان

زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

افزایش تمرکز کودک با بازی

بهترین راههای بالا بردن تمرکز در کودکان : بچه‌ها معمولا کنجکاو و پرانرژی هستند و دلیل اصلی برای عدم تمرکزشان این است که ذهن آنها عملکرد متفاوتی دارد. وقتی کاری که به آنها سپرده‌ایم، برایشان جالب نباشد، خیلی سریع خسته می‌شوند و به سراغ کاری میروند که برایشان جالب‌تر است، برخلاف بزرگسالان که کار را به اتمام می‌رسانند.

در ادامه روش‌هایی را می‌خوانید که به کودک شما کمک می‌کند راحت‌تر و سریع‌تر تمرکز کند:

۱. بازی‌کردن تمرکز کودکان را افزایش می‌دهد

کودکان موقع بازی یاد میگیرند برای همین بهتره که اگر میخواهید کودک شما هم ذهن متمرکزی برای یادگیری داشته باشد و هم علاقمند به یادگیری باشد بهتر است کاری کنیم فعالیت‌ هایشان بیشتر شبیه بازی ‌کردن باشد. باید شرایطی را ایجاد کنید که بازی‌هایی که تمرکز آنها را بیشتر می‌کند را انجام دهند و تمرکز کردن را تمرین کنند.

بازی‌های فکری:

بهترین راههای بالا بردن تمرکز در کودکان : قدرت تمرکز کودکان را با انجام بازی‌های فکری بیشتر کنید. بازی‌هایی که نیازمند فکرکردن، برنامه‌ ریزی و استفاده از حافظه هستند، مفیدند. جدول کلمات، جورچین و بازی‌ با کارت می‌تواند قدرت تمرکز کودک روی کلمات، اعداد و تصاویر را بالا ببرد. پازل تصویری که در آن، بچه‌های کوچک‌تر باید به ‌دنبال یک غلط یا یک شی پنهان‌ در تصویر بگردند، می‌تواند توجه و تمرکز کودک را بالا ببرد.

مرتب‌کردن: مرتب‌کردن تمرکز را بیشتر میکند. مرتب‌کردن اسباب بازی هایش با ی الگوی خاص و یا مرتب کردن اشیاء به ترتیب حروف الفبا، فعالیت‌هایی هستند که برای تقویت تمرکز کودک خیلی مناسب است. به کودکان کم‌تمرکز کمک می‌کنند.


نشستن: در این بازی کودک تمرین می‌کند که بتواند مدت زمانی را فقط در یک‌جا، بدون تکان‌خوردن بنشیند. یک بازی تمرکزی دیگر در این دسته بازی‌ها، «مجسمه‌بازی» است. با تکرارکردن این کلمه، ذهن کودک عادت می‌کند، و کم‌کم این ارتباط بین ذهن و بدن تمرکز کودک را بالا می‌برد.

۲. محیط را آماده کنید

محیط را مطابق خواست کودک آماده کنید بعضی از بچه ها در محیط های مرتب و خلوت تمرکز بیشتری دارند و بعضی دیگر در محیط های پرجنب و جوش میتوانند متمرکز باشند. گاهی حتی موسیقی بی‌کلامِ آرامش‌بخش و نور کم می‌تواند کودک شما را برای درس‌خواندن آماده کند.

بازی برای تقویت تمرکز : شما باید روزانه 10 تا ۱۵ دقیقه بازی هایی را برای افزایش تمرکز کودکان انجام بدید. تلاش های فرزندتان را حتما تشویق کنید و این بازی ها را در محیطی شاد و حالت بازی گونه با او انجام دهید. بازی ها نباید شبیه تکلیف باشند و کودک را خسته کنند.

بازی تفاوت‌ها

بهترین راههای بالا بردن تمرکز در کودکان : اولین بازی که به افزایش تمرکز شما و کودکتان کمک میکند بازی پیدا کردن تفاوت ها در دو عکس مشابه است. شما خیلی راحت میتونید نمونه های زیادی از این عکس ها رو در اینترنت پیدا کنید. دقت کنید که این تغییرات هر چه کوچکتر باشند بازی سختتر خواهد شد و در نتیجه برای گروه سنی بالاتری مناسب است.

بازی جابجایی

یکی دیگه از بازی هایی که برای تقویت تمکر بچه ها خیلی میتواند مفید باشد بازی جابه جایی است. با کودک خود در یک اتاق مثل اتاق نشیمن بنشینید.سپس از او بخواهید که همه جای اتاق را بادقت بررسی کند و جای همه لوازم را به ذهن بسپارد.حالا از او بخواهید که برای ۳۰ ثانیه به اتاق خودش برود و سپس برگردد.بعد از اینکه کودک اتاق را ترک کرد، محل یک یا چند تا از وسایل را تغییر دهید.زمانی که کودک برگشت از او بخواهید بگوید جای کدام یک از وسایل تغییر کرده است. سپس جای خود را با کودک عوض کنید و این بازی را بار دیگر تکرار کنید. انجام این بازی علاوه بر اینکه باعث افزایش تمرکز در کودکان می‌شود، کنجکاوی آن‌ها را نیز افزایش می‌دهد. کودکان کنجکاو عملکرد مغزی بهتری نسبت به سایرین خواهند داشت.

بازی آموزشی پاپایو

یکی از مزایای بازی های اپلیکیشن بازی آموزشی پاپایو، تقویت قدرت تمرکز در کودکان است. بچه ها با بازی هایی پاپایو باید با تمرکز و دقت بیشتری نسبت به بازی های دیگه مراحل بازی را انجام بدهند. کودک باید همراه با شنیدن صدای راهنمای بازی، مراحل بازی را هم انجام دهد و این باعث پرورش قدرت تمرکز و بالاتر رفتن دقت کودک می شود. جمله های جذاب و جوایزی که بعد از موفق شدن کودک در هر بازی پخش میشود او را ترغیب میکند که با دقت بیشتری بازی ها را انجام دهد تا در بازی های بیشتری موفقش شود. بازی های پاپایو مناسب برای کودکان سه تا 7 سال است. تمامی بازی ها با هدف افزایش و پرورش مهارت های کودکان طراحی شده اند.

 

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید