تاثیر کاردستی روی هوش کودکان

زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

کاردستی و تقویت خلاقیت کودکان

در این مطلب میخواهیم تاثیر کاردستی روی هوش کودکان را بررسی کنیم. خلاقیت کودکان یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های پرورش آنهاست. ساخت کاردستی خلاقانه باعث رشد و پرورش ذهن کودکان میشود. کودک میتواند بدون محدودیت فکر کند و با وسایل و ابزار ایده خود را تبدیل به اثر هنری جالبی کند.

کاردستی‌های خلاقانه‌ی کودکان را تشویق کنید

کاردستی کودکان را در معرض نمایش قرار بدید و انتقاد سختگیرانه ای به آنها نداشته باشید. بسیاری از خانواده‌ها  فواید انجام هنر و کاردستی را فراموش کرده‌اند. همانطور که گفتیم ساخت کاردستی خلاقانه موجب رشد و پرورش خلاقیت کودکان می‌شود.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

افزایش مهارت‌های حرکتی و ارتباطی در کودکان

ساخت کاردستی خلاقانه نیاز به استفاده از دست‌ها به طور هماهنگ و به کارگیری ذهن دارد. انجام این دو در کنار یکدیگر باعث می‌شود که فرزند شما بتواند در ذهن و دست خود هماهنگی ایجاد کند. به عنوان مثال کشیدن نقطه روی کاغذ و قیچی کردن روی خط باعث افزایش دقت او خواهد شد و باعث می‌شود که از این کار لذت نیز ببرند.

افزایش اعتماد به نفس در کودکان

کودکان مایلند که خودشان را برای هر چیزی که در پیرامونشان اتفاق می‌افتد، نشان دهند. آن‌ها دوست‌دارند که در انجام امور سهمی داشته باشند. پس وقتی که آنها از مهارت طبیعی خود استفاده می‌کنند، یعنی توانسته‌اند خودی نشان دهند و توانایی‌های خود را به دیگران ثابت کنند و در نتیجه اعتماد بنفس آن‌ها در نشان دادن افکار، نظرات و تمایلات در آینده نیز افزایش می‌یابد.

برای تخیل کودکان محدودیت قائل نشوید

هیچ محدودیت و مرزی برای قدرت خیال و تصور کودکان وجود ندارد. هنر و کاردستی یک راه عالی برای تصور بی حد و اندازه و تمام نشدنی می‌باشد. ابزار، رنگ‌ها، مواد، شکل‌ها و فعالیت‌های مختلفی برای انجام کاردستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این موضوع به کودک اجازه می‌دهد که دنیای اطراف خود را کشف و آن را برای خود لذت بخش‌تر کند.

ارتقا و بهبود دیگر فعالیت‌های کودکان

کودکان معمولا تلاش می‌کنند که با در دست گرفتن یک مداد به کشیدن چیزهای عجیب و غریب بپردازند. آن‌ها کنترل مدادی که در دست گرفته‌اند را ندارند اما زمانی که شروع به انجام کار می‌کنند، می‌توانند الگویی‌هایی را در ذهن خود شکل دهند و در نتیجه یاد می‌گیرند که چگونه با کارهای جدید آشنا شوند و مهارت‌های مختلف را در خود ارتقا و رشد دهند. می‌توانید از مداد رنگی کودک نئونی در اختیار کودکان خود قرار دهید تا لذت آن‌ها را دو چندان کنید.

افزایش روابط اجتماعی و فرصت شرکت در کار گروهی

کاردستی خلاقانه زمینه‌ای عالی را برای کودکان به وجود می‌آورد تا بهتر بتوانند هیجانات مختلف را تجربه کنند که تابه حال درک و تجربه‌ای از آن‌ها نداشته بودند. هنگامی که خلاقیت کودکان اقزایش یابد، کم کم اعتماد بنفس قرار گرفتن را در جامعه پیدا می‌کنند و در نتیجه می توانند با انسان های اطراف ارتباط برقرار کنند و به یک فرد اجتماعی و سالم تبدیل شوند. کودکان به طور ذاتی کنجکاو هستند، فرصت ساخت کاردستی به آن‌ها میدان می‌دهد تا بتوانند حس کنجکاوی خود را ارضا کنند. کاردستی خلاقانه به کودکان فرصت می‌دهد که با دوستان یا والدین خود برای ساخت کاردستی همکاری کنند که این امر موجب رشد و بهبود مهارت کارگروهی در آنها می‌شود و همچنین باعث تعامل بیشتر کودکان با والدین می‌شود.

افزایش ارتباط بین چشم ها و دست‌ها

ساخت کاردستی خلاقانه اغلب به دستان و چشمان تیز نیاز دارد. هنگامی که کودک شروع به ساخت کاردستی می‌کند، به مرور زمان می‌تواند این ارتباط و این سرعت و هماهنگی را بین چشمان و دستان خود ایجاد و افزایش دهد و در نتیجه در انجام امور دیگر نیز موفق تر عمل خواهد کرد.

رشد و بهبود قدرت تصمیم‌گیری کودکان

حل چالش‌های هنری در ساخت کاردستی به کودک کمک می‌کند که بتواند تصمیمات تاثیرگزار و صحیحی بگیرد،این امر توانایی تصمیم‌گیری کودک را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود که راحت تر از پس حل مشکلات در زندگی بربیاید.

تاثیر کاردستی روی افزایش حافظه

با ساخت کاردستی جدا از یادگیری شکل‌ها و رنگ‌های جدید، می‌توانند الگوها و مفاهیمی جدید را بیاموزند و به خاطر بسپارند. برخی از کاردستی‌ها نیاز به طراحی‌های پیچیده بصری دارد و عادت خوب نگاه کردن را در کودکان افزایش می دهد.

افزایش انعطاف‌پذیری در کودکان با ساخت کاردستی

کاردستی‌ خلاقانه را می‌توان از چند طریق انجام داد. ساخت کاردستی‌های خلاقانه متناسب با خلاقیت کودک می‌توان از روش‌های مختلف انجام شود. این گوناگونی در انجام روش‌ها باعث می‌شود که انعطاف‌پذیری کودکان افزایش پیدا کند و با بررسی را‌ه‌های موجود بهترین راه را برای ساخت کاردستی خلاقانه استفاده کند. این کار همچنین به کودک کمک می‌کند که در شرایط مختلف زندگی بتواند احتمالات مختلف را بررسی کند.

 

منبع: creative-mind.ir

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید