تربیت کودک مستقل با این شیوه ها

تربیت کودک مستقل با این شیوه ها
زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

روشهای تربیت یک کودک مستقل و قوی

تربیت کودک مستقل با این شیوه ها را امتحان کنید .همه ما آگاهیم که کودکان وابسته به والدین دچار مشکلات زیادی در اجتماع خواهند شد. به همین خاطر در این مطلب روش هایی را برای تربیت کودکان مستقل و قوی مطرح کرده ایم. روند رشد کودکان همراه با میزان وابستگی آنها ارتباط مستقیمی دارد. در ابتدا همه بچه ها برای تغذیه, تمیز شدن و تحرک به کمک نیاز دارند و در واقع وابسته هستند. اما با رشد کودک و بزرگتر شدن آن میزان این نیاز و وابستگی کمتر می شود و کودک شما فقط به عشق و حمایت شما وابسته خواهد بود.

چگونه کودکان مستقل تربیت کنیم؟

گاهی والدین به خاطر ارضای نیاز های روحی خودشان فرزندشان را از نظر احساسی به خودشان وابسته میکنند و حتی در سنین نوجوانی به خاطر ترس از فاصله گرفتن فرزندشان اجازه مستقل بودن به او نمیدهند.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

نشانه های کودک وابسته

  • برای انجام کارهای روزمره خودشان هم به کمک و یادآوری دیگران نیاز دارند
  • برای شاد بودن و تفریح کردن به همراهی دیگران نیاز دارند
  • به گرفتن هدیه و جایزه برای انجام وظایفشان عادت کرده اند
  • نمی دانند چه چیزی برای آنها بهتر است و نمیتوانند به خوبی تصمیم بگیرند.

با کودکان وابسته چه کنیم؟

۱. به کودکتان مسئولیت بسپارید

قرار نیست کودک شما تصمیمات بزرگ با ریسک بالا بگیرد. اما باید کم کم او را وارد تصمیم گیری های خانواده کنید. مثلا از او بخواهید لیست خرید روزانه را او تهیه کند. یا مسئولیت جمع کردن وسایلش برای یک سفر کوتاه مدت را به خودش بسپارید.

۲. کمتر در کارهای کودک مداخله کنید

مادر و پدر عزیز تفاوت زیادی بین راهنمایی کردن و مداخله کردن است. وقتی شما کودک را راهنمایی میکنید در نهایت باید تصمیم گیری را به خود او واگذار کنید و کودک خودش باید با بررسی دلایل و راهنمایی های شما تصمیم نهایی را بگیرد. اما در مداخله ، کودک فقط اجرا کننده دستورات و خواسته های شماست. بگذارید وقتی کودک به کمک شما نیاز دارد از شما درخواست کمک کند. تا قبل از درخواست کمک از سمت کودک لطفا فقط از دور مراقب او باشید.

۳. انتخاب های محدودی در اختیار کودک قرار دهید

اگر از کودک بپرسید چه غذایی می‌خورد، قدرت تصمیم گیری او را ضعیف میکنید. به‌جای این سؤال کلی، تعدادی غذا را انتخاب کنید و از او بخواهید از بین آنها غذای دلخواهش را انتخاب کند. گزینه‌های محدود به کودک کمک می‌کند راحت‌تر انتخاب کند.

۴. گاهی اوقات اجازه دهید خودش تصمیم بگیرد

ممکن است ترجیح دهید کودک اول تکالیفش را بنویسد و بعد سراغ بازی برود، اما ممکن است او ترجیح دهد اول بازی کند و بعد به انجام تکالیفش بپردازد. گاهی به کودک آزادی‌های کوچکی مثل انتخاب لباس یا انتخاب نوع بازی که میخواهد انجام دهد را بدهید .

۵. تربیت کودک مستقل با این شیوه ها : با او همدلی کنید

هرگز کودکتان را سرزنش یا تحقیر نکنید، حتی در مواردی که از پس انجام کار کاملا ساده‌‌ای برنیامده است. هوای او را داشته باشید و در صورتی که کمک خواست، بدون قضاوت به او کمک کنید.

۶. شکست های کودک را بزرگ نکنید

به طور قطع، کودکان در انجام بعضی کارها ناموفق خواهند بود، اشتباهاتی مرتکب خواهند شد و ممکن است حتی با وجود هشدارهای شما، این اشتباهات را تکرار کنند. هرگز بر شکست‌های کودک تمرکز نکنید و بگذارید بداند چه کارهایی را بهتر می‌تواند انجام دهد. کودک را به چشم فردی ناموفق نبینید، زیرا این کار ممکن است به‌شدت بر عزت نفس کودک تاثیر بگذارد.

۷. بگذارید مشکلاتش را خودش حل کند

تربیت کودک مستقل با این شیوه ها : کودک باید بداند برخی از مشکلاتش را باید خودش به طور مستقل حل کند. مشکلاتی مثل مروابظش با دوستانش در مدرسه و یا با خواهر و برادرهایش.  شما نباید در این موارد دخالت کنید. حضور شما در این شرایط فقط باید در حد پیشنهاد دادن و راهنمایی کردن باشد.

۸. ایجاد برنامه روتین مناسب

اگر کودک نتواند به ترتیب و توالی کارها فکر کند، در تصمیم گرفتن دچار مشکل می‌شود. اما می‌توان این موضوع را با ایجاد روتین ثابت مدیریت کرد. به محض اینکه کودک متوجه شود باید چه کاری را در چه روزی و چه ساعتی انجام دهد، به‌تدریج می‌تواند این برنامه روزمره را به طور مستقل دنبال کند.

۹. مذاکره کردن را به کودک بیاموزید

بهترین روش برای تربیت یک کودک مستقل مذاکره کردن با کودکان است. با آنها حرف بزنید و نظرشان را بپرسید . از او بخواهید برای رفتن به یک گردش خانوادگی پیشنهاداتش را با شما مطرح کند. جلو فکر کردن و حرف زدن و اظهار نظرهای کودک را نگیرید.

۱۰. تشویق کردن کودک را فراموش نکنید

به کودک مستقل تان بگویید که متوجه رفتارهای صحیح او هستید و به وجودش افتخار می کنید. تشویق کردن های درست و به موقع حتی میتواند به کودکان وابسته کمک کند تا از میزان وابستگی که به شما دارند کم کنند.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید