تقویت تفکر خلاقانه کودکان

زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

پرورش تفکر خلاق در کودکان

تقویت تفکر خلاقانه کودکان نقشی کلیدی برای رسیدن آن‌ها به موفقیت دارد. اگر میخواهید بدانید چطور می‌توان تفکر خلاق را در کودکان تقویت کرد؟ این مطلب را بخوانید.

خلاقیت یعنی خلق چیز جدیدی که قبلا وجود نداشته است. ایده‌ها، اشیا، تفکرات و هرچیزی که بتوان آن‌ها را خلق کرد در این تعریف جا می‌گیرند. چیزی که به‌ وجود می‌آید باید نو و ارزشمند باشد. با این تعریف تفکر خلاق یعنی فرآیند مغز برای تولید ایده جدید. بچه ها خلاقیت زیادی در استفاده از رنگ‌ها و استفاده از جملات دارند. تفکر خلاق می‌تواند به اندازه مهارت‌های زندگی برای کودکان مهم باشد. 

برای پرورش تفکر خلاق باید به ایده‌های قدیمی پایان بدیم و بین مفاهیم قدیمی ارتباطات جدیدی پیدا کنیم. با افزایش دانش احتمال پرورش تفکر خلاق هم خیلی بیشتر خواهد شد. از پرورش ایده های کوچک هم نگذرید. با پر و بال دادن به همین ایده های کوچک، کودک برای تفکر خلاق انگیزه می گیرد. تشویق کودکان به خلق ایده‌های جدید، مهارت تفکر خلاق را در آن‌ها تقویت می‌کند.

پرورش تفکر خلاق از همان سال‌های کودکی برای فرزندان بسیار اهمیت دارد. خلاقیت، فقط به کارهای هنری و موسیقی محدود نمی‌شود و در کارهای علمی، کلامی، جسمی و حرکتی، طبیعت‌گرایی و حتی هوش اجتماعی و عاطفی نیز ضروری است. علاوه بر این، تفکر خلاق، به فرد اجازه می‌دهد انعطاف پذیرتر باشد و بهتر بتواند مسائل را حل کند. این نکته باعث می شود او بتواند با پیشرفت فناوری همراه شود و از فرصت‌های جدید استفاده کند.

تشویق تفکر خلاق در کودکان

حس ارزشمندی را در کودک تقویت کنید. کودک را به سوال پرسیدن تشویق کنید . از او سوالاتی بپرسید که برای جواب دادن به آنها نیاز به فکر کردن داشته باشد. مثلا درباره دلیل آبی بودن آسمان از او بپرسید.به کودک فرصت بدهید تا هوش خود را نشان دهد. در خانه ابزارهای مختلفی مثل وسایل نقاشی، یک ساز و همچنین کتاب‌هایی برای خواندن با فرزندتان داشته باشید. کودک به مرور به یکی از آن‌ها بیشتر علاقه نشان می‌دهد و در نهایت متوجه خواهید شد استعداد کودک بیشتر در چه زمینه‌ای است.

چندین راه حل برای یک مشکل

کودک چه با یک مسئله ریاضی روبرو شده باشد، چه با یک مشکل واقعی در زندگی، لازم است بداند راه های مختلفی برای بررسی و حل هر چیزی وجود دارد. تفاوت‌های فردی باعث می‌شود انسان‌ها نسبت به مسائل، دیدگاه متفاوتی داشته باشند. همین تفاوت در دیدگاه موجب میشود که راه حل های متفاوتی هم برای حل یک مسئل خاص وجود داشته باشد.

حس کنجکاوی کودک را برانگیزید

کودکان، کنجکاو به دنیا می‌آیند و می‌خواهند در مورد هر چیزی اطلاعات کسب کنند.کودک را در مسیری حرکت بدید که قدرت کنجکاوی او پرورش یابد. برای نمونه میتوانید کودک را با هنر آشنا کنید و او را در مسیری قرار دهید که برای موفقیت نیاز به کنجکاوی و تحقیق داشته باشد. پیشنهاد میکنیم کتاب‌هایی برای فرزندتان بخوانید که در مورد قومیت‌ها و افراد متفاوت با او باشند. در این صورت علاوه بر اینکه تفکر خلاق کودک تقویت می‌شود، او یاد می‌گیرد که به فرهنگ‌ها و قومیت‌های دیگر نیز احترام بگذارد.

مطلب مرتبط: 

راه های پرورش تفکر خلاق در کودکان

 

 از کودک سوالات جدید و بی جواب بپرسید

سوالات سقراطی به شدت در پرورش تفکر خلاق در کودکان موثر هستند. این سوالات به کودک کمک می‌کنند که از اینجا و اکنون فاصله بگیرد و به بررسی گزینه‌ها، مقایسه کردن، سرگرم شدن با ایده‌های جدید و فراهم کردن پاسخ‌هایی منحصر به فرد به این سوالات بپردازد و در نتیجه تفکر خلاق او رشد کند. برای مثال می‌توانید چنین سوالاتی را از فرزندتان بپرسید:

  • اگر همیشه شنبه‌ها باران ببارد چه اتفاقی می‌افتد؟
  • اگر اتومبیل هیچ وقت خراب نمی شد چه اتفاقی می‌افتاد؟
  • چه اتفاقی می‌افتاد اگر همه کفش‌های دنیا هم‌سایز بودند؟

به یاد داشته باشید پاسخ به برخی از این سوالات برای کودکی که تجربه کمتری در دنیای واقعی دارد می تواند دشوار باشد. سوالات خود را حتما با دانش فعلی فرزندتان هماهنگ کنید یا می توانید از فیلم‌های آموزشی برای این کار استفاده کنید.

پرورش تفکر خلاق کودک با بازی

کودک را تشویق کنید که از اسباب بازی هایش به صورتی متفاوت استفاده کند. لگو میتواند بازی خوبی برای پرورش تفکر خلاق کودک باشد او بارها و بارها میتواند با لگو هایش میتواند ابزارهای متفاوت درست کند از خانه و ماشین تا هر چیزی که خلاقیت کودک به او اجازه میدهد.

در اپلیکیشن بازی آموزشی پاپایو برای کودکان 3 تا 6 ساله شما بازی هایی طراحی کردیم که کودک برای حل مسائل مختلف نیاز به فکر کردن دارد و همین جستجو برای پیدا کردن راه حل، مهارت تفکر خلاق را در او پرورش میدهد. کودک برای اینکه بتواند در زمان مناسب به جواب درست در بازی برسد نیاز دارد راه حل های متفاوتی را بارها و بارها امتحان کند این شکست و پیروزی ها در بازی راه بسیار عالی برای تقویت مهارت فکر کردن به شکل خلاقانه خواهد بود.

کودک را در تقویت مهارت‌هایش هدایت کنید

باید به کودک در انتخاب آزادی بدهید و فضایی را ایجاد کنید که در آن آزادانه تخیل و اکتشاف کند. فرصتی را برای کودک ایجاد کنید که برای تقویت تخیل و انجام کارها در خیال خود استفاده کند. کودک باید بتواند راه‌هایی خلاقانه برای سرگرم کردن خود پیدا کند و با وسایلی که دارد کارهای متفاوتی انجام دهد.

در نهایت، ما با گذشت زمان چیزهایی را خلق و اختراع می‌کنیم که انسان‌ها تا کنون قادر به تولید آن‌ها نبوده‌اند. کسی که تفکر خلاق داشته باشد همیشه این تمایل را دارد که چیز جدیدی را راه‌اندازی کند و به جای اینکه از دیگران پیروی کند، توانایی خلاقیت خود را روز به روز بیشتر پرورش دهد. بنابراین، این فرد می‌تواند در ابعاد مختلف زندگی موفق‌تر باشد و بهتر با چالش‌های زندگی روبرو شود. این نکته نشان‌دهنده اهمیت پرورش خلاقیت در کودکان است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید