تقویت حس کنجکاوی در کودکان

زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

کنجکاوی کودکان را هدایت کنید

تقویت حس کنجکاوی در کودکان : قبل از سن 9 سالگی به سوالات بچه ها باید دقیق و شفاف جواب بدید. کودک شما متوجه جواب های کوتاه و انتزاعی نمی شود. اینو در نظر بگیرید که برای اینکه عقلانیت و منطق در کودک، شکل بگیرد، لازم است سوال بپرسد. اگر کودک شما سوال نپرسد نمیتواند دنیای اطرافش را هم بشناسد. اگر ما به عنوان بزرگ‌تر کودک، به اصول واکنش‌دهی به کنجکاوی او، درست عمل کنیم کنجکاوی به شکل صحیح در کودک شکل میگیرد.

کنجکاوی در کودک تفکر خلاق و تفکر نقاد او را تقویت میکند. کودک باید بداند سوال پرسیدن نشانه ضعف نیست و میتواند به جواب هایی که در رابطه با سوالهایش شنیده انتقاد داشته باشد.

پرورش این دو نوع تفکر در کودکان باعث می شود که او بتواند تصمیم درست را بگیرند. هم‌چنین، تقویت تفکر خلاق و نقاد، موجب رشد مسئولیت‌پذیری رفتاری در کودک می‌شود و می‌تواند از آسیب‌های اجتماعی آینده، پیش‌گیری کند.

چرا کودک سوالات تکراری می پرسد؟

اگر جواب شما به سوال کودک کامل نباشد و همه حس کنجکاوی و ابهام ذهنی او را برطرف نکند باعث میشود که کودک بارها و بارها یک سوال تکراری را برای شنیدن یک جواب کامل تر بپرسد.

اما اگر مطمئن هستید که جواب کامل و دقیق به سوال کودک دادید اما او باز هم مکرر همان سوال را از شما سوال میپرسد دلیلش توجه طلبی کودک شماست.  ما باید در مواقع لازم، توجه مناسب و کافی به کودک داشته باشیم. پاسخ، باید صحیح و متناسب با سن کودک باشد.

وقتی جواب سوال کودک را نمیدانیم

تقویت حس کنجکاوی در کودکان : اگر کودک سوالی بپرسید که شما جواب سوال رو میدونید اما نمیدونید چطور باید به کودک منتقل کنید مثل جواب سوال من چطوری به دنیا اومدم باید از خود کودک کمک بگیرید. میتوانید ازش بپرسید تو در این مورد چی فکر میکنی؟ پاسخ ما و جملاتی که استفاده می‌کنیم باید متناسب با رشد شناختی و رشد کودک باشد.

اما وقتی جواب سوالی را نمی‌دانیم باید بگوییم جواب این سوالت را نمیدانم اما حتما در موردش تحقیق میکنم و جواب درست را می گویم. یا حتی میتوانید با کودک، به دنبال پاسخ در کتاب، مجله یا اینترنت بگردیم. میتوانیم کتاب، بروشور و منبع مورد نظر را به کودک بدهیم و از او بخواهیم آن را مطالعه کند و بعد با هم راجع به آن صحبت کنیم. این راه، موجب پرورش خلاقیت و تفکر نقاد کودک و بالا رفتن مهارت و دانش او می‌شود.

گاهی اوقات دادن پاسخ‌های آماده به کودک، جلوی خلاقیت او را می‌گیرد. برای رشد خلاقیت، کودک باید در چالش قرار بگیرد. بنابراین بهتر است بعضی وقت‌ها، به او بگوییم: من هم نمی‌دانم، توچه فکر می‌کنی؟ این مطلب یا کتاب را بخوان؛ بعد با هم درباره‌ی آن بحث می‌کنیم.

در جواب هایمان محدودیتی هم باید در نظر بگیریم؟

بله، کودکان نباید راجع به هر موضوعی مثل رابطه‌ی والدین و چگونگی تولید مثل، همه چیز را بدانند. او نباید انگشت خود را داخل پریز برق کنند تا پاسخ کنجکاوی خود را بگیرند. ما باید قوانین و محدودیت‌ها را به آن‌ها آموزش دهیم و به آن‌ها بگوییم که فقط در شرایط زمانی و مکانی خاصی، می‌توانند برخی چیزها را خودشان تجربه کنند. پاسخ برخی سوالات مثل چگونگی تولید مثل را باید به زمانی که بزرگ‌تر شد موکول کنیم. یعنی آن بخشی از پاسخ را که متناسب با سن کودک باشد به او توضیح دهیم و بگوییم: وقتی بزرگ‌تر شدی یاد خواهی گرفت یا برایت توضیح خواهم داد. نحوه‌ی سوال پرسیدن و محدودیت‌هایی که در پرسیدن برخی سوالات وجود دارد را باید به کودک آموزش دهیم. به او یاد بدهیم که چه جاهایی نباید سوال بپرسد و چه چیزهایی را نباید بپرسد.

چگونه می‌توانیم حس کنجکاوی کودکان را پرورش دهیم؟

تقویت حس کنجکاوی در کودکان : برای تقویت کنجکاوی کودک و هدایت صحیح آن ابتدا باید برقراری درست ارتباط را به کودک آموزش دهیم. به او بفهمانیم که پاسخ به سوالات در برخی شرایط، امکان‌پذیر نیست تا اگر در شرایطی قادر به پاسخ‌گویی به سوالاتش نبودیم موجب سرخوردگی او نشود.

در پاسخ به برخی سوالات، لازم است قوانین مربوط به آن را به کودک آموزش دهیم. قوانین باید به صورت جزیی به کودک آموزش داده شوند از کلی‌گویی بپرهیزیم. در صورتی که کودک، قوانین را به درستی رعایت کرد برای او پاداش و در غیر این صورت، تنبیه مناسبی را مثل محرومیت موقت از برخی چیزها، در نظر بگیریم.

کودک را از سوال پرسیدن، منع نکنید

وظیفه‌ی والدین، این است که به سوالات کودک‌شان، پاسخ دهند. مگر در مواردی که بدانند دلیل‌ سوال پرسیدن کودک، چیز دیگری، مثل جلب توجه است. این مشکل را هم باید از راه‌های خاص خودش، برطرف کنند. هم‌چنین برای رشد کنجکاوی، باید به کودک یاد دهیم که خودش هم در یافتن پاسخ سوال‌هایش، مشارکت داشته باشد.

والدین باید آمادگی و حوصله‌ی سوالات بی‌شمار کودکان را داشته باشند. اگر حوصله‌ی پاسخ دادن به سوالات کودک‌شان را نداشته باشند و پاسخ مناسب را به او ندهند بخش زیادی از کنجکاوی و در نتیجه، خلاقیت کودک را متوقف می‌کنند. کودک هم چون به پرسش‌گری و یافتن پاسخ برای سوالاتش نیاز دارد. برای یافتن پاسخ سوالاتش به دنبال منابع دیگری مثل گروه هم‌سالان خود، می‌رود. گروه هم‌سالان هم معمولا پاسخ صحیح و مناسبی به کودک نمی‌دهند و این مسئله می‌تواند آسیب‌ جدی به کودکان بزند. بنابراین باید والدین، خودشان این وظیفه را به درستی انجام دهند.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید