تقویت مهارت‌های ارتباطی کودکان

زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

روشهایی برای تقویت فن بیان کودکان

تقویت مهارت‌های ارتباطی کودکان یکی از وظایف والدین است. اگر شما هم از دیدن کودکی که شیرین زبونی میکند و جذاب صحبت میکند لذت میبرید و می خواهید کودک شما هم فن بیان قوی داشته باشد. داشتن فن بیان و مهارت‌های ارتباطی در موفقیت و آینده کودکان اهمیت زیادی دارد. در این مطلب درباره راهکارهای تقویت فن بیان کودکان صحبت میکنیم.

1ـ بیش از حد اشتباهات فرزندانمان را اصلاح نکنیم

اگر کودک در بیان بعضی کلمات مشکل دارد شما نباید مدام آن را اصلاح کنید. تکرار مداوم اصلاح اشتباهات تلفظی کودک باعث میشه اون اعتماد به نفسش و از دست بده و در واقع نتیجه عکس می دهد. نباید تمام اشتباهات کودک را مدام اصلاح کنید اجازه بدهید گاهی هم اشتباه بگوید و شما فقط باید یک بار در یک تمرین طرز صحیح ادا کردن آن کلمه را به کودک بیاموزید.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

2 ـ کودک یک هم صحبت است

بک کودک به چشم یک هم صحبت بزرگسال نگاه کنید. درست مثل زمانی که با یک دوست هم سن و سال خودتان صحبت میکنید باید با کودک همصحبت شوید. همان ارتباط چشمی و همان کلمات را استفاده کنید. تا کودک از رفتار و کلام شما طرز صحیح صحبت کردن را بیاموزد.

3ـ به کودک خود فرصت بدهید و صبر کنید

باید برای اینکه مهارت گفتگوی کودک تقویت شود صبور باشید. اگر لا به لای صحبت کردن به دنبال حرف و کلمه ای میگردد سریع جمله او را کامل نکنید. اجازه بدهید برای پیدا کردن کلمات مناسب تلاش کند. فقط در این صورت است که او با شما احساس راحتی می کند و برای گسترش دایره لغاتش تلاش میکند. اگر هر باری که او در پیدا کردن کلمه مناسب برای کامل کردن جمله ای گیر میکند شما جمله او را تکمیل کنید اعتماد به نفس و قدرت کلام کودک را از بین می برید.

4 ـ یک الگوی خوب برای فرزندتان باشید

شما از لحاظ صحبت کردن باید یک الگو برای کودک خود باشید. شما برای این که بتوانید مهارت‌های ارتباطی و فن بیان کودک خود را تقویت کنید ابتدا باید نشان دهید که خودتان در این کار موفق هستید. برای تقویت مهارت کلامی خود همیشه تلاش کنید. کتاب بخوانید و دایره لغات خودتان را گسترش دهید. در جمله های مشابه از کلمات هم معنی اما متفاوت استفاده کنید تا کودکتان هم از شما الگو بگیرد و بتواند کلمات بیشتری را استفاده کند.

5 ـ تلویزیون را خاموش کنید

درست است که تماشای تلویزیون راه حلی برای سرگرم کردن کودک است تا بتوانید به مشغله های خود برسید. اما زمان روشن بودن تلویزیون را محدود کنید. خاموش بودن تلویزیون قوه تخیل کودک را تقویت میکند و او یاد می گیرید که چطور خودش را سرگرم کند . شاید به سراغ همصحبتی با دوستانش و یا عروسک ها و اسباب بازی هایش برود و در نتیجه مهارت‌های ارتباطی و فن بیان کودکان تقویت می شود.

6 ـ خواندن و خواندن و خواندن

یک راهکار بسیار خوب برای تقویت فن بیان و مهارت ارتباطی کودتان این است که زمانی که دارید برای کودکتان کتاب می خوانید لازم نیست تمام کتاب را خط به خط بخوانید عکس های کتاب را نگاه کنید در مورد عکس ها برای کودکان توضیح دهید. این رویه دو نتیجه دارد.
1 ـ قوه تخیل کودک تقویت می شود
2 ـ قدرت بیان کودک شما تقویت می شود

سعی کنید حداقل یک کتاب را در روز بخوانید. می توانید شب، قبل یا همزمان با رفتن به تخت خواب بخش از یک کتاب را برای کودک بخوانید.

7 ـ سوال هایی با پایان باز از کودکان بپرسید

نباید رفتارتان به شکلی باشد که انگار از کودک امتحان میگیرید. شما باید یک نمونه کامل و الگوی رفتار کودکتان باشید. اما رفتاری نداشته باشید که کودک احساس کند زیر ذره بین شماست و باید کامل باشد. برای تقویت قدرت کلام کودک میتوانید از او سوال هایی بپرسید که جواب هایی طبق سلیقه کودک دارد. مثل دوست داشتی رنگین کمان چه رنگ هایی داشت؟ و بعد به جواب او خوب گوش بدید.

8 ـ واژه ها و کلمات را تکرار کنید

اگر بیان یک کلمه ای برای کودک سخت است. در جملات خودتان از آن کلمه استفاده کنید و آن را تکرار کنید. اجازه دهید کودک در کلام شما طرز صحیح تلفط آن کلمه را بشوند و یاد بگیرد. نیازی نیست از او بخواهید آن کلمه را تکرار کند او خودش با شنیدن صحیح کلمه به مرور طرز صحیح تلفط آن را یاد خواهد گرفت.

9 ـ نتیجه­ گیری کنید و آن را توضیح دهید

زمانی که اتفاقی رخ میدهد صبور باشید و یا کاری اشتباه انجام می شود، به کودکان کمک کنید بدانند چرا این اتفاق افتاده و دلیل آن چه چیزی بوده است. رعایت این نکته صبر و حوصله زیادی لازم دارد ولی در بلند مدت تاثیر مطلوبی دارد و بر روی مهارت ارتباطی و فن بیان کودکان بسیار تاثیر گذار است.

10 ـ تشویق کردن کودک به خاطر حرف زدن

تقویت مهارت‌های ارتباطی کودکان با تشویق کردن : تشویق کردن از مواردی است که باید خیلی در آن تعادل را حفظ کنید. نباید هر زمان که فرزندتان حرف می زند به او بگویید: چقدر خوب حرف می زنی. بین تشویق هایتان فاصله بگذارید. حداقل چند باری در طول روز او را تشویق کنید و بقیه اوقات با صحبت کنید.

  •  تو  این مسئله رو حل کردی.
  • چطوری به این نتیجه درست رسیدی؟
  •  جمله ی فوق العاده ای بود

 

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید