تقویت مهارت‌های نوشتاری در کودکان

زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

مهارت‌هایی که بچه‌ها برای نوشتن نیاز دارند

تقویت مهارت‌های نوشتاری در کودکان کار سختی نیست. برای بچه هایی که تازه با حروف الفبا آشنا شدن توانایی نوشتن کمی چالش برانگیز است. کودکان برای نوشتن به شش مهارت اصلی نیاز دارند. در ابتدای یادگیری نوشتن یکی از دشوارترین کارها برای بچه هاست. حجم زیادی اطلاعات به آنها وارد شده و کودکی که تا پیش از این فقط میتوانشته نقاشی بکشد و خط خطی کند باید کلماتی که در ذهنش هستند را روی کاغذ پیاده کند. ولی اگر میخواهید به کودکتان کمک کنید که بتواند افکارش را بنویسد این مهارت ها را در او تقویت کنید.

1. درک مطلب

یکی از اساسی ترین مهارت ها برای نوشتن درک مطلب است . توانایی خواندن و درک کردن متن. برای نوشتن ، بچه ها ابتدا باید بتوانند کلمات ناآشنا را رمزگشایی کنند و معنی آنها را در بین کلمات دیگر تشخیص دهند. سپس آنها باید معنی چندین کلمه متفاوت در جملات و پاراگراف ها را درک کنند. اگر دایره لغات کودک زیاد باشد راحت تر میتواند این مرحله را طی کند و برای داشتن دایره لغات بیشتر باید بیشتر مطالعه کرد. بدون این مهارت ها ، حتی نوشتن کلمات هم برای کودکان سخت خواهد است. کودکی که توانایی خواندن نداشته باشد در بخش کردن کلمات و ایجاد جملات معنی دار هم مشکل خواهد داشت.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

راهکاری برای تقویت مهارت خواندن در کودکان

پیشرفت فناوری می تواند به این کودکان کمک کند. به عنوان مثال، میتوانید از نرم افزار هایی که متن های نوشته شده را میخواند استفاده کنید. کتاب داستان جذابی را برای کودکتان انتخاب کنید. بعد متن همان کتاب داستان را با نرم افزارهای خوانش متن برای کودک پخش کنید همزمان کودک شما هم نوشته های روی کتاب را میبیند و هم تلفظ صحیح کلمات را یاد میگیرد. البته روش ساده تر این است که کودک همراه شما کتاب داستان را بخواند شما بخوانید و او گوش بدهد و با چشمش کلامات را روی کتاب دنبال کند . اما اگر جزو والدین پر مشغله هستید میتوانید از این نرم افزار ها به عنوان یک گزینه استفاده کنید.

 

2. رونویسی یا چک نویس کردن

رونویسی یک تمرین عالی برای نوشتن کلمات است. این مهارت به بهتر شدن دست خط کودکان هم کمک میکند. رونویسی و یا همان نوشتن چک نویس به بچه ها کمک میکند یک بار مطلبی که نوشته اند را بخوانند و درک کنند و بعد موقع پاک نویس کردن درک بهتری از جملات و کلامتی که نوشته اند خواهند داشت. یکی دیگه از مزایای چک نویسی بالا بردن سرعت در نوشتن است. مزیت دیگه آن هم این است که زمانی که کودک متن چک نویس شده را پاک نویس میکند توجه بیشتری به مرتب نوشتن و خوش خط نوشتن میکند. رفته رفته این عادت چک نویس کردن نوشته ها سه مهارت سرعت در نوشتن، درک مطلب و خوش خطی را در کودک ایجاد میکند.

3. جمله سازی

برای نوشتن، بچه ها باید بدانند که چگونه جملاتی را بسازند که منطقی باشد. اما بچه ها اغلب در درک و استفاده از ساختار صحیح جمله مشکل دارند. آنها ممکن است جای افعال یا نحوه کارکرد فعل را درک نکنند. همچنین ممکن است از جملاتی بیش از حد ساده یا ناقص استفاده کنند. یا ممکن است از جملات بسیار طولانی استفاده کنند. در سن های بالاتر هم  استفاده از علائم نگارشی صحیح (مانند ویرگول و ویرانگر) نیز می تواند برای آنها یک چالش باشد.

راه حل این مسئله این است که از کودک بخواهید جمله سازی کند. یکی از تمرین های خیلی مفید برای آموزش نوشتن جملات با ساختار صحیح دستور زیان تمرین جمله سازی است. سه کلمه به کودک بدهید و از او بخواهید با آنها جمله سازی کند.

4. دانش سبک نوشتاری

دانش ژانر یعنی دانستن نحوه استفاده از انواع مختلف سبک نوشتن. اینکه کودک با آن همه کلمه ای که در ذهنش دارد میخواهد چه نوشته ای را خلق کند کمک بزرگی به او خواهد کرد. میخواهد انشا بنویسد؟ یا میخواهد داستان بنویسد و یا یک مشق شب ساده

برای کمک به کودک، نمونه های خوبی از هر سبک نوشتاری را پیدا کنید. سپس آنها را با نمونه های ضعیف یا نمونه هایی که در آن سبک نیستند مقایسه کنید. همچنین می توانید لیستی از عناصر مشترک را پیدا که همه مثال های خوب در آنها به اشتراک گذاشته شده است.

در آخر در پاپایو

اینکه کودک بتواند به نوعی احساسات درونی خودش را بیان کند خیلی اهمیت دارد. بعضی از بچه ها با نقاشی بعضی دیگر با موسیقی و هده ای هم با نوشتن میتوانند با دنیای درون خودشان ارتباط برقرار کنند و شما به عنوان والدین موضف هستید کودک را در این مسیر راهنمایی و هدایت کنید. در اپلیکیش پاپایو همراه با داستان الفبا و جملات جذاب و کودکانه ، به کودکان ساختار کلمات و مهارت خواندن و نوشتن را آموزش می دهیم.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید