تقویت مهارت ایده پردازی در کودکان

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

تقویت تفکر خلاقانه کودکان

تقویت مهارت ایده پردازی در کودکان یکی از اصلی ترین خواسته های خانواده هاست. همه ما دوست داریم فرزندمان درباره جایی که میخواهد برود، بازی که انجام میدهد و یا درسی که میخواند ایده ای در سرش داشته باشد. تصورمان این است که اگر ایده های جذاب و زیبا در سر کودکمان بچرخند او تلاش بیشتری برای رسیدن به اهدافش میکند و تلاش بیشتر حتما او را به خواسته هایش می رساند. خیلی چیزها در پرورش ایده پردازی در کودکان نقش دارند مثل رفتن به مدرسه، کلاس‌های آموزشی، آموزش مربیان و معلمان اما پدر و مادر نقش مهم‌تری در دارند.

ایده پردازی یکی از مهمترین ویژگی‌ رفتاری انسانهای موفق است. پیشرفت های دنیای امروز انتخابی از ایده‌های نخبگان و ایده پردازان است. اولین راه پرورش ایده‌‌پردازی، آشنایی خانواده‌ها با آن و قرار دادن این مهارت در ساختار خانوادگی است.

روش‌های تقویت ایده‌پردازی در کودکان

برای تقویت مهارت ایده پردازی در کودکان در حضور کودکتان درباره ایده هایتان صحبت کنید. خیال پردازی های خود را با هیجان و به صورت واقع بینانه مطرح کنید. حتی گاهی کودک را به شکل غیر مستقیم وارد بحث کنید. فقط کافیست در ایده پرذازی هایی که دارید یکی دو باری هم اسم کودک را مطرح کنید.

خواندن کتاب‌هایی درباره ایده‌پردازی

کتاب‌هایی درباره روش‌های ایده‌پردازی و ایده‌های نو تهیه کنید و آنها را به خانه ببرید. در حضور کودکتان کتاب بخوانید. درباره ایده هایی که در کتاب گفته شده صحبت کنید. از کودکتان بپرسید نظرش درباره ایده های کتاب چیه؟

 تقویت ایده‌ پردازی در کودکان با سوال پرسیدن

برای تقویت مهارت ایده پردازی در کودکان سوال هایی از کودک بپرسید که جواب های مشخصی نداشته باشد. کودک را وادار به فکر کردن کنید و به او زمانی را برای ایده پردازی بدید. سوال هایی شبیه اگر فیل گردنی شبیه به زرافه داشت چه اتفاقی می افتاد؟ رنگین کمان اگر شبیه مربع بود بهتر بود یا اگر شبیه ذوزنقه بود ؟ و سوالاتی از این دست که جواب های مشخصی ندارند و باعث میشن کودک ایده های جذابی به ذهنش خطور کند. در نتیجه تفکر خلاق در کودک شما تقویت می شود.

برای ایده پردازی به کودک زمان بگذارید

برای اینکه کودک خلاق داشته باشید باید زمان زیادی برایش بگذارید. وارد دنیای کودکی فرزندتان شوید. بازی کردن یکی از قدیمی ترین و بهترین روشهای افزایش خلاقیت است. بازی هایی مثل نقاشی کردن و ساخت کاردستی و بازی های چالشی و فکری هم می تواند در این زمینه خیلی کمک کند. وقتی با کودک بازی می کنید کودک تان شجاعت بیشتری پیدا می کند تا از محدودیت های ذهنی خارج شود.

تقویت ایده پردازی با بیان ایده ها و نظرات

یکی دیگر از راهکارهای افزایش خلاقیت ایجاد فضایی برای بیان ایده ها و نظرات است یعنی ما می توانیم درباره بعضی از مسائل از کودک بخواهیم ایده و نظری را که دارد بیان کند و حتی اگر ایده مسخره ای هم بود قبول میکنیم چون فقط می خواهیم فرزندان در این امر مشارکت داشته باشند.

فقط قرار است که فعالیت ذهنی صورت بگیرد تا قدرت تفکر و خلاقیت فرزندمان تغییر کند. نکته مهم در پرورش مهارت ایده پردازی اینه که کودک به برای بیان ایده اش مسخره نشود.

موسیقی یکی دیگه از راه های پرورش ایده پردازی

یکی دیگر از مهمترین کارهای تقویت مهارت ایده پردازی در کودکان استفاده از وسایل موسیقی است. چون زمانی که کودک می خواند یا با وسایل بازیش ساز تولید می کند و صدا ایجاد می شود و شعرهای کودکانه را بیان می کند در واقع استعدادهای درونی خودش را بروز می دهد و ما با تشویق این فعالیت ها ذهن خلاق فرزندمان را پرورش می دهیم. ما می توانیم از وسایلی که در منزل داریم مثل کاسه های فلزی و قاشق های فلزی آن ها را در اختیارش قرار دهیم و با تولید صدا احساس خوبی داشته باشد. و یا اسباب بازی های که تولید صدا می کند برایش تهیه کنیم تا استعداد موسیقیایی فرزند مان را خلق کنیم.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید