تقویت مهارت تصمیم گیری در کودکان

زمان مطالعه : 5 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

راه هایی برای پرورش مهارت های تصمیم گیری

تقویت مهارت تصمیم گیری در کودکان  را در این مطلب مورد بررسی قرار داده ایم. اگر آموزش مهارت تصمیم گیری های خوب از سنین مناسب شروع شود می تواند به موفقیت کودکان در زندگی کمک کند. مسیر رشد از کودکی به بزرگسالی با مهارت های تصمیم گیری راحت تر خواهد بود.  این مهارت به کودکان اجازه می دهد تا راه حل های متفاوت را بیابند و در این راه ، درس های ارزشمند زندگی را یاد بگیرند. مهارت های تفکر منطقی و حل مسئله همسو با توانایی تصمیم گیری است.

مطالبی که در این مقاله میخوانید

  • تصمیم گیری چیست؟
  • مهارت های تصمیم گیری کودک چگونه رشد می کند؟
  • اهمیت تصمیم گیری برای کودکان
  • نکاتی که به کودکان در تصمیم گیری خوب کمک می کند
  • فعالیتهای تشویق به تصمیم گیری در کودکان

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

تصمیم گیری چیست؟

یکی از مهارتهای کلیدی که کودکان باید در آن تبحر پیدا کنند مهارت تصمیم گیری است. تصمیم گیری عبارت است از عمل یا فرایند رسیدن به نتیجه پذیرش یک گزینه مهم با سنجش سایر گزینه های جایگزین. تصمیمات گرفته شده توسط کودکان بر سلامت روانی و سلامت جسم آنها تأثیر می گذارد. روابط و موفقیت آنها تا حد زیادی به تصمیم گیری بستگی دارد. به کودکان کمک می کند تا مسئولیت پذیر و مستقل شوند. همچنین به کودکان در کنترل رفتارهای تکانشی کمک می کند.

مهارت های تصمیم گیری کودک چگونه رشد می کند؟

صرف این واقعیت که بتوانیم زمان آموزش مهارت تصمیم گیری را تشخیص دهیم ، اولین قدم در جهت توسعه مهارت های تصمیم گیری است. کودکان با مشاهده والدین و همسالان خود ، شنیدن مباحثی در مورد ارزشهای تصمیم گیری درست و داشتن فرصتی برای تصمیم گیری و تجربه پیامدهای آن ، مهارت تصمیم گیری خوب را یاد می گیرند. در ابتدا، کودکان گاهی تصمیمات اشتباهی می گیرند، اما از اشتباهات خود درس می گیرند و سعی می کنند در آینده تصمیمات بهتری بگیرند. این مهارت زمانی بیشتر توسعه می یابد که آنها دلایل تصمیم خود را به همراه تجربه و بلوغ به وضوح درک کنند.

اهمیت تصمیم گیری برای کودکان

مزایای مشارکت کودکان در تصمیم گیری بسیار زیاد است. بیشترین میزان رضایت در هر فردی زمانی است که  تصمیم درستی گرفته است. اما تصمیم گیری اشتباه هم بخش مهمی از پیشرفت اوست. اگر کودکان درباره فرایند تصمیم گیری آموزش ببینند ، تجربه کسب می کنند. کودکان را در موقعیت تصمیم گیری صحیح قرار دهید. تسلط بر این هنر سالها طول می کشد ، زیرا این یک فرایند پیچیده است و نیاز به تفکر دقیق دارد. باید به کودکان وظایفی داده شود و باید انتظار داشت که آنها مشارکت تاثیرگذاری داشته باشند و رفتار مسئولانه ای از خود نشان دهند. تصمیم گیری آنها به مسیرهای زندگی که بعدا انتخاب می کنند، کمک می کند.

نکاتی که به کودکان در تصمیم گیری خوب کمک می کند

شکی نیست که آموزش تصمیم گیری به کودکان دشوار است، اما مطمئناً می توان با استفاده از تکنیک های صحیح آن را آموزش داد. مشارکت دادن کودکان در تصمیم گیری ها میتواند بسیار مفید باشد، اعتماد به نفس کودک در فرایند تصمیم گیری های خانوادگی تقویت می شود.

ده روش ساده برای آموزش تصمیم گیری صحیح به کودکان

1. کودکان را در معرض “دنیای واقعی” قرار دهید

مقداری از واقعیت میتواند بهترین معلم برای آموزش باشد. اگر می خواهید به فرزند خود بفهمانید که عواقب یک عمل خاص بد است ، باید کودک آن را در واقعیت ببیند. نگران نباشید شکست ها (در محدود خاص) انگیزه خاصی برای موفق شدن در کودکان ایجاد می کنند.

2. به کودکان اجازه دهید اشتباه کنند

به عنوان والدین، ​​باید به فرزند خود اجازه دهید تا اشتباهات کند نه اینکه همیشه از خطرات احتمالی در امان بماند. وقتی بچه ها درس سختی از اشتباهات خود می گیرند، ذهنشان رشد میکند. آنها از تجربیات خود درس می گیرند و به یاد دارند که دیگر آنها را تکرار نکنند.

3. علایق فرزند خود را بشناسید

شما باید به فرزند خود انگیزه دهید و به او کمک کنید تا علایق خود را بشناسد. با مثال زدن درباره افراد موفق، او می فهمد که سخت کوشی و فداکاری کلید موفقیت هستند و چنین ویژگی هایی به خوبی در تصمیم گیری کمک می کند. تصمیم او برای تقلید از افراد موفق، خود یک تصمیم فوق العاده است.

4- به فرزندان خود بیاموزید که خود را بشناسند

به کودکان باید آموزش داده شود که نقاط قوت و ضعف خود را تشخیص دهند تا بتوانند تصمیمات بهتری در زندگی در مورد آنها بگیرند. باید به کودکان فرصتهای زیادی داده شود، اما به آنهاراجازه دهید درک کنند که در همه آنها موفق نخواهند بود. یادگیری پذیرش شکست و  تصمیم گیری برای بعد از آن برای کودکان ضروری است.

5. با فرزندان خود همراه باشید

فرزند خود را تشویق کنید که ئر گزوه های اجتماعی شرکت کند. این گروه ها مهارت های زندگی را به او آموزش می دهند. این کار آنها را در معرض تصمیم گیری در برخورد با  همسالانش قرار می دهد. با تماشای تصمیمات ناخودآگاه یا آگاهانه کودکتان شما او را بهتر خواهید شناخت.

6. با فرزند خود صحبت کنید

بیشتر از آنکه فکر میکنید کودک شما به همصحبتی با شما نیاز دارد. با او حرف بزنید و در مورد دلایل تصمیماتی که در زندگیتان گرفته اید او را آگاه کنید.

7. او را تشویق کنید

وقتی کودک تصمیمات به موقع و درستی میگیرد او را تشویق. تشویق کردن کودک برای انجام کارهای درستی که انجام داده است معجره ای ایجاد میکند برای انجام کارهای درست در آینده.

8. به فرزند خود بیاموزید که به درستی با پول کار کند

یکی از بزرگترین هدایایی که می توانید به فرزند خود بدهید این است مدیریت خرج کردن پول را به او آموزش دهید.

9. رهبری با مثال

بهترین درس های زندگی دیده میشوند و تجربه میشوند شنیدن برای درس گرفتن کافی نیست. اجازه دهید کودک تجربیات شما را در تصمیم گیری هایی که داشتید ببیند و حتی خودش هم تجربه کند.

10. ارتباط کودک با دوستان خوبش را محدود نکنید

ابتدا به کودک کمک کنید دوستان خوبی را انتخاب کند و بعد اجازه دهید با دوستانش معاشرت کند تا تجربیات آنها را هم ببیند و بشنود و در کنار همسالان خودش دنا را کشف کند.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید