تقویت مهارت خواندن در کودکان

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

روش‌هایی برای تقویت مهارت روخوانی کودکان

تقویت مهارت خواندن در کودکان آینده آنها را تحت تاثیر قرار خواهد داد. یکی از مهارت های مهمی که کودک باید در دوره ابتدایی آن را بیاموزد روخوانی است. مهارت خواندن به کودک کمک میکند بهتر بنویسد و مفاهیم علوم و ریاضی را هم بهتر درک کند.

تقویت مهارت خواندن در کودکان

برای اینکه کودک شما به خواندن علاقمند شود همراهی شما نیاز است. هر چقدر هم کودک شما بتواند به تنهایی کلمات را بخواند کتاب خواندن همراه شما برای او تجربه جذابی خواهد بود و او را به خواندن علاقمند میکند. موقع کتاب خواندن برای کودک با صدای بلند و هیجان کلمات را بخوانید. خودتان را جای شخصیت های کتاب بگذارید و هیجان کتاب خواندن را به کودک منتقل کنید.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

کتابخانه شخصی برای کودک داشته باشید

مکانی برای کودک ایجاد کنید که او بتواند کتاب بخواند. با این کار کودک را به کتاب خواندن علاقمند میکنید. هرچقدر که کودک علاقه بیشتری به کتاب خواندن داشته باشد. تلاش بیشتری برای خواندن میکند و مهارت او در روخوانی بیشتر می شود.

کتاب‌هایی را انتخاب کنید که کودک با آن ارتباط برقرار می‌کند

کتاب هایی را برای خواندن انتخاب کنید که داستان آنها کودک را جذب می کند. موقع خرید کتاب حتما خلاصه ای از متن کتاب را برای کودک بخوانید تا مطمئن شوید به داستان کتاب علاقمند است. کتاب خواندن برای کودک باید نوعی تفریح و سرگرمی باشد نیازی نیست حتما به سراغ کتاب های آموزشی بروید.

کتاب‌های صوتی بخرید

کتاب صوتی به کودک کمک می کند که بشنود یک نفر دیگر کلمات را موقع خواندن چگونه ادا میکند. او رفته رفته با شنیدن کتاب صوتی با کلمات بیشتری آشنا می شود و دایره لغاتش گسترده می شود. زمانی که کودک موقع خواندن با آن کلمات مواجه شود میتواند آن کلمات را به درستی بخواند.

خواندن یک مهارت اکتسابی است. نکته مهم در خواندن فهمیدن مطلبی است که خوانده شده است.

خواندن تابلوها و علائم راهنمایی و رانندگی

در طول روز میتوانید روی هر تابلویی یا نوشته ای که میبینید را بخوانید و کودک را متوجه کلمات کنید. تابلوهای مغازه ها، تابلوهای تبلیغاتی و علائم راهنمایی و رانندگی را بخوانند. به این طریق هم با علائم آشنا می شوند و هم به دلیل محدودیت زمانی باید به خواندن خود سرعت بدهند.

استفاده ازتلفن همراه برای خواندن و نوشتن

بچه ها کار با گوشی تلفن همراه را دوست دارند. همینطور این روزها رایانه ها و تلفن های هوشمند جزو جدا نشدنی زندگی هاست. از این عامل جذابیت استفاده کنید. یک متن ساده را به کودک بدهید تا تایپ کند و بلند بخواند. همچنین نرم افزارهایی هم برای رشد مهارت خواندن و دیکته بچه ها هست که میتوانید برای فرزند خود تهیه کنید.

بازی با کلمات در پاپایو

از هر موقعیتی استفاده کنید و با فرزند خود بازی کنید. بازی با کلمات میتواند در آشنایی بچه ها با لغات بیشتر موثر باشد. یکی از مهمترین ابزارهای آموزش کودکان بازی است. با بازی علاقه به خواندن در بچه ها شکل می گیرد. به شما پیشنهاد میکنم از اپلیکیشن بازی آموزشی پاپایو برای آموزش خواندن و نوشتن به کودکان استفاده کنید. یه اپلیکیشن با محیط کاربری ساده، همراه با انیمیشن و صداهای جذاب که کودکان را برای بازی کردن و یادگیری مشتاق میکند.

بخش بازی های ادبیات پاپایو برای کودکان سه تا هفت سال خیلی میتواند مفید و جذاب باشد.

بازی های ادبیات شامل چند نوع بازی کوچکتر (مثل رنگ آمیزی، جور کردن دومینو و اشکال مختلف، حل کردن پازل، حدس زدن از روی صدا و…) هستند و با ایجاد تعامل باکودک از طریق صدا، تصویر و حل چالش های مختلف مفاهیم پیچیده را برای یادگیری ساده سازی می کنند.

در بخشی از بازی های آموزشی پاپایو بازیهای کوچکی برای تمرین هر درس طراحی شده که به کودک کمک میکنند همراه با بازی الفبا، حروف کوچک و بزرگ و کلمات و … را بهتر یاد بگیرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید