تقویت مهارت خودآگاهی در کودکان

زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

خودآگاهی چیست؟

راه های تقویت مهارت خودآگاهی در کودکان را در این مقاله مطالعه می کنید. یکی از جنبه های مهم رشد انسان، رسیدن به خود آگاهی از طریق تجربه های زندگی است. خود آگاهی امری اکتسابی است که در طی آن فرد به درک کاملی از توانایی ها، خواسته ها، امیال، آرزوها و احساسات خود دسترسی می یابد.

مفهوم خودآگاهی

خود آگاهی نوعی خود شناسی و توانایی در شناخت نقطه ضعف و قوت، ترس، خصوصیت های خوب و بد، خواسته ها و آرزو ها می باشد. فرد با خود آگاهی بر خصوصیات ظاهری، احساسات، افکار و نقاط ضعف و قوت خود اشراف کامل می یابد و قادر به کنار گذاشتن خصوصیات منفی می شود.

به طور کلی مولفه های خود آگاهی شامل عزت نفس، شناخت هویت، شناخت احساسات و احساس ارزشمندی فرد است.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

خودآگاهی در کودکان

شکل گیری خود آگاهی و خود شناسی در کودکی به گذر زمان نیاز دارد. در واقع این فرایند به صورت ناگهانی امکان پذیر نیست و به شناسایی احساسات، علاقه مندی ها و نقاط ضعف و قوت شخصیت توسط خود کودک نیاز دارد.

مزایای خودآگاهی در کودکان

کودکان در ابتدا قادر به شناسایی پاسخ مناسب در موقعیت های گوناگون نیستند. آنها باید به درکی از خود شناسی برسند تا بتوانند امور مختلف را اولویت بندی کنند و در شرایط متفاوت واکنش مناسب داشته باشند. خود آگاهی در شکل گیری شخصیت خیلی موثر است. درواقع به میزانی که شخص به خود آگاهی برسد، توانایی پذیرفتن خود و تغییر شرایط نامطلوب را دارد.خودآگاهی موجب برجسته شدن نقاط قوت فرد می شود و عزت نفس او را بالا می برد.

خودشناسی به کودکان  و همه افرداد در سنین مختلف کمک میکند تا بتوانند احساساتشان را کنترل کنند.

خود آگاهی به دو طریق امکان پذیر است:

خود آگاهی خصوصی

در این خود آگاهی کودک از وجود نوعی ویژگی در خود آگاه است، درصورتی که دیگران از آن بی اطلاع هستند. برای مثال وقتی کودک در جمعی قرار میگیرد که دچار استرس می شود. کودک خودش می داند که اضطراب دارد اما دیگران متوجه اضطراب در او نمی شوند.

خود آگاهی عمومی

خود آگاهی عمومی از سن پنج سالگی آغاز می شود. درست از زمانی که کودک درک کند دیدگاه، احساسات و افکار افراد با هم متفاوت است. بنابراین هر فردی از واکنش ها و رفتار های او درک متفاوتی دارد.

راه حل هایی برای افزایش سطح خود آگاهی در کودکان

مهارت خود آگاهی امری اکتسابی می باشد و کسب این مهارت در کودکان متأثر از مشاهده است. والدین نقش بسیار موثری در شکل گیری شخصیت فرزندان دارند لذا مهارت یادگیری و افزایش خود آگاهی در کودکان ضرورت می یابد.

برای تسریع آموزش مهارت خود آگاهی به کودک در ابتدا باید با او ارتباط عاطفی برقرار کنید. در وهله ی اول کودک را با ویژگی های ظاهرش شروع کنید سپس کارکرد هر یک از اعضا را برای او بیان کنید. درگام بعدی باید کودک با آرزوها، استعداد و توانایی ها، خواسته ها و امیال خصوصی اش آشنا شود.

راه های  کسب مهارت خود آگاهی کودکان

• برجسته سازی شخصیت های مختلف افراد

• بازگو کردن مزایای شکست و یادگیری از طریق تجربیات

• دعوت کردن کودک به چالش و گفت و گو

• تأکید بر منحصر به فرد بودن

• تقویت مهارت پیش بینی

• قضاوت کردن و فکرکردن به نتیجه ی کار قبل از هر واکنشی
• شناسایی محدودیت های جسمی و به کارگیری «نمی توانم» و «نمی دانم»

• بازی های خود آگاهی جسمی مانند ساخت کاردستی

• بازی هایی در جهت رشد خودآگاهی از قبیل بازی صندلی داغ

• تجربه کردن موقعیت های گوناگون

• اختیار در تصمیم گیری

• تشویق کودک برای رسیدن به اهداف

• ابراز علاقه به کودک بی هیچ قید و شرطی

• قدردانی از کودک در هنگام کسب موفقیت، قدردانی موجب تقویت عزت نفس می گردد.

چهار عامل مهم در شکل گیری خود آگاهی کودکان

مثبت اندیشی

ساختار تفکر و مغز کودک در رابطه با پیام های منفی آگاهانه تر عمل می کند. بنابراین برای جلوگیری از رشد افکار ناسالم و احساس کاذب، بهتر است به وسیله ی جملات انگیزشی و خوش بینی کودک را به مثبت اندیشی تشویق کنید.

بازخورد مثبت و منفی

تشویق کودکان تنها زمانی بازخورد مثبت دارد که کاری را به نحو صحیح انجام داده باشد، درواقع تشویق بیش از حد کودکان موجب کاهش سطح توقع کودک از توانایی های خود می شود. گاهی والدین گمان می کنند با انتقاد از رفتار های کودک به اعتماد به نفس او ضربه ای وارد می شود. انتقاد کردن به شیوه صحیح، باعث آگاهی کودک از عملکرد اشتباه خود می شود.

اختیار در تصمیم گیری کودکان

والدین نقش رهبر و راهنما را در زندگی کودک ایفا می کنند. درواقع والدین باید به عنوان یک راهنما درباره ی تجربیاتشان در مسائل گوناگون با کودک صحبت کنند اما در تصمیم گیری هایی که مناسب سن کودک است به او فرصت انتخاب بدهند.

برای مثال تفاوت هوای سرد و گرم را برای فرزندتان بازگو کنید. سپس نوع انتخاب لباس را به او واگذار کنید. این فرصت تصمیم گیری موجب بر عهده گرفتن مسئولیت کارها در کودکان می شود.

 

منبع: بخش کودکان بیتوته

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید