تقویت مهارت خودشناسی در کودکان

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

راه‌های افزایش خودآگاهی در کودکان

تقویت مهارت خودشناسی در کودکان اهمیت زیادی دارد چرا که خودشناسی یکی از ۱۰ مهارت اصلی زندگی است. قطعا بارها و بارها شنیده اید که ریشه همه مشکلات آدمها در شناخت نادرستی است که از خود و نیازهایشان دارند. آشنایی با احساسات، افکار و واکنش های ناخودآگاه را خودشناسی میگویند. این یعنی متوجه شوید عملکرد شما بر خود و دیگران چه تاثیری می گذارد. مهارت خودشناسی به ما کمک می‌کند که در خانه، مدرسه، محل کار و روابط با افراد دیگر پیشرفت کنیم.

خودآگاهی در کودکان چگونه شکل می‌گیرد؟

خودآگاهی به مرور زمان اتفاق می‌افتد و فرایند آن زمانی شکل می‌گیرد که بتوانیم احساسات، نقاط قوت و ضعف و علاقه‌مندی‌های خود را بشناسیم.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

خودآگاهی در کودکان دو نوع است:

خودآگاهی خصوصی:  شناختی که کودک از خود دارد اما دیگران از آن مطلع نیستند. مثلا کودک از تنها ماندن میترسد. و میدانید در آن زمان دچار اضطراب می شود.
خودآگاهی عمومی: زمانی اتفاق می‌افتد که کودک متوجه می شود، دیگران فکرها، احساسات و دیدگاه‌هایی متفاوت در ذهنشان از او دارند.

خودآگاهی مجموعه ای از خودآگاهی خصوصی و عمومی است. خودآگاهی به کودک کمک میکند تا متوجه شود آنچه خودش درباره خودش میداند و احساس میکند لزوما به این معنی نیست که دیگران هم او را همانگونه میبینند.

چرا خودآگاهی در کودکان مهم است؟

خودآگاهی به بچه‌ها کمک می‌کند که نقاط ضعف و قوت خود را ببینند و همچنین بدانند چه زمانی باید از خود در مقابل دیگران حمایت کنند. کودکانی که خودآگاهی بالاتری دارند بهتر بر کارهای خود نظارت می‌کنند. آن‌ها می‌توانند برنامه‌های خود را دنبال کنند تا به هدف برسند.

وقتی کودکان، مهارت خودآگاهی بالایی دارند:

  • نقاط قوت و چالش‌های خود را می‌شناسند
  • می‌توانند متوجه شوند که برای انجام یک تکلیف، چه کارهایی باید انجام دهند
  • می‌توانند احساسات را درک کنند و در مورد آن‌ها صحبت کنند
  • متوجه اشتباهات می‌شوند و آن‌ها را اصلاح می‌کنند
  • نیازها و احساسات دیگران را می‌شناسند
  • برای رشد و پیشرفت راه های مناسب خودشان را انتخاب می کنند
  • این کودکان صبورتر هستند و از اشتباهاتشان درس میگیرند

چگونه می‌توان خودآگاهی در کودکان را افزایش داد؟

روانشناسان خودآگاهی را یکی از جنبه‌های مهم رشد انسان می‌دانند. این همان مهارتی است که به افراد در یافتن شغل و فعالیت‌های مورد علاقه خود و همچنین دوست‌یابی کمک می‌کند.

۱. با کودک صادقانه برخورد کنید

این باور اشتباه که بازخورد انتقادی باعث آسیب به عزت نفس و اعتماد به نفس کودک می‌شود را کنار بگذارید. وقتی یک بازخورد سازنده باشد کودک متوجه می‌شود که انتقادات به او به کمک می‌کنند تا بهتر شوند.

۲. تفکر منفی را معکوس کنید

جملات مثبت به خوش‌بینی و خودباوری تبدیل می‌شوند. افکار منفی مشکلاتی در رشد سالم کودک ایجاد میکند. بنابراین، لازم است به فرزندتان کمک کنید که مثبت بیندیشد. اگر کار خوبی انجام داده است در گفتگوهای روزمره‌ او را تشویق کنید.

۳. تقویت مهارت خودشناسی با گفتگو

یکی از روش‌هایی که به پرورش آگاهی در کودکان و نوجوانان کمک می‌کند گفتگو است. شما به عنوان والدین میتوانید با گفتگوهای عمیق کودک را به فکر وادار کنید. او از لا به لای صحبت با شما متوجه احساسات و باورهایی در خود می شود که باید درباره آنها بیشتر اطلاعات به دست بیاورد.

۴. ذهن‌آگاهی را تمرین کنید

تمرین ذهن‌آگاهی باعث افزایش خودآگاهی می‌شود، این تمرین کمک می‌کند با استرس‌ها مقابله کنیم، متمرکز شویم، توانایی همدلی بیشتری داشته باشیم و سیستم‌های عصبی مغزمان نیز تقویت می‌شود. برای تمرین داشتن ذهن آگاه به کودک یاد بدهید نفس عمیق بکشد، مشاهده کند، گوش کند و تصمیم بگیرد.

۵. در مورد تیپ های شخصیتی با کودک صحبت کنید

کودکان زمانی از نقاط قوت و ضعف خود آگاه می‌شوند که بتوانند این موارد را در دیگران تشخیص دهند. ار کتاب‌ها و فیلم‌ها برای صحبت کردن درباره تیپ های شخصیتی متفاوت استفاده کنید. آدمهای مهربان ، شاد، قوی، با اراده و … را به کودک معرفی کنید.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید