تقویت مهارت عذرخواهی کردن در کودکان

زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

آموزش عذرخواهی کردن به کودکان

تقویت مهارت عذرخواهی کردن در کودکان یکی از کارهاییست که باید با دقت انجام شود تا کودک عزت نفسش را از دست ندهد. معمولا عذرخواهی کردن در شرایطی که اشتباهی مرتکب شده ایم و باید عذرخواهی کنیم سخت است و خوشایند نیست. خیلی از ما از درون میپذیریم که اشتباه کردیم اما اقرار به اشتباه و درخواست بخشش برای همه راحت نیست. با این حال در طول زندگی بارها و بارها در شرایطی قرار میگیریم که باید عذرخواهی کنیم. شاید اگر فواید عذرخواهی کردن را بدانیم، کمی از سختی عذرخواهی کردن کمتر شود.

چرا عذرخواهی کنیم؟

مهمترین دستاورد معذرت خواهی کردن جنبه‌ی اخلاقی آن است که باعث می شود احساس بهتری نسبت به خودمان داشته باشیم و سنگینی یک اشتباه را روی دوشمان حمل نکنیم.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

حفظ روابطی که برای ما مهم و با ارزش هستند یکی دیگر از فواید عذرخواهی کردن است. روابط دوستانه، کاری و یا عاطفی اگر درست شکل گرفته باشند جزوه سرمایه های زندگی ما محسوب می شوند و نگهداری از این سرمایه ها بسیار مهم و ارزشمند است حتی به قیمت تحمل سختی عذرخواهی کردن.

انواع مختلف عذرخواهی

بچه ها از سنین کم احساس تاسف و عذرخواهی را هم میتوانند درک کنند و هم یاد بگیرند. در آموزش مهارت های اجتماعی به کودکان، احترام به دیگران و ابراز تاسف کردن هم باید آموزش داده شود.

عذرخواهی کردن، یک مهارت است. بنابراین نیاز به تمرین و تکرار دارد تا تبدیل به یکی از الگوهای رفتاری ما شود. ساده ‎ترین راه برای تقویت مهارت عذرخواهی کردن در کودکان الگوی مناسب بودن برای آنهاست.

به این ترتیب وقتی کودک عذر خواهی کردن را به شکل صحیح در زمان مناسب در رفتارهای اجتماعی ما ببیند خیلی راحت تر میتواند با این مهارت پیچیده کنار بیاید و از آن استفاده کند. بنابراین بخش مهمی از آموزش مهارت عذرخواهی کردن به صورت غیر مستقیم در کودک شکل میگیرد.

در قدم بعدی می توانید از بازی کردن برای آموزش دادن به کودکان استفاده کنید. نمایش عروسکی و روایت غصه ای که یکی از قهرمانان داستان اشتباهی مرتکب شده و باید بابت آن عذرخواهی کند این حس را در کودک به وجود می آورد که قهرمانان هم گاهی اشتباه می کنند و قهرمان واقعی کسی است که اگر اشتباهی مرتکب شود عذرخواهی کند.

روش صحیح عذرخواهی کردن را با کودک تمرین کنید

گام اول‎: مرا ببخش!

به کودک بگویید که وقتی ناخواسته کسی را می رنجانیم، باید از او عذرخواهی کنیم، اما طرف مقابل ما هم حق دارد عذرخواهی را نپذیرد، به همین خاطر باید آمادگی شنیدن جواب منفی را هم، داشته باشیم.

 گام دوم‎: پذیرفتن اشتباه

کودکتان را وادار به عذرخواهی نکنید. او باید به خوبی بداند بابت چه کاری عذرخواهی میکند و تا زمانی که مسئله برای او روشن نشده است نمیتوانید از او بخواهید که عذرخواهی کند. بهتر است در شرایط مشابه، شما به او نشان دهید که کار درست چیست. مثلا به او بگویید متوجه شده ام که از من ناراحتی اما نمیدانم کدام رفتارم باعث آزردگی خاطر تو شده است. بعد از او بخواهید که در موردش صحبت کنید.

گام سوم‎: پشیمانی

شاید شما هم بچه‎ هایی را دیده باشید که بعد از انجام یک کار اشتباه بلافاصله عذرخواهی می‎ کنند، اما هم شما و هم آنها می ‎دانید که این صرفا راهی برای فرار از تنبیه است. بنابراین برای اینکه عذرخواهی شکل واقعی و حقیقی پیدا کند، مهمترین شرط، پشیمانی است. اگر کودک از کار بدی که انجام داده است، پشیمان نیست باید به او فرصت دهید تا درمورد اشتباهش فکر کند. نباید کودک از ترس تنبیه شدن بدون درک اتفاقی که افتاده سریع عذرخواهی کند.

گام چهارم‎: توضیح و دلیل

بخش مهمی از عذرخواهی کردن بیان دلایلی است که باعث شده آن اشتباه را مرتکب شویم. توضیح دادن و صحبت کردن درباره دلایل کاری که انجام دادیم احتمال بخشیده شدن را بیشتر میکند و از عذرخواهی کردن یک خاطره خوب برای کودک می سازد.

گام پنجم‎: تکرار نکردن

یکی دیگر از مهمترین شرط‎های یک عذرخواهی واقعی، تصمیم جدی برای تکرار نکردن کار اشتباه است. گاهی بچه ‎ها کار اشتباهی انجام می‎دهند عذرخواهی می کنند، اما به دفعات آن را تکرار می‎ کنند. برای تقویت مهارت عذرخواهی کردن در کودکان در نظر داشته باشید که اگر کودک واقعا از کاری که کرده پشیمان شده و یک عذرخواهی واقعی انجام داد او را ببخشید و اگر ناخواسته دوباره همان کار را تکرار کرد به او تاکید کنید که چون واقعا قصد انجامش را نداشته است مجددا او را می بخشید اما انتظار ندارید که برای بار سوم هم، همان کار اشتباه تکرار شود.

گام ششم‎: جبران کردن

آخرین مرحله عذرخواهی کردن را هم مثل مراحل قبل می توانید با الگو بودن به کودک آموزش دهید. جبران کردن، مرحله تکمیلی یک عذرخواهی واقعی و کامل است. میتوانید به کودک بگویید که: «چطور میتوانم اشتباهم را جبران کنم» . بعد در یک روز مناسب و سر فرصت به او توضیح بدهید که با جبران کردن نشان می‎دهیم مسئولیت کار اشتباهمان را پذیرفته ‎ایم و احساس طرف مقابل را به خوبی درک کرده‎ ایم. این‎کار باعث می ‎شود طرف مقابل ما را ببخشد و احساس بهتری داشته باشد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید