تقویت مهارت نه گفتن در کودکان

زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

اهمیت آموزش مهارت نه گفتن به کودک

تقویت مهارت نه گفتن در کودکان را جدی بگیرید تا کودکتان را قربانی نیازتان به بله شنیدن نکنید. کودکی که اعتراض نکند از نظر روحی کودک سالمی نیست. اگر متوجه شدید که کودک شما در برابر خواسته های اطرافیانش مقاومت نمی‌کند باید نگران شوید و خیلی سریع به دنبال راه حل باشید. ما دراین مطلب درمورد روش هایی که کمک میکند کودک در آینده قربانی بله قربان ها نشود صحبت میکنیم.

اهمیت مهارت نه گفتن

مهارت نه گفتن از مهم ترین مهارتهای زندگی موفقیت آمیز است. کودک شما مسئول برآورده کردن خواسته ها و نیاز های شما نیست . او یک انسان جدا با خواسته ها و علایق متفاوت است . اون نمیتونه مثل شما عاشق خوردن کره بادوم زمینی برای صبحانه باشد. اجازه بدید تا جایی که به زندگیش و سلامتیش ضربه نمیزند با شما و اطرافیانش مخالفت کند .اگر روزی حوصله بازی کردن با دوستانش را ندارد این اتفاق وحشتناکی نیست. کودک شما همانقدر که باید مودب باشد و با احترام با دیگران برخورد کند باید بتواند در مورد خواسته های خود صحبت کند و زیر بار برآورده کردن خواسته های دیگران نرود.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

کودک من، به حرف همه بزرگتر ها گوش نده

بعضی از پدر و مادرها به کودک خود میگویند که همیشه باید به حرف بزرگ ترها گوش کند و همیشه حق با بزرگ ترهاست. اما این آموزش کاملا غلط است و کودک باید یاد بگیرد که گاهی هم به خواسته های دیگران «نه» بگوید. همه آدمها از نظر روحی و جسمی در سلامت نیست متاسفانه با آموزش های اشتباه ممکنه کودک تن به خواسته های بیمارگونه بعضی از آدم بزرگ ها بیمار بدهد.

 

با هم حرف بزنید

برای شروع با کودک حرف بزنید و چند قانون برای نه گفتن با هم تعیین کنید. مواردی که کودک باید در مورد اونا فکر کند و قبول کردن یا نکردنش به خودش بستگی دارد. مواردی که کودک باید با احترام فقط نه بگوید. البته این قانون ها باید حتما با مشورت با خود کودک باشد و شما باید در مورد آنها با کودک مشورت کنید. کودک شما نباید حس کند تحت فرمان شما نه میگوید. اون باید آموزش ببیند چه زمانهایی باید یک نه محکم بگوید و چه مواقعی میتواند تصمیم بگیرد که بله بگوید یا نه .

به موقع نه بگویید

کودکی که به موقع نه می شنود، مهارت نه گفتن را هم آسان تر کسب می کند. به همین دلیل به جای برآورده کردن همه خواسته های کودک تان در لحظه  سعی کنید گاهی هم به او نه بگویید.

گاهی لازم است درباره جواب “نه” ای که دادید توضیح دهید. حتما این کارو انجام بدید تا شخصیت کودک حفظ شود . گاهی هم نیازی به توضیح نیست فقط بگویید “نه متشکرم” تا کودک متوجه شود که هم میتواند یک نه محکم بگوید و هم میتواند برای تصمیمی که گرفته است توضیحی ندهد. البته فراموش نکنید حتما حتما باید به کودک آموزش بدید تا متوجه شود چه زمانی از کدام ” نه ” باید استفاده کند.

کودک تان در کنار کسب کردن مهارت «نه شنیدن»، «نه گفتن» را هم یاد می گیرد

باید مراقب زمان و شرایطی که کلمه «نه» را به زبان می آورید باشید. برای شروع باید تعداد دفعاتی که پاسخ منفی به زبان می آورید را محدود کنید. یادتان نرود که شما هر روز چند کوپن نه در اختیار دارید. نباید در نه گفتن زیاده روی کنید.  نه گفتن های مکرر و بیهوده، این کلمه را در ذهن کودک تان بی ارزش و بی‬ اعتبار می کند.

چرا باید نه گفتن را به کودک آموزش داد؟

اگر فرزندتان بجا و درست با این کلمه آشنا شود، یاد می گیرد در موقعیت های مختلف به جای اطاعت کردن از خواسته های دیگران، به شرایطی که در آن قرار گرفته فکر کند و باتوجه به نتیجه ای که پس از بررسی شرایط فردی و محیطی به آن می رسد، تصمیم نهایی اش را بگیرد.

از او محافظت می کنید

کودکانی که مورد سوءاستفاده و تجاوز قرار می گیرند، مهارت نه گفتن را بلد نیستند. این افراد نمی توانند به خواسته کسانی که از آنها سوء استفاده می کنند پاسخ منفی دهند و همیشه با سکوتی که به خاطر انفعال شان به آن دچار شده اند، خود را به یک قربانی تبدیل می کنند.

اعتمادبه نفس او را تقویت می کنید

وقتی با رفتارهای تان به کودک می آموزید که نه گفتن نشانه بی ادبی است، اعتمادبه نفس و استقلال را از او می گیرید. با چنین رفتاری به کودک تان می گویید «فکر نکن تصمیم های تو هیچ وقت به درد نمی خورد»، اما اگر این مهارت را در فرزندتان تقویت کنید، از او فردی با اعتمادبه نفس می سازید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید