تقویت مهارت های اجتماعی در کودکان

زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

مهارت اجتماعی چیست؟

تقویت مهارت های اجتماعی در کودکان : یکی از مهمترین مهارت هایی که باید به کودکان آموزش داده شود مهارت اجتماعی است. مهارت اجتماعی روش های ارتباط با دیگران است که موجب تداوم و استحکام روابط می شود. در روابط گذرا روابط اجتماعی سالم موجب شکل گیری تعاملات سالم می شود. مهارت‌های اجتماعی به کودکان این فرصت را می‌دهد تا از همسالان خود بیاموزند و یاد بگیرند.

مهارت اجتماعی چه تأثیری بر روابط کودکان می‌گذارد؟

کودکانی که مهارت‌های اجتماعی بهتری دارند احساسات همسالان خود را بهتر درک میکنند. با روابط اجتماعی صحیح کودک مسئولیت اقدامات خود را می‌پذیرد. این کودکان احساس اعتماد به نفس و تسلط بر محیط دارند و کمتر دچار استرس می شوند. مهارت‌های اجتماعی کودکان در واقع مجموعه ای  از توانایی‌های گروهی، از شروع، حفظ و پایان یک مکالمه‌ی ساده تا یک رابطه پیچیده است.

کودکان چگونه مهارت‌های اجتماعی را می‌آموزند؟

کودکان مهارت‌های اجتماعی را از طریق تجربه می‌آموزند. شما برای تقویت این مهارت می‌توانید با استفاده از روش‌های گوناگون مثل مدل‌سازی، بازی، نقش بازی کردن و اجرای نمایش به آنها کمک کنید. مهارت‌های اجتماعی اکتسابی، قابل یادگیری و آموزش است. مثل هر مهارت دیگری،‌ مهارت‌های اجتماعی کودک نیازمند به اصلاح از طریق آزمون و خطا دارد. مثلا برای کودکان سخت است در اسباب‌بازی‌هایش با دیگران شریک شوند. اما بعد از یادگیری برقراری ارتباط آنها راحت تر با این موضوع کنار می آیند.

چگونگی آموزش مهارت اجتماعی به کودکان:

برای کودک، بازی فعالیت مهمی است که باعث رشد او می شود. می‌توان مهارت‌های اجتماعی را از طریق فعالیت‌های بازی به کودک آموخت. بازی کودک را به تفکر، حل مسئله و شرکت در خیال دعوت می‌کند. هنگامی که کودک درگیر بازی می‌شود تمرکز می‌کند و برای یک هدف تلاش می‌کند.

راهکارهای پیشرفت مهارت اجتماعی در کودکان

برای پیشرفت کودک در مهارت‌های اجتماعی، راهکارهایی وجود دارد که والدین می‌توانند آنها را متناسب با رشد و درک کودک به کار بگیرند. برخی از این راهکارها شامل موارد زیر است:

با کودکتان ارتباط برقرار کنید:

ارتباط و تعامل چهره به چهره با کودکتان داشته باشید.‌ در دو ماهگی، کودک اولین لبخندها را می‌زند و ممکن است برخی حالت‌های شما را تقلید کند. از طرفی با بزرگ‌تر شدن کودک سعی کنید حداقل نیم ساعت برای تعامل و بازی با او در نظر بگیرید.

با دوستان و اقوام ارتباط بگیرید:

کودکان از طریق تعامل با دیگران و مشاهده و الگوبرداری از رفتارهای والدین در ارتباط با دیگران به تقلید، یادگیری و تمرین مهارت‌های اجتماعی می‌پردازند. این روزها به جهت کرونا می‌توانید تعاملات خود را با دیگران به صورت آنلاین و تصویری با حضور کودک شکل دهید.

کودکان را به بازی با یکدیگر تشویق کنید

بودن کنار هم‌سن و سال‌ها برای کودک مفید خواهد بود. شرایطی را فراهم کنید که کودک بتواند حتی با وجود شرایط کرونا، در ایمنی با بچه‌های دیگر بازی کند؛ به ویژه با کودکانی خارج از خانواده مانند دوستان مهد یا کلاس‌های آموزشی. چه به صورت آنلاین و یا چه به صورت کوتاه در محیط‌های ایمن با رعایت موارد بهداشتی برای پیش‌گیری از کرونا.

برای کودک الگوسازی کنید

والدین می‌توانند از طریق قصه، نمایش و بازی برای کودک الگوسازی کنند و رفتار اجتماعی خوب را به او یاد بدهند. گاهی بگذارید کودکتان «لطفاً» گفتن شما و تشکر کردنتان از کسی که کاری را خوب انجام داده است، بشنود. بگذارید ببیند که شما دسر خودتان را با کسی تقسیم می‌کنید یا مجله‌تان را برای خواندن به کسی می‌دهید.

کودک را عضو جایی کنید

کودکتان را عضو گروه‌های بازی کنید یا در کلاس‌هایی ثبت‌نام کنید که فرصت بودن با کودکان دیگر را داشته باشد. از این طریق یاد خواهد گرفت که چطور دوست پیدا کند و چطور دوستانش را نگه دارد.

استفاده از کلمات در بیان احساس

کودکان احساسات مختلفی را تجربه می‌کنند و بیشتر احساسات خود را در رفتار نشان می‌دهند. به طور مثال: فریاد زدن به هنگام عصبانیت. کودکان در تعامل با والدین یاد می‌گیرند که چگونه خودشان را آرام کنند و سپس چگونه کلماتی را پیدا کنند تا احساس خود را بیان کنند. اگر کودک گریه کند، والدین می‌توانند او را آرام کنند و درمورد احساسش با او گفتگوی همدلانه داشته باشند. برای کودک مهم است که یاد بگیرد چگونه عصبانیت خود را به جای پرخاشگری بیان کند.

گفتگو با کودک درمورد دلایل پذیرش و منع کارها

والدین می‌توانند کودکان را تشویق کنند تا با آنها صحبت کنند و آنچه را که نیاز دارند، درخواست کنند. وقتی گفتگو ترویج می‌شود، والدین می‌توانند به کودک بیاموزند که چگونه با دیگران ارتباط برقرار کند. به عنوان مثال، به جای اینکه مادر به کودک پاسخ دهد، “این کار را نمی‌کنی، چون من می‌گویم”، می‌تواند برخی از دلایل تصمیم خود را برای منع انجام کار توضیح دهد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید