تقویت مهارت های اجتماعی کودک 

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

راه هایی برای بهبود مهارت های اجتماعی کودک

تقویت مهارت های اجتماعی کودک : بچه ها از روزی که چشمشان را در این دنیا باز می کنند با چالش های زیادی روبرو می شوند. توسعه مهارت های اجتماعی و تعامل با دنیای پیرامون بخشی مهمی از موفقیت و خوشبختی اوناست، حتی مهمتر از نتایجی که در دوران تحصیل به دست می آورند.

به عنوان مثال: مکالمه موثر، تعامل با غریبه ها، شروع مکالمه، گوش دادن، کنار آمدن، مسئولیت پذیری، دوست شدن (و همچنین حفظ دوستی) ، برخورد با موقعیت های ناخوشایند، اذیت کردن، زورگویی، ناجور بودن یا عدم محبوبیت، تعامل، پذیرش، همدردی و … همه این ها جزو چالش هایی هستند که کودک با آنها مواجه می شود.

مطلب مرتبط:

مهارت هایی که باید به کودک آموزش داد

 

برخی از بچه ها به طور طبیعی بیش از دیگران از نظر اجتماعی دارای مهارت هستند. با این وجود، معاشرت هنری است که در طول زندگی میتوان به دست آورد.

آموزش مهارتهای اجتماعی و برقراری ارتباط موثر به کودک یکی از وظایف اصلی والدین است. 

5 راه برای بهبود مهارت های اجتماعی در کودکان:

1. ارتباط چشمی را تشویق کنید

هنگام صحبت با کسی، فرزندان خود را تشویق کنید که برای برقراری ارتباط موثر و ایجاد اعتماد به نفس به چشمان آنها نگاه کنند و صحبت کنند. احتمالا کودک شما برای تسلط به این مهارت نیاز به تمرین زیادی داشته باشد.

بازی هایی مانند “مسابقه به چشم من نگاه کن” را امتحان کنید. به کودک خود بگویید تا با اسباب بازی هایش صحبت کند یا برای شما قصه ای را تعریف کند. در طول تعریف قصه از او بخواهید که به چشمهای شما نگاه کند.

2. احساسات را به آنها بیاموزید

بگذارید کودکانتان از احساسات مختلف تقلید کنند – شادی ، عصبانیت ، ناامیدی ، هیجان ، عصبی بودن ، خستگی ، وحشت ، خطر و غیره

این احساسات به آنها کمک می کند احساسات را از یکدیگر متمایز کرده و بهتر ابراز کنند و هنگام معاشرت با بچه ها یا افراد دیگر گیج نشوند.

3. آنها را وادار به برقراری ارتباط کنید

کودکان باید ارتباط کلامی یا غیرکلامی به محرک های اجتماعی را بیاموزند. در اولین تمرین به کودک آموزش دهید در جواب سلام چطور باید برخورد کند و چه جواب هایی را میتواند بگوید.

کودکان ممکن است برای تعامل مناسب با دیگران، غلبه بر کمرویی، مدیریت پاسخ و ابراز احساسات واقعی به کمک یا راهنمایی نیاز داشته باشند. به فرزندان خود اجازه دهید بدانند که آنها در بیان مودبانه عقاید خود آزاد هستند.

هر روز با آنها صحبت کنید و در جمله بندی هاتون از کلماتی مانند “لطفا”، “متشکرم” و … استفاده کنید.

4- محیط را برای آموزش مهارت های اجتماعی به کودک مهیا کنید

یک کودک تنها ممکن است در تعامل با دنیا مشکل داشته باشد. به فرزندان خود فرصت تعامل با افراد مختلف را بدهید. کودکانی که کمبود مهارت های اجتماعی دارند اغلب در خواندن اصطلاحات و تعامل اجتماعی مشکل دارند. بنابراین فعالیت هایی که این مشکل آنها را برطرف می کند یک ایده عالی است. مدارس کودک ، کلاس های سرگرمی ، زمین های بازی ، فعالیت های ورزشی و … به آنها فرصتی برای معاشرت می دهد.

وقتی بچه ها با بچه های دیگر یا بزرگترها در ارتباط قرار می گیرند، بخش وسیعی از مهارت های بین فردی آنها تقویت می شود که پایه و اساس شخصیت آنهاست.

5- آنها را برای مهارتهای بالاتر اجتماعی آماده کنید

کودکی که می تواند بدون ترس ارتباط برقرار کند و ابراز وجود کند، برای مقابله با شرایط پیچیده آماده تر است.به فرزندان خود اجازه دهید کانالهای ارتباطی خوبی داشته باشند و مهارتهایی مانند مذاکره، ارتباط غیر کلامی، ابراز وجود، چانه زنی، سخنرانی در جمع و غیره را کسب کنند.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید