تقویت مهارت های تصمیم گیری کودکان

زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

چگونه مهارت تصمیم گیری را در کودک پرورش دهیم

تقویت مهارت های تصمیم گیری کودکان با چند راهکار ساده را در این مطلب بررسی می کنیم. کودکان هم مثل بزرگتر ها، هر روز تصمیمات زیادی میگیرند. تصمیماتی مثل اینکه با چه اسباب بازی یا عروسکی بازی کند، یا چه کارتونی را تماشا کند.

هر چقدر کودک بزرگ تر می شود تصمیماتی که میگیرد هم بزرگتر و جدی تر می شود. تصمیماتی که کودکان می گیرند روی سلامتی ، روابط و موفقیت هایشان تاثیر گذار است. مهارت تصمیم گیری، به کودکان کمک می‌کند که مستقل و مسئولیت پذیر شوند.

چگونه مهارت های تصمیم گیری مناسب در کودکان تقویت می شوند؟

کودکان به تدریج، مهارت های تصمیم گیری را یاد میگیرند

تقویت تصمیم گیری کودکان

  • تشخیص زمان درست تصمیم گیری
  • در نظر گرفتن انتخاب های در دسترس
  • فکر کردن درباره نتیجه تصمیم

اگر کودکان یادبگیرند که درباره تصمیمی که میگیرند فکر کنند و آنها را با انتخاب های دیگر مقایسه کنند، تصمیمات بهتری میگیرند.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

روش هایی که به تقویت مهارت های تصمیم گیری کودکان کمک می کنند

والدین و سرپرستان می توانند با حمایت کردن و راهنمایی دادن به کودک در زمان تمرین تصمیم گیری، به او در تقویت این مهارت ها کمک کنند.

به کودکان اجازه بدهید که تصمیم گیری را تمرین کنند.

فراهم کردن فرصت های تصمیم گیری کودکان، می تواند حس مسئولیت پذیری و مهارت های تصمیم گیری مناسب را در آن ها تقویت کند. اینکه تصمیم متعلق به خود آن ها ست، نیز بسیار برایشان اهمیت دارد، بنابراین انتخاب هایی را برای آن ها فراهم کنید که هر کدام را برگزیدن هر کدام از آن ها، باعث خوشحالی شما شود. علاقه نشان دادن به انتخاب های آن ها، برایشان روحیه بخش است. چون می بینند که شما به تصمیم های آن ها اهمیت می دهید.

درباره تصمیمات تان با کودک صحبت کنید

کودکان را در تصمیم گیری هایتان سهیم کنید. برای مثال می توانید بگویید: “من می خواهم بین انجام یک رشته ورزشی یا شرکت در کلاس های رقص، یکی را برای تناسب اندام انتخاب کنم. به نظر تو کدام یک را باید انتخاب کنم؟” درباره فواید و ضررهای هر کدام بحث کنید، تا کودکتان نحوه ارزیابی درست بین انتخاب های در دسترس را بیاموزد.

تشویق فرزندتان به تصمیم‌گیری

تشویق فرزندتان به تصمیم‌گیری، به‌سادگی بیان این جمله که «خودت تصمیم بگیر» نیست.  باید تصمیم‌گیری دربار‌ه‌ی مسائل مختلف اما کوچک را به‌ کودک واگذار کنید.  شما می‌توانید به‌مرور زمان، مهارت تصمیم‌ گیری درست در مورد مسائل مهم تر را هم به کودک‌تان بیاموزید. همیشه به او حق انتخاب بدهید. گزینه ها را به اون نشان بدهید و ازش بخواهید یک مورد را انتخاب کند.

مراحل تصمیم گیری مناسب را به کودک آموزش دهید

وقتی که کودکان مهارت سنجش تصمیم را در خود تقویت کردند، این مراحل تصمیم گیری را به آن ها نشان دهید و نحوه استفاده موثر از این روش ها را به آن ها بیاموزید.

  • مشخص کردن تصمیمی که باید گرفته شود.
  • در نظر گرفتن انتخاب ها.
  • ارزیابی انتخاب ها و برگزیدن بهترین گزینه .
  • به عمل درآوردن تصمیم و بررسی نتایج آن.

از آن ها سوال هایی بپرسید که قدرت تصمیم گیری شان را تقویت کنند.

پرسیدن سوال هایی که کودکان را مجبور می کنند درباره دلایلشان برای برگزیدن یک انتخاب خاص، فکر کنند، به آن ها کمک می کند تا ارزیابی انتخاب ها و در نظر گرفتن عواقب هر تصمیم را یاد بگیرند. برخی از سوال های خوب عبارتند از: “نظرت درباره تصمیمی که گرفته ای چیست؟”، “چه چیزی این انتخاب را از بقیه شایسته تر کرده است؟”، “به نظرت این تصمیم نتیجه می دهد؟”

کودکانتان را تشویق کنید که اهداف قابل دسترسی برای خود در نظر بگیرند

در نظر گرفتن هدف، کودکان را تشویق به برنامه ریزی و آینده نگری می کند و به آن ها کمک می کند، که رابطه بین تصمیم گیری و عمل کردن را دریابند.

خیلی مهم است که اهداف قابل دسترس و انگیزه دهنده ای را در نظر بگیرند. علاوه بر این مراحل مورد نیاز برای دستیابی به آن ها هم باید صریح، روشن و ساده باشند، به گونه ای که کودک بتواند از پسشان بربیاید. تصدیق و تحسین کردن کودک نیز او را در مسیر رسیدن به اهدافش حمایت می کند.

اهداف مناسب برای کودک می توانند شامل تقویت یک مهارت جدید (مثل آموختن بازی شطرنج و یادگیری شنا)، بهبود عملکرد در مدرسه یا هر جای دیگر (مثل یادگیری نواختن بخشی از یک موسیقی، یا مهارت پیدا کردن در یک رشته ورزشی)، یا جمع کردن پول توجیبی برای یک مقصود خاص.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید