تقویت مهارت هماهنگی چشم و دست

تقویت مهارت هماهنگی چشم و دست
زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

بازی برای تقویت مهارت هماهنگی چشم و دست

مهارت هماهنگی چشم، که به اون مهارت هماهنگی چشم و دست هم گفته میشه، یک مهارت حرکتی است که کودکان در سالهای اولیه زندگیشون به دست می آورند. چرا این مهارت مهم است ؟ و چطور میتوانیم به کودکان کمک کنیم تا با بازی و فعالیت های ساده و سرگرم کننده، مهارت لازم برای هماهنگی چشم و دستشون را به دست بیاورند.

مهارت هماهنگی چشم و دست چیست؟

هماهنگی چشم و دست، توانایی انجام حرکات با دست است در حالی که توسط چشم هدایت می شود. دست و بینایی کودک برای انجام کارها باید با هم هماهنگ کار کنند. بعضی اوقات این کارها باید با سرعت و دقت انجام شود، مثل گرفتن توپ.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

چند نمونه از هماهنگی چشم و دست

در اینجا چند نمونه از مواردی که برای انجام یک کار هماهنگی چشم و دست مورد نیاز است آورده شده است:

  • گرفتن یک شی است
  • ضربه زدن به توپ در بازی
  • بستن بند کفش
  • نوشتن تکالیف
  • مسواک زدن

چرا هماهنگی چشم و دست مهم است؟

هماهنگی چشم و دست مهارت خیلی مهم برای زندگی روزمره است. اگر چشم و دست شما هماهنگ نباشد، ریختن یک فنجان چای هم برای شما خیلی سخت خواهد بود. بچه ها هم نه تنها برای انجام کارهای روزمره به هماهنگی چشم و دست نیاز دارند، بلکه برای انجام ورزش و یادگیری خواندن و نوشتن در مدرسه هم داشتن این مهارت خیلی مهم است. برای مثال مغز کودک باید موقعیت مداد را پیدا کند تا با حرکات دست و انگشت بتواند آن را کنترل کند.

راه های پرورش مهارت هماهنگی چشم و دست

توسعه هماهنگی چشم و دست فرآیندی است که به طور طبیعی هنگام بازی کودکان اتفاق می افتد. یادگیری همیشه باید سرگرم کننده باشد. خیلی مهم است که این مهارت ها در سنین پایین در کودک تقویت شود، یادگیری بیشتر مهارت ها در 4 سالگی شروع می شود. بنابراین بهتر است از همین سنین شما کودک را در پروزش مهارت هایش همراهی کنید.

بازی هایی برای تقویت مهارت حرکت چشم و دست

روزانه به مدت 5 دقیقه یکی از این فعالیت ها را انجام بدید تا تأثیر این بازی ها را در هماهنگی حرکت چشم و دست کودک ببینید.

پرتاب و گرفتن توپ

فعالیت های توپی بهترین راه برای ایجاد هماهنگی چشم و دست کودک است. شما باید تمرین گرفتن و پرتاب کردن توپ را همراه کودک انجام دهید. از توپ های با اندازه های مختلف مانند توپ های تنیس، توپ های سبدی ، توپ های ساحلی و … استفاده کنید. پرتاب و گرفتن توپ های کوچکتر به مهارت بیشتری نیاز دارد.

نخ کردن سوزن

شاید براتون خیلی عجیب باشه اما نخ کردن سوزن یک تمرین فوق العاده برای تقویت این مهارت است. کودک باید تلاش زیادی انجام بدهد تا بتواند نخ را از سوزن رد کند. خاطرتان باشد برای انجام این تمرین از سورن های اسباب بازی استفاده کنید تا نگران این مسئله که ممکن است کودک به خودش صدمه بزند نباشید.

همراه با کودک باغبانی کنید

باغبانی یک تمرین عالی برای هماهنگ دست و چشم است. کودک را مسئول آبیاری به گلدان ها کنید. کودک برای اینکه آب را به گلدان مورد نظرش برساند نیاز به دقت و توجهی دارد که منجر به هماهنگی حرکت چشم و دستش می شود.

اسباب بازی سطل شن و ماسه

بازی پر کردن سطل با ماسه یکی از سرگرمی های مورد علاقه بچه هاست که اتفاقا خیلی هم عالی است. بچه ها با بازی سطل و ماسه خیلی خوب یاد میگیرند که با دقت تمام ماسه های داخل بیلچه رو داخل سطل خالی کنند و همین فعالیت به نظر ساده کمک بزرگی به تقویت مهارت حرکتی آنها میکند.

 

تقویت مهارت حرکتی چشم و دست کودکان با بازی های پاپایو

در بخش های زیادی از بازی های طراحی شده در اپلیکیشن بازی آموزشی پاپایو کودک باید با کشیدن انگشتان دست و هدایت حرکت چشمهایش مراحل بازی را طی کند. همین درگ و دراپ کردن در بازی ها به هماهنگی چشم و دست کودک کمک زیادی میکند. تقویت هماهنگی اندام های دست و چشم کودک یکی از مزایای بازی های طراحی شده در اپلیکیشن پاپایو است.

بازی های پاپایو با همین مهارت درگ اند دراپ کردن (کشیدن و رها کردن) قدرت حرکتی عضله های چشم و دست کودک را تقویت میکند.

دیگر مهارت هایی که بازی های آموزشی اپلیکیشن پاپایو در کودک تقویت میکند:

افزایش دایره لغات کودک – آشنایی با کلمات – درک معانی کلمات
تصمیم گیری- تفکر خلاق- قدرت صحیح فکر کردن
خواندن و ادا کردن صحیح حروف و کلمات
محاسبات ریاضی – سرعت در حل مسئله – خلاقیت در حل مسئله
شناخت اعضای بدن- آشنایی با احساسات – آشنایی با علوم
مهارت ارتباطات موثر- مهارت کنترل هیجانات – مهارت نه گفتن

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید