تقویت هوش ریاضی کودک

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

راه های تقویت هوش ریاضی کودکان

تقویت هوش ریاضی کودک : حتماً می‌دانید که انواع مختلفی از هوش وجود دارد. هوش ریاضی یکی از انواع هوش است و گاهی با عنوان هوش ریاضی منطقی هم شناخته می‌شود.

هوش ریاضی چیست؟

هوش ریاضی به معنای تجزیه و تحلیل موقعیت‌ها یا مشکلات به‌صورت منطقی و با کمک تحقیقات علمی و عملیات منطقی است. معمولاً از والدین خواسته می شود با روش‌های تقویت هوش ریاضی کودکان از سنین پایین آنها را در مسیر موفقیت قرار دهند. استیون هاوکینگ، اسحاق نیوتون و بیل گیتس از مشهورترین افرادی هستند که هوش ریاضی بالایی داشته‌اند.

افراد دارای سطح بالای هوش ریاضی از اعداد و ابزارهای منطقی برای بررسی روابط علت و معلولی استفاده می‌کنند.آنها از حقایق و داده‌های قابل مشاهده استفاده می‌کنند.

اهمیت هوش ریاضی

با استفاده از هوش ریاضی می‌توانید در مسائل زیر با موفقیت عمل کنید:

  • انجام مسائل ریاضی به‌صورت ذهنی
  • برنامه‌نویسی
  • طراحی ساختارهای سازمانی
  • برنامه‌ریزی استراتژیک
  • درک نظریه‌های انتزاعی

راه‌های تقویت هوش ریاضی

شاید این‌طور به نظر برسد که برای داشتن هوش ریاضی بالا، باید در ریاضیات خوب باشیم. اما واقعیت این است که لزوماً این‌طور نیست. تخصص و تمرکز تنها چیزهایی هستند که برای تقویت هوش ریاضی منطقی به آن نیازمند هستید.

تقویت هوش ریاضی منطقی آن‌قدر که فکر می‌کنید سخت نیست. افراد دارای هوش بالای ریاضی اغلب با عنوان افراد منطقی شناخته می‌شوند. این به آن معناست که این افراد می‌توانند به‌راحتی مشکلات و موانع را شناسایی کنند و بین مفاهیم انتزاعی ارتباط برقرار کنند.

بهترین بخش درباره هوش ریاضی این است که همه افراد دارای زمینه‌هایی از آن هستند و می‌توانند به‌سادگی آن را تقویت کنند. شما باید برای تربیت مغزتان و یادگیری مهارت‌های جدید، تمرین و پشتکار داشته باشید. آموزش و تربیت مغز به هر طریقی که دوست دارید امکان‌پذیر است. چون مغز ما به‌شدت منعطف و انطباق پذیر است.

در ادامه بعضی از روش‌های تقویت هوش ریاضی را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت: ما شما را در این مقاله مخاطب قرار داده ایم اما اگر شما تمایل دارید هوش ریاضی کودکتان را تقویت کنید همین راه حل ها را برای کودک دلبندتان اجرا کنید.

حل معماهای منطقی

تقریباً همه حل کردن معما را دوست دارند. حل کردن معما و بازی کردن با پازل، تنها یک سرگرمی جذاب برای کودکان و بزرگ‌سالان به‌حساب نمی‌آید. بلکه یک روش عالی برای افزایش تفکر منطقی و تقویت هوش ریاض محسوب می‌شود. این تمرین زمان زیادی نمی‌برد و درعین‌حال لذت‌بخش خواهد بود.

با ریاضی دوست باشید

درست است که هوش ریاضی، به معنای الزاماً خوب بودن در ریاضی نیست. اما برای تقویت این مهارت، خوب است که با ریاضی و علوم پایه، مخصوصاً فیزیک، رابطه خوبی داشته باشید. یادگیری مبانی ریاضی و یا مبانی فیزیک یکی از راه‌هایی است که به شما کمک می‌کند این هوش را در خودتان تقویت کنید.

آموزش شمارش به کودکان

یکی از موثرترین روش‌هایی که در تقویت هوش ریاضی کودکان اثر دارد، آموزش شمارش است. والدین باید بتوانند شمارش را با روش‌های ساده به کودکان آموزش دهند. ابتدا شمارش اعداد را به کودکان یاد بدهید. به عنوان مثال به آ‌ن‌ها آموزش دهید از شماره ۱ تا ۱۰ را بشمارند.

شمردن اشیا: شمردن اشیا به صورت روزانه مهم‌ترین روش برای تقویت هوش ریاضی کودکان است. به عنوان مثال دکمه‌های لباس او را با همراهی کودک بشمارید. پله‌های خانه، قاشق یا چنگال را نیز می‌توانید با شمارش به آن‌ها یاد دهید.اشیا کوچک را پشت سر هم قرار دهید: همان طور که مشاهده می‌کنید این روش‌ها بسیار ساده هستند اما مطالعات نشان می‌دهند که تقویت هوش ریاضی کودکان با این روش‌ها سریعا صورت می‌گیرد.


آموزش هندسه هنگام بازی

کودکان معمولا اسباب‌بازی‌های مختلفی دارند و هر کدام از آن‌ها از اشکال هندسی مختلفی تشکیل شده‌اند. شما می‌توانید با استفاده از اسباب‌بازی‌ها مهارت‌های مربوط به ریاضی را به کودکان خود آموزش دهید. این روش موجب تقویت هوش ریاضی کودکان می‌شود.

بازی‌های فکر برای تقویت هوش ریاضی کودکان

یکی از مهم‌ترین روش‌هایی که برای تقویت هوش ریاضی کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد، بازی‌های فکری است. بازی‌های فکری در دوران کودکی می‌توانند مهارت‌های ریاضی کودکان را افزایش دهند. کودکان نسل جدید علاقه زیادی به بازی با لپ تاپ و موبایل دارند. شما می‌توانید بازی‌های فکری متنوعی را در موبایل برای آن‌ها نصب کنید تا کودکان نه تنها بازی کنند بلکه هوش آن‌ها تقویت نیز شود.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید