خلاقیت در کودکان خوب یا بد؟

خلاقیت در کودکان خوب یا بد؟
زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

چگونه خلاقیت و تخیل کودک خود را پرورش دهیم؟

تحقیقات نشان می دهد که کودکان با خلاقیت بیشتر شادتر هستند.  گاهی انقدر روی موفقیت تمرکز می کنیم که اهمیت خلاقیت را فراموش می کنیم و مهم تر از آن ، اینکه چگونه این خلاقیت را در کودکان پرورش دهیم . بله موفقیت مهم است اما ما باید بیشتر بر روی این مسئله تمرکز کنیم که فرزندانمان بتوانند ضمن تقویت خلاقیت خود ، دنیای اطرافشان را کشف کنند .

خلاقیت چیست و چقدر مهم است ؟

خلاقیت به ما کمک می کند تا راه های جدیدی برای حل مسئله پیدا کنیم، خلاقیت به درک ما از ریاضی و علوم کمک میکند و یک مهارت مهم برای سلامتی و شاد زندگی کردن است.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

کودکان خلاق، اعتماد به نفس بالاتری نسبت به کودکان دیگر دارند زیرا وقتی چیزهای مختلفی می سازند از طرف دیگران تشویق شده و حس می کنند کارشان ارزشمند است .

اهمیت پرورش خلاقیت

افزایش خلاقیت تأثیر زیادی بر زندگی کودکتان دارد . خلاقیت فرزندانمان را در معرض چیزهایی قرار دهیم که به آنها کمک می کند کنجکاوی و ریسک پذیری داشته باشند . اگر خلاقیت در کودکی پرورش یابد استعدادهای کودک هم شکوفا میشود. با قرار دادن کودک در برابر تأثیراتی که می تواند الهام بخش او باشد خلاقیت ذاتی فرزند خود را پرورش دهید.

 

از کودک سوال کنید

این کار احتمالاً یکی از ساده ترین راه ها برای افزایش خلاقیت کودک است. از کودک درباره همه چی سوال کنید. در مورد گل ها در مورد پرنده ها و رنگ ها.

از او بپرسید دوست دارد رنگ چه چیزهایی را در اطرافش عوض کند. مثلا اگر می توانست رنگ آسمان را عوض کند دوست داشت آسمان چه رنگی باشد و چرا؟

۵ سالگی، اوج تفکر خلاق

از آن جا که کودکان پیش از ۵ سالگی توجه و تمرکز کمتری دارند، رشد خلاقیت در بیشتر کودکان از ۵ سالگی به بعدشروع می‌شود اما بعضی از کودکان هم نشانه های خلاق بودن خود را از دو سالگی نشان می دهند. بنابراین میتونید از ۵ سالگی با روش های پرورش خلاقیت کودک این مهارت را در او تقویت کنید.

مدل خلاقیت برای فرزند خود شوید

شما چقدر خلاق هستید؟ در آشپزی، آواز خوانی، باغبانی، نقاشی، رقص استعداد و خلاقیت ویژه ای دارید؟ کودکانی که والدین خلاقی دارند بیشتر به سوی پرورش خلاقیت در خود حرکت می کنند. پس مثل همیشه اگر میخواهید مهارتی را به کودکتان آموزش دهید خودتان باید الگوی خوبی برای او باشید.

نقاشی

دنیای نقاشی بچه ها متعلق به آن ها است. نقاشی کشیدن آسان ترین راه نمایش ایده ها و تخیلات آن ها است بنابراین به نقاشی های آن ها بیشتر توجه کنیم و امکانات لازم برای تقاشی کردن کودکانمان را فراهم کنیم.

موسیقی

همه کودکان از شنیدن موسیقی لذت می برند و سعی می کنند آوایی که شنیده اند را تکرار کنند. یک ابزار موسیقی کودکانه مانند طبل یا شیپور های کوچک, پیانو های اسباب بازی, ساز دهنی و… برای آن ها تهیه کنید. به صدا در آوردن سازها یکی دیگر از روش های ابراز حالات درونی کودکان است.

سوال های که پایانی ندارد

حق دارید اگر گاهی از سوالات بی پایان کودکانتان کلافه شوید ولی همین سوال های کودکانه تاثیر بسزایی در رشد خلاقیت کودکان دارد بنابراین حوصله پیشه کنید و با صبوری به سوالات آن ها پاسخ دهید.

ورزش با موسیقی

یکی دیگر از راههای پرورش خلاقیت, رقصیدن و ورزش کردن با موسیقی های مختلف است. این کار کودک را به خلق حرکات جدید وا می دارد و به او در حفظ تعادل بدنش نیز کمک می کند.

داستان ها

خواندن داستان ها را هدفمندتر کنیم و اجازه دهیم کودک هم در این داستان سرایی شرکت کند. نیمی از داستان را تعریف کنید و نیمه بعدی را به او بسپارید تا داستان را پایان دهد. به نحوه داستان سرایی او ایراد نگیرید و مشتاقانه گوش دهید تا او هم با لذت بیشتری داستان را برای شما تعریف کند.

خمیربازی

خمیربازی علاوه بر افزایش مهارت های دستی کودک فرصتی برای خلق ایده های جدید برای او به ارمغان می آورد. ترکیب رنگ ها و ساختن هر آنچه در ذهن دارد یکی از راه های پرورش خلاقیت در کودک است. هنگام خمیر بازی از سفره های نایلونی به عنوان بستر کار استفاده کنید تا مرتب کردن محیط پس از بازی راحت تر باشد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید