درخت اعداد برای آشنایی کودکان با اعداد

درخت اعداد برای آشنایی کودکان با اعداد
زمان مطالعه : 5 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

درخت اعداد برای آشنایی با اعداد یک تا ده

درخت اعداد از مجموعه بازی هاییست که برای آموزش اعداد به کودک و افزایش مهارت شمارش اعداد در اپلیکیشن پاپایو طراحی شده است.

دیگر بازی های این مجموعه:

آموزش جمع اعداد به کودکان

آموزش اعداد به کودکان د راپلیکیشن پاپایو

سناریو بازی:

در بازی درخت اعداد کودک همراه با دوستان پاپایو از درخت اعداد بالا میرود و در هر طبقه از درخت با شمارش اعداد آشنا می شود. ترتیب شمارش اعداد در این بازی اهمیت زیادی دارد . کودک از عدد یک شروع میکند و با هر طبقه که از درخت بالا می رود تعداد اعدادی که کودک با آنها آشنا میشود دونه دونه بیشتر خواهد شد.

دوستان پاپایوکه کاراکترهای بامزه و دوست داشتنی هستند در هر طبقه از درخت بازی خوابیده اند و کودک شما به عنوان قهرمان بازی باید با حرکت انگشت دست دوستان پاپایو را از خواب بیدار کند. و با بیدار شدن دوستان پاپایو راوی عدد جدید را اعلام میکند.

صداهای بامزه طراحی فضای کودکانه و شاد همراه با موسیقی کودک را برای ادامه بازی ترقیب میکند. و همراه بازی کودک به شکل غیر مستقیم شمارش اعداد و ترتیب اعداد را یاد خواهد گرفت.

مهارت هایی که بازی “درخت اعداد” در کودکان تقویت میکند

  • توانایی شمارش
  • شناخت اعداد
  • درک شکل و الگوها
  • حل مسئله
  • طبقه بندی کردن
  • نگهداری ذهنی عدد

android-download    ios-download

 

آموزش اعداد و شمارش توسط معلمین از پیش دبستانی آغاز می شود. شما می توانید آموزش مهارت های زیربنایی شمارش را قبل از ورود کودک به پیش دبستانی شروع کنید. این کار باعث بیشتر شدن آمادگی کودک برای یادگیری سایر مفاهیم ریاضی در آینده مانند جمع و تفریق خواهد شد. در حدود ۱۲ماهگی، یکی از روش هایی که می توانید با آن آموزش اعداد و شمارش را شروع کنید این است که خودتان به عنوان الگوی کودک از اعداد استفاده کنید.

آموزش اعداد به کودکان

ریاضی یکی از درس های آموزشی کودکان است که در دوران تحصیلی باید آن را  یاد بگیرند. اول از همه کودک شما باید با اعداد آشنا بشود و شمارش رو یاد بگیرد. برای این که کودک را تشویق کنید تا به راحتی شمارش اعداد رو یاد بگیرد بهتر است با بازی و سرگرمی های مختلف تو خونه بهش آموزش بدهید.

۱. شمردن را آموزش دهید

در مرحله‌ی اول به کودک شمردن اعداد، از ۱ تا ۱۰ را آموزش دهید. اکثر کودکان به راحتی می‌توانند این ده عدد را به خاطر بسپارند و یاد بگیرند که آن‌ها را مانند یک موسیقی بخوانند. این مهارت اصلی را در هر فرصتی که به دست می‌آورید، با آنها تمرین کنید. بسیاری از کودکان هنگامی که از حس لامسه استفاده می‌کنند، بهتر یاد می‌گیرند. به کودک اجازه دهید به اشیاء دست بزنند و بشمارند. این کمک می‌کند نسبت به هر عدد حس داشته باشند.

۲. اعداد را معرفی کنید

برای شروع، اعداد را از یک تا ده روی تکه‌های کاغذ بنویسید. هر شماره را با صدای بلند بخوانید و به ترتیب به آن‌ها اشاره کنید. این عمل مهارت شمارش را با تصویر بصری هر عدد در ذهن کودک مرتبط می‌کند. همچنین می‌توانید از کارت‌های اعداد استفاده کنید. یک عدد را بالا ببرید و نام آن را با صدای بلند بیان کنید. سپس از کودک بخواهید در دسته کارت‌های خود همان شماره را پیدا کند و نامش را با شما تکرار کند.

۳. در مورد شماره‌ها صحبت کنید

با عدد ۱ شروع کنید و برای هر یک زمانی را برای آموزش اختصاص دهید. هر عدد را به حروف و به عدد بنویسید. مفهوم هر عدد را با نشان دادن یک شی، انگشتان یا هر وسیله‌ی دیگری به او نشان دهید. سپس به سراغ شماره بعدی بروید و همین کار‌ها را تکرار کنید. سعی کنید تا زمانی که از درک کامل کودک مطمئن نشدید، به سراغ اعداد بعدی نروید. بهتر است یک بار برای همیشه بر شماره‌ها مسلط شوید.


۴. از تصاویر کمک بگیرید

بسیاری از کودکان هنگامی که بتوانند یک مفهوم را تجسم کنند، بهتر یاد می‌گیرند. برای هر عدد، شماره آن را روی کاغذ بنویسید و یک نقاشی که نشان‌دهنده آن است را به او نمایش دهید. اگر مثلا شماره ۲ را آموزش می‌دهید، دو چشم، دو سیب یا دو گل بکشید. برای اینکه نتیجه‌ی بهتری حاصل شود، می‌توانید از کودک بخواهید خود تصویری مرتبط رسم کند. همچنان می‌توانید حس لامسه را درگیر کنید. استفاده از لوبیا، مداد یا سایر وسایل ملموس ممکن است کودکان را در درک این مفاهیم یاری دهد. به عنوان مثلا در تدریس عدد ۳، به کودک ۳ مداد بدهید و بگذارید آن را به خوبی درک کند.

۵. نوشتن اعداد را آموزش دهید

به کودک نشان دهید که چگونه اعداد را بنویسد. وقتی درباره یک شماره خاص صحبت می‌کنید، به کودک یاد دهید که چطور می‌تواند آن را بنویسد. بگذارید سعی خود را برای نوشتن عدد بکند. خلاق و سرگرم کننده باشید. مثلا به کودک بگویید ۱ بدنی لاغر و صاف دارد؛ کمی بازی و سرگرمی تاثیر بسیار زیادی بر روند آموزش کودکان دارد.

۶. ترتیب اعداد را تمرین کنید

توالی اعداد بسیار اهمیت دارد. این مفهوم را می‌توانید بر روی یک خط نشان دهید؛ اعداد را به ترتیب از چپ به راست بر روی یک خط بنویسید و نشان دهید که در حال زیاد شدن هستند. از کودک بخواهید کارت‌های اعداد را به ترتیب درست بچیند، یا خودتان به اشتباه آن‌ها را مرتب کنید و از کودک بخواهید اشتباه شما را اصلاح کند.

۷. مفهوم شمارش را بیاموزید

هنگامی که کودک اعداد و توالی آن‌ها را یاد گرفت، وقت آن است که یاد بگیرد چگونه با شروع از هر عددی، شمارش انجام دهد و نه فقط از ۱. این مفهوم را با اشیاء نیز تمرین کنید. برای مثلا بهتر است به کودک اعداد ۵ تا ۱۰ را بدهید و از او بخواهید که آن‌ها را بچیند. حتی بهتر از آن می‌توانید از او بخواهید تنها تا دو رقم دیگر ادامه دهد. این مفهوم در آینده به یادگیری جمع کردن نیز کمک خواهد کرد.

۸. بازی کنید

هنگامی که مفاهیم اصلی اعداد و شمارش آن‌ها را به کودک یاد دادید، وقت آن است که آن را تقویت کنید تا فراموش نشود. روش‌های بیشماری برای این‌کار وجود دارد. برای مثال تعدادی مکعب بردارید و با آن‌ها برج بسازید. یا آن‌ها را به صورت پلکانی بچینید؛ مثلا ابتدا یک مکعب، سپس دو مکعب، سپس سه مکعب و الی آخر در کنار هم بچینید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید