درمان اختلال یادگیری خواندن در کودکان

زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

اختلال یادگیری خواندن در کودکان

درمان اختلال یادگیری خواندن در کودکان : دیسلِکسیا یکی از اختلالات یادگیری است که در توانایی خواندن و نوشتن فرد اختلال ایجاد می‌کند. دیسلِکسیا در روش‌هایی که مغز نمادهای گرافیکی (تصویری) و آوایی کلمات را پردازش می‌کند اشکال ایجاد می‌کند. این اختلال معمولاً در تشخیص کلمه، املا و توانایی تطبیق حروف با صداها اختلال ایجاد می‌کند. این اختلال یک مشکل عصبی است و ارتباطی با بهره هوشی ندارد.

دیسلِکسیا یا اختلال یادگیری خواندن

دیسلِکسیا اختلال شایعی است. برخی از متخصصان معتقدند ۵-۱۰٪ افراد، و برخی دیگر تخمین می‌زنند حدود ۱۷٪ از افراد به این اختلال مبتلا هستند. تشخیص این اختلال و استفاده از راهنمایی و پشتیبانی متخصصان این حوزه از سنین پایین در کاهش اثرات آن موثر است. این مقاله نگاهی دقیق به علل، علائم و نحوه مدیریت اختلال یادگیری خواندن در کودکان و بزرگسالان خواهد داشت.

دیسلِکسیا یا اختلال یادگیری خواندن چیست؟

افراد مبتلا به دیسلکسیا ممکن است در روخوانی متون با صدای بلند مشکل داشته باشند. دیسلکسیا در روشی که مغز داده‌های نوشتاری را پردازش می‌کند اختلال ایجاد کرده و تشخیص، هجی کردن و رمزگشایی کلمات را برای فرد دشوارتر می‌کند.

تأثیرات اختلال یادگیری خواندن در افراد مختلف متفاوت است. به طور کلی افرادی که این مشکل را دارند در خواندن سریع و صحیح متون مشکل دارند. همچنین ممکن است در درک مطلبی که می‌خوانند دچار مشکل باشند. دیسلکسیا یک مشکل عصبی است که می‌تواند از طریق وراثت در خانواده‌ها منتقل شود.

اختلال یادگیری خواندن اگرچه ممکن است خیلی چالش برانگیز باشد. اما تقریباً همه افراد مبتلا به آن در صورت دریافت دستورالعمل و آموزش مناسب می‌توانند خواندن را یاد بگیرند.

انواع اختلال یادگیری خواندن

در حال حاضر هیچ روش رسمی برای تشخیص اختلال یادگیری خواندن وجود ندارد. اگرچه محققان به دنبال یافتن گروهی از علائم هستند که در اختلال یادگیری خواندن برای برخی از افراد ایجاد می‌شود.

علائم دیسلکسیا در هر سنی ممکن است بروز کنند اما معمولا بیشتر در دوران کودکی بروز پیدا می‌کنند.

یادگیری صحبت کردن

کودکان مبتلا به دیسلکسیا، ممکن است دیرتر یاد بگیرند که صحبت کنند. همچنین ممکن است کلمات را اشتباه تلفظ کنند. به زبان آوردن لغات قافیه‌دار (هم قافیه) برایشان چالش برانگیز باشد. و نتوانند بین صداهای مختلف کلمات تفاوت قائل شوند.

یادگیری خواندن

این مشکل ممکن است در اوایل سنین پیش دبستانی بروز پیدا کند. کودک ممکن است در تطابق دادن حروف با صداها و تشخیص اصوات در کلمات دچار مشکل شود.

علائم دیسلکسیا در هنگامی که یک فرد جوان شروع به یادگیری مهارت‌های پیچیده‌تری می‌کند نیز ممکن است بروز کنند. به عنوان مثال، دیسلکسیا ممکن است در زمینه‌های زیر مشکلاتی ایجاد کند:

  • دستور زبان
  • درک مطلب
  • روان خواندن
  • ساختار جمله
  • نوشتن متون دقیق و عمیق


مربیان و معلمان ممکن است متوجه شوند که کودک تمایلی به خواندن ندارد – کودک ممکن است از قرار گرفتن در موقعیت‌هایی که نیاز به خواندن دارد اجتناب کند.

یادگیری نوشتن

فرد مبتلا به دیسلکسیا، ممکن است بدون اینکه متوجه شود، اعداد و حروف را روی کاغذ وارونه بنویسد. همچنین، در برخی از کودکان مبتلا به دیسلکسیا، روند مورد انتظار در پروسه یادگیری به شکل معمول پیش نمی‌رود. به عنوان مثال، ممکن است کودک یک روز هجی کردن یک کلمه را یاد بگیرد و روز بعد کاملاً آن را فراموش کند.

پردازش صداها

اگر یک کلمه بیش از دو هجا داشته باشد، پردازش صداها می‌تواند بسیار چالش برانگیزتر شود.

مجموعه داده‌ها

یادگیری حروف الفبا و نحوه تلفظ آنها برای کودکان مبتلا به دیسلکسیا ممکن است بیشتر طول بکشد. این کودکان همچنین ممکن است در به خاطر سپردن روزهای هفته، ماه‌های سال، رنگ ها و برخی از جداول ریاضی نیز مشکل داشته باشند.

هماهنگی

فرد مبتلا به دیسلکسیا ممکن است نسبت به همسالان خود از هماهنگی کمتری برخوردار باشد. به عنوان مثال، برای این افراد ممکن است گرفتن توپ دشوار باشد و یا جهات چپ و راست را اشتباه بگیرند. کم بودن هماهنگی چشم و دست ممکن است نشانه‌ دیگر بیماری‌های عصبی مشابه از جمله اختلال کنش پریشی یا دیسپراکسیا باشد.

تمرکز

غالباً تمرکز کردن برای افراد مبتلا به دیسلکسیا دشوار است. این مساله ممکن است به این دلیل باشد که، این افراد بعد از چند دقیقه تلاش شدید برای خواندن یا نوشتن، از لحاظ ذهنی به شدت خسته می‌شوند.

درمان اختلال یادگیری خواندن

هیچ درمانی برای دیسلکسیا وجود ندارد، اما رویکردها و روش‌های فراوانی وجود دارند که به کارگیری آن‌ها انجام وظایف روزمره را برای فرد مبتلا به آن آسان‌تر می‌کند. دیسلکسیا در افراد مختلف مشکلات متفاوتی ایجاد می‌کند، و بیشتر افراد راهکارهایی برای کنار آمدن با تفاوت‌های یادگیری و موفقیت و پیشرفت خود پیدا می‌کنند.

بهبود اختلال خواندن و نوشتن

در اپلیکیشن پاپایو با توجه به آموزش های مرحله به مرحله همراه با تصویر و صدا کودکانی که اختلال یادگیری در خواندن و نوشتن دارند را مشتاق به آموزش میکنیم. کودک در جمع نیست و بازی یه بازی انفرادیست بنابراین اون خجالت زده و عصبی نمیشود. اما در این حال در چالشی قرار دارد که باید با حرکت انگشتان دست یه حروف را بنویسد. همزمان با نوشتن حروف گوینده صدا و اسم آم حروف را تکرار میکند. این تکرار گاهی آهنگین و موزیکال است. و حرکت حروف در صفحه همراه با انیمیشن های جذاب است که توجه کودک را جلب میکند. و کمک بسزای در آموزش به کودک خواهد کرد.

شاید برای کودکی که اختلال یادگیری در خواندن و نوشتن دارد آموزش در جمع و در کلاس استرس زا و سخت باشد. اما آموزش همراه با اپلیکیشن پاپایو به کودک اعتماد به نفس لازم برای آموزش را می دهد.

کودک برای برنده شدن در بازی ها تلاش میکند و این تلاش به مرور برای او میتواند یک روش برای رفع اختلال دیسلکسیا باشد. ما به شما پیشنهاد میکنیم برای کمک به کودکی که از آموزش در جمع هراس دارد و یا مبتلا به اختلال دیسلکسیا است از بازی های آموزشی اپلیکیشن پاپایو استفاده کنید.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید