راه‌های مقابله با استرس ‌در کودکان

زمان مطالعه : 5 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

راهکارهای ساده اما مهم مقابله با استرس در کودکان

راه‌های مقابله با استرس ‌در کودکان : ممکن است کودک شما استرسش را با مکیدن شست، ناخن جویدن، شب ادراری و… نشان دهد. در کودکان بزرگ‌تر استرس به شکل‌ پرخاشگری، بد زبانی، اذیت کردن دیگران، کابوس دیدن، دروغ گفتن، بی‌نظمی، نداشتن اعتماد به دیگران و… خودش را نشان می دهد.

خیلی از والدین گمان می کنند چون خودشان از فرزندشان مراقبت می کنند کودک آنها دچار استرس نمی شود. اما باید گفت عوامل گوناگونی مثل محیط خانواده، بیماری یا مرگ یکی از افراد خانواده، جدایی پدر و مادر از یکدیگر، ترس از تاریکی و… وجود دارد که می‌تواند باعث ایجاد استرس در کودکان شود.

1 ـ شناخت و بررسی استرس در کودکان

راه‌های مقابله با استرس ‌در کودکان : کودکان به سختی اسم احساساتی که دارند را می دانند. احساساتی مثل خشم و ناراحتی برای آنها قابل درک است. اما شاید نتوانند برخورد مناسبی در برابر کنترل این احساسات و نشان دادن آن داشته باشد. این مشکل در مورد احساس استرس بیشتر هم می شود. چون کودک نمی داند احساسی که دارد استرس است. برای کمک به کودک و پیدا کردن دلیل استرس کودک باید از او سوال بپرسید.

 با کودکتان صحبت کنید تا زمان شروع این احساس را تشخیص دهد و به شما بگوید. آیا این احساس وقتی بوده که معلمش از او درس پرسید؟. آیا زمانی بوده که شما مریض شده بودید؟ . آیا زمانی که با دوسش بحث میکرده؟.  پس از تشخیص این احساسات بد باید به فرزندتان کمک کنید تا استرسش کم شود.

ممکن است این کار در ابتدا برای او سخت باشد. اما به مرور زمان آسان‌تر خواهد شد. فقط سعی کنید با شناختن استرس کودکتان به او کمک کنید و از او حمایت و محافظت نمایید. وقتی او بتواند به شما تکیه کند و بداند که مورد حمایت شما قرار خواهد گرفت، قطعا احساس شادی خواهد کرد.

برای کاهش استرس کودکتان به شما پیشنهاد میکنم از اپلیکیشن بازی آموزشی پاپایو استفاده کنید. بازی های پاپایو مثل یک دوست و کلاس درس همراه کودک شماست و اطلاعات عمومی او را افزایش می دهد به همین دلیل او در جمع دوستانش کمتر دچار استرس خواهد شد.

2 ـ همه برنامه های تلویزیون برای کودک مناسب نیستند

راه‌های مقابله با استرس ‌در کودکان :  نباید اجازه دهید که کودک شما همه برنامه های تلویزیون را ببیند، اگرچه بعضی از برنامه‌هایی که از تلویزیون پخش می‌شود مفید و آموزنده بوده، اما بعضی از برنامه‌ها استرس‌زا هستند. مثل فیلم‌های خشونت‌آمیز. دیدن برنامه‌هایی که باعث به‌وجود آمدن رفتارهای خشونت‌آمیز یا بدخلقی و گستاخی در وجود کودکتان و همچنین باعث ایجاد حملات عصبی در احساساتش می‌شود، درست نیست. در زمان پخش این برنامه ها برای اینکه کودک هم کنجکاو نشود تلویزیون را خاموش کنید و خانوادگی سرگرم کارهای گروهی شوید. آشپزی کردن خانوادگی کتاب داستان خواندن و یا حتی تماشای CD انیمیشن های جذاب . این فعالیت ها هم حس همبستگی خانواده را بیشتر می کند و هم کودک شما را از استرس دور نگه میدارد.

3 ـ به فرزندتان حق انتخاب بدهید

یکی از مهم‌ترین دلایل استرس و نگرانی برای هر فردی چه بزرگسال و چه خردسال این است که آنها روی زندگی خودشان تسلط نداشته باشند. شما با دادن حق انتخاب به کودکتان به او کمک می‌کنید تا احساس کند می‌تواند در یک موقعیت پرتنش و استرس‌زا، تسلط و نیز کنترل داشته باشد. این روش هم مهارت تفکر خلاق را در کودک شما تقویت میکند و همم او را از استرس انجام دادن کارهایی که دوست ندارد دور نگه میدارد. البته خود شما قطعا خیلی بهتر میدانید محدوده آزادی کودکتان را چطور تایین کنید.

4 ـ شنونده خوبی باشید

لطفا با دقت به حرف‌های فرزندتان گوش دهید، البته این نکته مهم است که باید فقط شنونده خوبی باشید، بدون اظهارنظر یا پند و نصیحت. شما با گوش دادن به حرف‌های فرزندتان این اجازه را به او می‌دهید تا کمی از استرس و نگرانی‌اش را با شما شریک شود. این رفتار به کودکتان کمک می‌کند‌ کم‌کم استرس و نگرانی خود را کنترل کند و از بین ببرد. همچنین با گوش کردن به صحبت‌های او می‌توانید، منابع ایجاد استرس در فرزندتان را نیز کشف کرده و سپس به او کمک کنید.

5 ـ همیشه در کنارش باشید

او را با پرسیدن سوالات غیر ضروری سوال پیچ نکنید، باید بدانید این کار شما فقط باعث می‌شود کودکتان احساس ناامنی کند و دچار استرس شود. وقتی کودکتان از مدرسه برمی‌گردد، او را بغل بگیرید و ببوسید و کمتر از او سوال بپرسید. این کار بهترین روش برای از بین بردن استرس در کودکتان است. حتما برای فرزندتان وقت کافی در نظر بگیرید، حتی هنگامی که بزرگ‌تر شد. خیلی سخت است که بعد از یک روز پرمشغله کاری با کودک خود بازی کنید، اما صحبت کردن در مورد کارهای روزانه کودک و بازی کردن با او نشان می‌دهد که برای شما اهمیت دارد. با فرزندتان وقت‌ بگذرانید.

6 ـ ورزش کردن استرس کودک را کنترل میکند

همه بچه‌ها عاشق ورزش‌هایی مثل راه رفتن، دویدن و شنا کردن هستند، لطفا کارهایتان را کم کنید و زمانی را هر چند کوتاه به آنها اختصاص بدهید. برای مثال با فرزندتان به پارک رفته و روی چمن‌ها راه بروید، بدوید و بلند بلند بخندید. گاهی اوقات با آنها به استخر بروید و شنا کنید. در حقیقت این ورزش‌ها به فرزندتان آرامش می‌دهد و استرس‌شان را کم می‌کند.

7 ـ خندیدن از استرس کودک کم می کند

راه‌های مقابله با استرس ‌در کودکان : حتما وقت کافی برای خندیدن و داشتن سرگرمی با فرزندتان اختصاص بدهید و خاطرات و لحظات خوبی را به‌وجود آورید. زیرا همین خندیدن باعث آرامش او می‌شود. بنابراین سعی کنید لحظاتی را بسازید که عاری از هرگونه افکار منفی باشد. شما با انجام این کارهای به ظاهر ساده کمک خواهید کرد تا هم میزان استرس خودتان کم شود هم کودک دلبندتان.

8 ـ احساس آرامش در محیط خانه

راه‌های مقابله با استرس ‌در کودکان: سعی کنید تا خانه‌ای امن و آرام داشته باشید. کودک باید بفهمد که پدر و مادرش حامی او هستند. اگر کودک در محیط خانه احساس آرامش نکند کم‌کم اعتماد به نفسش پایین می‌‌آید و دچار استرس و نگرانی می‌شود.

9 ـ روابط میان افراد خانواده

روابط دوستانه و صمیمی بین افراد خانواده بسیار مهم است. وقتی ارتباط میان پدر و مادر دوستانه نباشد یا مدام با یکدیگر جر و بحث کنند، این ناآرامی و روابط غیردوستانه در خانواده باعث می‌شود‌ کودک به لحاظ روحی آسیب‌دیده و دچار استرس و نگرانی شود.

و در پایان، این وظیفه شما والدین است که، خوب ببینید، به دقت گوش دهید و سپس فرزندتان را راهنمایی کنید تا بتواند روی احساساتش کار و آنها را کنترل کند و همیشه سعی کنید تجربیات خود را به فرزندتان نیز با صبر و آرامش بیاموزید.

منبع: میگنا

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید