روز جهانی کودک، چه روزی است؟

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)
  • روز کودک مبارک

نام‌گذاری روز جهانی کودک به سال 1925 برمی‌گردد، زمانی که نمایندگان کشورهای مختلف در ژنو سوئیس دور هم جمع شدند تا اولین “کنفرانس جهانی رفاه کودکان” را تشکیل دهند. پس از این کنفرانس، برخی از دولت‌های جهان روزی را به عنوان روز کودک برای بررسی مسائل کودکان تعیین کردند. در آن نشست هیچ تاریخ خاصی برای این روز تعیین نشد، و هر کشور می‌توانست از هر تاریخی که بیشتر به فرهنگش نزدیک بود استفاده کند. تاریخ 1 ژوئن در بسیاری از کشورهای شوروی سابق به عنوان “روز جهانی حمایت از کودکان” تعیین شد.

روز جهانی کودک چه روزی است؟

با ایجاد روز کودک، کشورهای عضو سازمان ملل، برای کودکان بدون در نظر گرفتن نژاد، رنگ، جنسیت، مذهب و منشأ ملی یا اجتماعی، حق محبت، عشق، تفاهم، غذای کافی، مراقبت های پزشکی، آموزش رایگان و حفاظت در برابر همه را به رسمیت شناختند.

بسیاری از کشورها این روز تعطیل اعلام نمی‌کنند. به عنوان مثال، برخی از کشورها 20 نوامبر را به عنوان روز جهانی کودک جشن می‌گیرند.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

 

بیانیه روز کودک

گرچه روز کودک توسط سازمان ملل متحد در سال 1954 تعیین شد، اما تا 20 نوامبر 1959 مجمع عمومی سازمان ملل متحد فرم گسترده‌ای از اعلامیه حقوق کودک را تصویب کرد. سازمان ملل که در ابتدا در سال 1924 توسط جامعه ملل به دست آمد، این سند را به عنوان بیانیه خود در مورد حقوق کودکان تصویب کرد.

متن اصلی به شرح زیر است:

به بچه‌ها باید وسایل مورد نیاز برای رشد طبیعی او از نظر مادی و معنوی داده شود.
کودک گرسنه باید تغذیه شود، کودکان بیمار باید تحت مراقبت قرار گیرند، به بیمار عقب افتاده باید کمک شود و یتیم باید در پناه و حمایت قرار گیرند.
بچه ها باید اولین کسانی باشد که در مواقع ناراحتی تسکین می یابند.
طفل باید در موقعیت  تأمین معاش قرار گیرد و باید در برابر هر گونه استثمار محافظت شود.
بچه باید با این آگاهی پرورش یابد که استعدادهای او باید به خدمت به همنوعانش اختصاص داده شود.
برای نسخه گسترده تر، سازمان ملل متحد 10 اصل دیگر را با قطعنامه همراه با پیشنهاد هیئت نمایندگی افغانستان تصویب کرد که از دولتها می خواهد این حقوق را به رسمیت بشناسند، برای پذیرش آنها تلاش کنند و تا آنجا که ممکن است سند را منتشر کنند.

حقوقی که برای کودکان تصویب شد

در 20 نوامبر 1989 ، مجمع عمومی سازمان ملل متحد کنوانسیون حقوق کودک را تصویب کرد. CRC یک معاهده حقوق بشر است که حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی و فرهنگی کودکان را تعیین می کند. این سند به نیازها و حقوق خاص بچه‌ها می‌پردازد و  همه کشورهایی که آن را تصویب کرده‌اند ملزم هستند مطابق قوانین بین المللی بوده و در جهت منافع کودکان عمل کنند.

اهداف روز کودک

در سپتامبر 2012، بان‌کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، ابتکار عمل برای روز جهانی کودک را برعهده گرفت. او می‌خواست که همه کودکان بتواند به نوعی در مدرسه شرکت کند، که این هدف تا سال 2015 انجام شد. هدف بعدی بان‌کی‌مون این بود که مهارت‌های کسب شده در مدارس را بهبود ببخشد. آخرین هدف، اجرای سیاست‌های مربوط به آموزش برای ارتقاء صلح، احترام و نگرانی‌های زیست محیطی بود.

آگاهی بخشی به کودکانی

این روز فقط روزی نیست که بچه‌ها را به خاطر آنچه که هستند جشن بگیرند. بلکه آگاهی بخشی به بچه‌ها در سراسر جهان است. بچه‌هایی که انواع سوءاستفاده، استثمار، تبعیض و خشونت را تجربه کرده‌اند. کودکان در برخی از کشورها به عنوان کارگر، مشغول به کار هستند. غرق در درگیری‌های مسلحانه هستند. در خیابان‌ها زندگی می‌کنند. بچه‌هایی که از تفاوت‌های مذهبی، مسائل اقلیت‌ها یا معلولیت رنج می‌برند. در حال حاضر، حدود 153 میلیون کودک بین 5 تا 14 سال سن دارند که مجبور به کار می‌شوند.

اپلیکیشن پاپایو

اگر دنبال یک بازی آموزشی برای کودکتان هستید بازی پاپایو  (papayo) می‌تواند برای او بسیار مفید باشد. برنامه‌ای با انیمیشن‌های جذاب، جورچین و کلاس‌های سرگرم کننده آموزشی است که به کودکان از طریق بازی آموزش می‌دهد.
همه بازی‌های آموزشی با روایت داستانی از مطالب درسی و شخصیت‌پردازی توسط بهترین متخصصین این حوزه طراحی شده‌اند و مفاهیم دروس ریاضی، علوم، فارسی، نگارش را برای دوره ابندایی به صورت کامل پوشش می‌دهند.

مهارت‌هایی که اپلیکیشن بازی آموزشی پاپایو در کودکان تقویت می‌کند:

  • آموزش اعداد
  • خواندن و ادا کردن صحیح حروف الفبا
  • هماهنگی بین حرکت چشم و دست
  • تفکر خلاق، قدرت صحیح فکر کردن
  • سرعت در حل مسئله، خلاقیت در حل مسئله
  • شناخت اعضای بدن، آشنایی با احساسات، آشنایی با علوم
  • گسترش دایره کلمات، آشنایی با کلمات، درک معانی کلمات
  • تصمیم‌گیری، تفکر خلاق، قدرت صحیح فکر کردن

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید