ساده ترین راه های آموزش الفبا به کودکان

ساده ترین راه های آموزش الفبا به کودکان
زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
5
(1)

آموزش سریع الفبا به کودکان

ساده ترین راه های آموزش الفبا به کودکان همیشه به بازی کردن ختم می‌شود. دنیای کودکان سرشار از شادی و سرزندگیست. ما نباید به بهانه آموزش دادن کودکان را مجبور کنیم از بازی کردن دست بکشند. بنابراین بهترین راه این است که در بازی کردن با آنها همراه شویم و در حین بازی مواردی که می‌خواهیم را به آنها آموزش دهیم. قبل از ورود به مدرسه، بسیاری از مطالب آموزشی را به کمک بازی های متنوع می‌توانیم به بچه ها آموزش داد. مثلا باید سعی کنیم قبل از رفتن کودک به دبستان حروف بزرگ الفبا و حروف کوچک را به او آموزش دهیم.

 

 

بازی روش جدا کردن کلمات

شناخت اجزای یک کلمه بعد از آموزش حروف الفبا یکی دیگر از اهداف آموزش به کودکان است. یکی از بازی های سرگرم کننده برای کودکان درست کردن کاردستی است. برای کودک کاغذ رنگی و قیچی مخصوص کودکان را تهیه کنید و کلمات را روی کاغذهای رنگی بنویسد. بعد از کودک بخواهید حروف را از کلمات جدا کند و با حروف جدا شده از هر کلمه یک کلمه جدید درست کند.

مقاله زیر را دنبال کنید:

بهترین روش برای آموزش الفبا به کودکان 

مطالب پیشنهادی برای آموزش به کودکان

بازی جمع آوری حروف اول

برای بازی با کلمات و حروف 32 کارت حروف الفبا را در یک کیسه قرار دهید. از کودکان بخواهید هر کدام یک حرف از داخل کیسه بردارند و با آن یک اسم یا یک کلمه بگوید.  اگر اسم یا کلمه‌ای به ذهنش نرسید باید آن حرف را به داخل کیسه برگرداند و یک حرف دیگر را از داخل کیسه انتخاب کند. به مرور برای تمرین بیشتر می‌توانید از کودک بخواهید که دو تا از کارت‌ها را از کیسه خارج کند. بعد اسم یا کلمه ای را بگوید که این دو حرف در آن کلمه وجود داشته باشد. برای هیجان بیشتر بازی می‌توانید برای کودک زمان مشخص کنید مثلا گفتن هر کلمه در 15 ثانیه .

 

آموزش تصویری حروف الفبای فارسی با پازل و جورچین

استفاده از پازل‌ها و جورچین‌ها یکی دیگر از بهترین روش‌ها برای برای آموزش حروف الفبا به کودکان است. حتی با این روش می‌توان حروف انگلیسی را هم به بچه ها آموخت و با قرار دادن حروف کنار هم یک کلمه ساخت و از کودک خواست که این کار را تکرار کند تا کلمات بیشتری بسازد و یاد بگیرد. حتی می‌توان از کودک خواست که حرفی را که از او می‌خواهید در بین کلمات پیدا کند و به شما بدهد.

آموزش حروف الفبا به کودکان با خواندن شعر

یکی دیگر از بهترین راه‌های آموزش حروف الفبای فارسی با شعر خواندن است. شعر هم برای بچه‌ها آموزنده است و هم سرگرم کننده . شما می‌توانید با تهیه نرم افزار حروف الفبا و یا یک سرچ ساده در اینترنت شعرهای جالب مخصوص کودکان را پیدا کنید. با خواندن و هجی کردن حروف شعر‌ها به بچه‌ها الفبا را بیاموزید.

آموزش حروف الفبای فارسی با تصویر و کتاب آموزشی

کتاب‌های ساده و متنوعی برای رنگ‌آمیزی و خواندن کودکان وجود دارد که باعث می‌شود فرزندتان با حروف الفبا آشنا شود و با تمرین و تکرار حروف و نگاه کردن مکرر به آنها، می‌تواند به خوبی در سنین پایین این حروف را بیاموزد.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 5 / 5. تعداد رای‌ها: 1

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید