شکل گیری شخصیت کودک

زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

شخصیت کودک چگونه شکل می گیرد؟

کودکان با شخصیت های متفاوت به دنیا می آیند و رشد میکنند اما محیط خانه و تربیت خانودگی هم سهم بزرگی در شکل گیری شخصیت کودک و آینده او دارد. همه معلمان و مربیان و دوستانی که کودک در طول زندگی و رشد خود با آنها برخورد دارد تاثیری بر روی شکل گیری شخصیت کودک می گذارند.

شخصیت کودک در چه سنی شکل می گیرد؟

تمامی جنبه های شخصیتی کودک مثل اعتماد به نفس عزت نفس و مهربانی و شجاعتش وابسته به عوامل زیادی است . همانطور که پیش تر گفتیم مهمترین نقش در تربیت شخصیت کودک بر عهده خانواده (مادر و پدر بیشتر از بقیه اعضای خانواده) است. کودک از سه سالگس به بعد از رفتارهایی که میبیند و یا با او برخورد میشود الگو برداری میکند.  تقریبا تمام اتفاق های اطرافش یک اثر روی ذهن و شخصیت کودک خواهند داشت. بنابراین سه سالگی سن خیلی مناسبی برای شروع آموزش ارزش ها و مفاهیم شخصیتی است.

دانلود اپلیکیشن پاپایو

راه‌ های رشد شخصیت کودکان

اگر کودکی در خانه دارید حتما تا به امروز متوجه شدید که بچه ها آینه رفتار بزرگتر ها هستند. اینکه شما بخواهید به کودک چیزی را آموزش دهید مطمئن باشید با سخنرانی و حرف زدن ها طولانی و تکراری به نتیجه ای نخواهید رسید. بچه ها حوصله شنیدن گفتگوهای طولانی را ندارند. اصلا کودک شما نمیتواند برای مدت طولانی روی موضوعی تمرکز کند. بنابراین راه حل مناسب برای آموزش دادن به کودکان الگوی خوب بودن برای آنهاست. 

برای تشکیل شخصیت کودک از برچسب زدن بپرهیزید

به هیچ عنوان برچسب خاصی رو کودک نزنید. کلمات میتوانند دنیا یک نفر را تغییر بدهند. برچسب ها هم تاثیر زیادی در شخصیت کودکان دارد. برچسب هایی مثل: تو خیلی تنبلی، تو همیشه بی انضباطی، تو با هوش نیستی و …  . با گفتن این جملات شما دنیای زیبای کودکی او را خراب میکنید. کودک واقعا تصور میکند شبیه آن صفت ها شده است. بعد از یک مدت او به این برچسب ها عادت میکند و دیگه حتی تلاش نمیکند خودش و رفتار اشتباهش را تغییر بدهد. باید در بیان کلمات محتاط باشید مخصوصاً زمانی که می‌خواهید مشکلات رفتاری کودک را اصلاح کنید.

 

برای رشد شخصیت کودک شنونده خوبی باشید

کودکان دوست دارند بیشتر خودشان صحبت کنند. مخصوصاً زمانی که در حال تقویت و رشد مهارت های کلامی هستند. اگر میخواهید کودک شادی داشته باشید و در شکل گیری شخصت اجتماعی به او کمک بزرگی کنید به داستانهایی که برای شما تعریف میکند با خوشحالی گوش کنید. همراهی شما باعث آرامش و اعتماد به نفس کودکتان می شود. کودکانی که به حرف های آنها توجه می شود، اعتماد به نفس بالایی خواهند داشت . این کودکان شنونده‌های خوبی می شوند.

با کمبودها و نواقص کودک با مهربانی برخورد کنید

کودک یا بچه از اسمش پیداست انسانی در حال رشد که خیلی از توانایی ها را هنوز کسب نکرده است. کودک شما مهارت انجام خیلی از کارها را هنوز ندارد. اگر به دنیال یک انسان کامل که هیچ اشتباهی ندارد و مثل یک آدم آهنی تمام خواسته های شما را سریع متوجه می شود و انجام می دهد می گردید قطعا او کودک شما نیست. نباید از بچه ها توقع یک انسان کامل داشته باشید. هر کودک و یا بهتر بگویم هر انسانی یک توانایی منحصر به فرد دارد. اگر شما میخواهید او نقاش بزرگی شود اما بچه شما به موسیقی علاقه دارد این گناه او نیست. شما نباید به خاطر آگاهی کم کودک و یا تفاوتش با شما تصور کنید که او به اندازه کافی کودک خوبی نیست. شما می‌توانید با مهربانی به فرزند خود کمک کنید تا نقاط ضعفش را بهبود بخشد و برطرف کند بدون اینکه از اعتماد به نفس کودک کاسته شود.

از مقایسه فرزند خود با کودکان دیگر دست بردارید

مقایسه کردن کودک با دیگران می‌تواند آسیب جدی بر شخصیت کودک بزند. مقایسه دائم کودک با دیگران باعث می‌شود کودک برای بهتر شدن شروع به تقلید از رفتار دیگران کند. احترام به هویت و شخصیت کودک بدون شک مهم‌ترین عامل در جهت افزایش اعتماد به نفس در کودکان است.

برای رشد شخصیت کودک بگذارید بازی کند

ورزش و بازی از بهترین فعالیت‌ها برای رشد و شکل گیری شخصیت کودکان است. متأسفانه بسیاری از والدین فرزندانشان را از انجام بازی‌هایی در زمین آزاد و یا انجام هرگونه ورزش منع می‌کنند. برای کمک به هر دو بعد جسمی و روحی، شما باید کودکان را به‌طور فعال درگیر یک بازی ورزشی کنید. همچنین خیلی خوب است که فرزندتان هرروز خودش را از استرسی که درس و مدرسه به او می‌دهد دور کند و خوش بگذراند.

والدین صبوری باشید

وقتی کودک اشتباهی مرتکب می‌شود تنبیه بدنی کودک یا داد زدن بر سر کودک اوضاع را برای هردوی شما بدتر می‌کند. بسیاری از اوقات، کودک فقط فریاد زدن را به‌عنوان نشانه ترس دریافت می‌کند نه اینکه در پی اصلاح عملی باشند که مورد انتظار والدین است. با آرامی و صبوری عواقب بدرفتاری کودکان را به او توضیح دهید. این یک روش مؤثر برای ایجاد تغییرات دلخواهتان است که در ذهن کودک می‌ماند.

اما وقتی‌که شما سر کودکتان داد می‌زنید او فقط از ترس خودش را موظف به انجام کاری می‌کند، و کودک واقعاً پی نبرده که پیامد بد رفتاری او چه بوده است. اگر به کودک اجازه دهید نتیجه و پیامد رفتار اشتباهش را ببیند، باعث می‌شود تا کودک درک بهتری از رابطه‌ بین عمل و معلول داشته باشد.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید