فواید بازی با کودکان

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

فواید بازی همراه با کودکان

فواید بازی با کودکان آنقدر زیاد است که ما در این مطلب فقط میتوانیم به بخشی از آن اشاره کنیم. بازی با کودکان اهمیت زیادی دارد. کودکان عاشق بازی با دیگران، به ویژه مادر و پدرشان هستند. آنها اشتیاق زیادی برای بازی با بزرگترها دارند. بازی با کودک فرصت خوبی برای شناخت بهتر کودک و آموزش صحیح مهارت های جدید ایجاد می شود. علاوه بر این وقتی شما نکته ای را در بازی با کودکاتان بیان می کنید، مزایای زیادی برای او و حتی شما دارد.

بازی پیوند عاطفی را بهبود می بخشد :

کودکان با برقراری رابطه، تعامل و بازی با دیگران، روابط خود را شکل می دهند. هنگام بازی با بچه ها به شما فرصتی داده می شود تا مسائل را از دیدگاه آنها ببینید. کودکان از بازی برای شناخت محیط، مهارت حل مسئله و تفریح استفاده می کنند. در طول بازی کودکان به شما اعتماد کرده و می آموزند که چگونه با شما ارتباط برقرار کنند و رقابت سالم داشته باشند.

بازی سرگرم کننده است :

بازی کردن برای کودکان ساده است، اما شما به عنوان والدین و بزرگتر در طی بازی فراموش می کنید که قوانین بازی را رعایت کنید. در واقع شما فراموش می کنید که فقط باید از بازی لذت ببرید. وقتی چند لحظه کار را رها کنید و فقط برای سرگرمی بازی می کنید از گذراندن وقت با کودکتان لذت می برید و احساس شادی و نشاط خواهید داشت.

بازی استرس را تسکین می دهد :

وقتی زمانی را برای بازی با کودکمان اختصاص دهیم نسبت به ساعات دیگر بیشتر احساس شادی و خوشحالی داریم و کمتر استرس را تجربه می کنیم به همین دلیل بخصوص اگر بازی با فعالیت های فیزیکی همراه باشد یکی از روش های مقابله با استرس و ایجاد پیوند قوی عاطفی بین والدین و کودک است.

بازی باعث رشد مهارت می شود :

تعامل با کودکان مانند خیلی از روش های دیگر به آنها می آموزد تا مهارتهای اجتماعی خود را رشد دهند. بازی با کودک باعث ایجاد هماهنگی چشم، دست و مهارت های حرکتی می شود. بازی های مانند بازی در آشپزخانه یا اجرای نمایش عروسکی، به آگاهی آنها از دنیای اطراف کمک می کند. می توان از طریق بازی موقعیت های استرس زا را به بچه ها آموزش داد تا یاد بگیرند که چطور با آنها کنار بیایند.

با رنگ آمیزی، خانه سازی و دوچرخه سواری مهارت های حرکتی کودک تقویت می شود. علاوه براین بازی با کودکان باعث افزایش عزت نفس می شود و به آنها کمک می کند که نقش خود را در جهان درک کنند.

چرا والدین باید با کودکانشان بازی کنند ؟

الگوی کودکتان قرار خواهید گرفت :

بچه ها در سنین کودکی به شدت از رفتار والدین الگو می گیرند. هنگامی بازی با کودک خود، نشان می دهید که بازی و فعالیت فیزیکی برایتان اهمیت زیادی دارد. همچنین می توانید مهارت های ورزشی را در قالب بازی به آنها یاد دهید.

مهارت های حرکتی آنها رشد خواهد کرد :

یکی از فواید بازی با کودکان تقویت مهارت ها در کودکان است. باید از همان سنین پایین مهارت های حرکتی خود را رشد دهند تا از نظر فیزیکی قوی شوند.  رشد مهارت ها به اندازه یادگیری خواندن و نوشتن اهمیت دارد.  تحقیقات جدید ارتباط بین فعالیت بدنی و نمرات خوب مدرسه را نشان می دهد. بنابراین 4 روز در هفته را به مدت 30 دقیقه به بازی با کودک اختصاص دهید یا هر شب 30 دقیقه به آنها در انجام تکالیف کمک کنید زیرا بی تحرکی مزمن، مشکل عدم تمرکز در مدرسه را ایجاد می کند. با افزایش فعالیت فیزیکی، کودکان تا حدودی برای زندگی فعال در آینده آماده می شوند، به همین دلیل از سلامت جسمی، روحی و عاطفی بیشتری در آینده برخوردار خواهند شد.

 

نکاتی که باید حین بازی با کودکان به آنها توجه داشت:

  •   در بازی مانع خیالپردازی های کودک نشوید.
  •  به کودک اجازه دهید تا نوع بازی و نقش ها را خودش انتخاب کند.
  •  پدرها از بازی با کودک غافل نشوند.
  •  حین بازی، کلمات «باید و نباید» و «چرا» را به کار نبرید.
  •  اجازه دهید کارهایی را که توانایی انجام آنها را دارد را خودش انجام دهد.
  • توجه خود را معطوف کودک و لذت بردن از بازی با او کنید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید