فواید حل پازل برای کودک

فواید حل پازل برای کودک
زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

اهمیت و مزایای حل پازل برای کودک

پازل یکی از بازی های معروف و محبوب بین بچه هاست. تقریبا همه بچه ها از سرهم کردن تکه های پازل لذت میبرند. اما حل پازل فقط یک بازی سرگرم کننده و لذت بخش نیست. حل پازل برای کودک فواید زیادی مثل افزایش اعتماد به نفس، پرورش مهارت حل مسئله و تقویت قدرت نوشتن و … دارد.

برای حل پازل نمیتوان سن دقیقی را مشخص کرد چراکه ساده ترین پازل ها هم نیاز به قدرت حل مسئله و تصمیم گیری دارند. اگر کودکان از سنین پایین شروع به بازی با پازل‌ها کنند، به تدریج مهارت‌ شان برای حل مسئله بیشتر می شود. با هر موفقیت، آنها احساس خوشایندی خواهند داشت و اعتماد به نفس آنها افزایش پیدا می‌کند.

یک پازل ساده برای کودک تهیه کنید

بازی کردن با پازل موجب هماهنگی عملکرد دست و چشم او می‌ شود. برای شروع یک پازل ساده و راحت برای کودک تهیه کنید. کودک بارها و بارها همان پازل را حل میکند و همین تکرار باعث پرورش حافظه دیداری کودک می شود. برای آموزش حل پازل به کودک صبور باشید. کودک را تشویق کنید که خودش  پازل را تکمیل کند. حل پازل برای کودکان بیش فعال باعث تقویت صبر در آنها می‌شود.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

برای حل پازل به کودک پاداش بدهید

بعد از یک مدت زمان کوتاه شما متوجه تاثیرات حل پازل روی رشد مهارت‌های مختلف کودک می شوید. به مرور کودک مهارت‌های ذهنی خود را برای تکمیل و جور کردن قطعه‌ها کنار هم، افزایش می‌دهد. هدف کودک این است که این بازی را به سرعت انجام دهد. به کودک به خاطر تلاش هایش پاداش بدهید. تهیه یک پازل دیگر که کمی هم سخت تر است میتواند پاداش مناسبی باشد. فرقی نمی‌کندکودک شما چند ساله باشد، پازل‌ها ابزار خوبی برای تقویت ذهن و مغز اوست. 

مزایا و فواید حل بازی پازل ها

حل پازل باعث افزایش و پرورش قدرت بینایی و حس لا مسه ی کودک می شود . پازل ها تشخیص رنگ ، اندازه و شکل را در کودک تقویت می کنند .با پازل حافظه کودک را تقویت می کند .حرکات  دست و چشم  او را هماهنگ می کند. کودک یاد می گیرد که اجزا، یک شکل را تشکیل می دهند. کودک یاد می گیرد قطعات پازل ،جزئی از تصویر است .کودک برای کامل کردن پازل مجبور است رنگ ها را به خاطر بسپارد.

حل پازل برای یادگیری مفاهیمی مثل مکان، اندازه و شکل های هندسی مؤثر و مفید است. اعتماد به نفس و احساس رضایت درونی کودک پس از تکمیل یک پازل (به شرط متناسب بودن آن با سن کودک ) پرورش داده می شود. به وسیله پازل کودک مفهوم نظم را درک می کند و تفکر منطقی در او ایجاد می شود. حس کنجکاوی او را تحریک می کند و او را وادار می سازد تا قوای ذهنی خود را در جهت رسیدن به هدف به کار گیرد .این بازی به کودک می آموزد که چگونه از راه منطقی به حل مسائل بپردازد.

برای آموزش نوشتن به کودکان از طریق بازی هم می توانید از بازی پازل اپلیکیشن پاپایو استفاده کنید. این مطلب و حتما مطالعه کنید تا بازی پازل بیشتر آشنا بشوید.

افزایش قدرت تخیل در کودک

یک پازل مفید به کودک کمک می کند به راه و روش های جدید فکر کند و به دنبال راه حل بگردد. حتی ایده هایی که برای ساختن و تکمیل جورچین مفید واقع نمی شوند، به کودک شما نوعی تفکر خارج از چارچوب را خواهند آموخت. برای درست کردن پازل، کودک به ره های متفاوتی به عنوان راه حل فکر میکند و آن ها را آزمایش می کند تا به جواب درست برسد. از طریق آزمایش این راه حل ها ذهن کودک برای حل مسائل منطقی و ریاضی آماده خواهد شد و در بزرگسالی این منطق را در حل مسائل  به کار خواهد برد.

با توجه به سن کودک و سطح دانش او پازل نباید آن قدر ساده باشد که کودک علاقه اش را از دست بدهد و احساس خستگی کند، بلکه پازل باید قدرت ذهن کودک را تقویت کند و کودک پس از مقداری تلاش و کوشش فکری، بتواند آن را حل کند تا برایش جذاب باشد.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید