فواید رنگ آمیزی برای کودکان

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

رشد روانی کودک با رنگ آمیزی

فواید رنگ آمیزی برای کودکان انقدر زیاد است که میتوانیم در مقالات متعددی درباره آن صحبت کنیم. رنگ آمیزی نه تنها کودکان را خلاق می کند بلکه در رشد شناختی و روانشناختی کودکان بسیار موثر است. همه کودکان رنگ آمیزی را دوست دارند. رنگ آمیزی و رنگ کردن برای کودکان نوعی بازی و سرگرمی محسوب می شود.

فواید اصلی رنگ آمیزی

۱) رشد مهارتهای حرکتی

فعالیت رنگ آمیزی به تقویت مهارت های حرکتی کودکان کمک می کند. درست گرفتن و حرکت دادن مداد رنگی مواردی هستند که به رشد و قوی تر شدن ماهیچه های انگشتان، دست ها و مچ دست کمک زیادی می کنند. رشد مهارت های حرکتی ظریف به کودکان کمک می کند تا بتوانند دست خط بهتری داشته باشند. کودکان می توانند با تقویت مهارت های حرکتی، در تایپ کردن، فعالیت ها و کارهایی که مستلزم چالاکی حرکتی اند و همچنین رشته های ورزشی بهتر عمل کنند.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

۲) ایجاد آمادگی برای ورود به مدرسه

نقاشی کشیدن و رنگ آمیزی کردن به بچه ها کمک میکند که قبل از رفتن به مدرسه بتوانند مداد را به خوبی در دست بگیرند. و برای نوشتن با مداد علاقه و ذوق داشته باشند.

۳) بر‌انگیختن خلاقیت کودک

رنگ آمیزی روحیه خلاق و درک دیداری کودک را پرورش می دهد. رنگ آمیزی باعث رشد تخیل بچه ها می شود.رنگ آمیزی خلاقیت کودکان را برای بارش مغزی و فکری پرورش می دهد و به طور طبیعی یاد می گیرند تا به ایده های جدید فکر کنند.

 

۴) کمک به بهتر شدن دست خط

چالاکی و قدرت دست و توجه به جزئیات مواردی ضروری برای نوشتن کتابی و خط شکسته محسوب می شوند. شروع رنگ آمیزی در سن کوچکتر به رشد این ضروریات برای نوشتن کمک می کنند تا بعدا کار نوشتن برای کودک به راحتی و به طور طبیعی اتفاق بیافتد.

۵) آگاهی، شناخت و تمیز رنگ ها

رنگ آمیزی تمرینی است برای پرورش آگاهی از رنگ های اصلی و رایج و همچنین موجب آگاهی از رنگ های متنوعی می شود که کمتر شناخته شده اند.

۶) تقویت تمرکز و هماهنگی چشم-دست

هماهنگی و توانایی تمرکز در کودکان خردسال در حال رشد می باشد. تشویق فعالیت هایی مانند رنگ آمیزی موجب پرورش و تقویت سالم و کارآمد این استعداد می شود. گرفتن مداد رنگی، انتخاب رنگ ها، رنگ کردن جاهای مورد نظر و تراش کردن مداد رنگی ها همگی می توانند به پرورش و تقویت هماهنگی چشم-دست در کودکان کوچکتر بسیار کمک کنند.

۷) پرورش ادارک دیداری-فضایی

کودکان بوسیله رنگ آمیزی از ساختار و چگونگی خطوط(شکسته، منحنی، خط راست …) و شکل آنها، الگوها و اشکال مختلف آگاه می شوند.

۸) افزایش عزت نقس و اعتماد به نفس

توانایی تکمیل یک تکلیف، عزت نفس و اعتماد به نفس را در خردسالان به ارمغان می آورد. رنگ آمیزی کردن و کامل کردن انواع طرحها برای کودکان دستاورد بزرگی به حساب می آید و حس غرور و اعتماد به خود را در آنها افزایش می دهد.

۹) پرورش مهارت ابراز وجود

رنگ آمیزی وسیله ای مفید برای بیان و ابراز خود است که کودک درباره چگونه رنگ کردن و چه رنگی تصمیم می گیرد و به طریق خودشان و مرزهایش را وسیعتر می کند.

۱۰) درمان و رهایی از استرس

رنگ آمیزی فعالیتی آرامش بخش و درمان کننده است. بویژه برای کودکانی که هیچ وسیله و روزنه ای برای دفع ناملایمات و تخلیه هیجانات ناخوشایند ندارند. حتی کودکانی که نرمال و عادی هستند نیز می توانند از طریق رنگ آمیزی احساسات، سَرخوردگی ها و عواطف خود را پالایش و پردازش کنند.
اکثر کودکان رنگ آمیزی کردن را دوست دارند. همچنین رنگ آمیزی گستره وسیعی از ابعاد جسمی و روانشناختی کودکان را پرورش می دهد. هر چه زودتر و در سن خردسالی کودک رنگ آمیزی کردن را شروع کند، یک عمر از مزایای مثبت آن بهره مند می شود.

 

منبع: raherasesh.ir

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید